| Sayiumi a întrebat:

De pe ce apare miopia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Din cate am observat e ereditara. Am vazut multi parinti cu ochelari si copii cu ochelari, parintii avand miopie tot de mici.

| vmalex21 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Intr-adevar este o afectiune care se mosteneste de la parinti si tot asa.In cazul meu ambii parinti sunt,, ochelaristi,, din cause miopiei si eu la fel dar nu e printre cele mai blande(sa ii zicem asa)afecțiuni ce pot fi moștenite.Cel mai indicat este ca un copil cu unul sau amândoi părinți miopi sa fie consultat de mic la oftalmologie si sa ii se explice ca e posibil sa ajunga si el ca ei.