| Mirunaaa2 a întrebat:

Deci am 16 ani fac 17 si am iubit de 18 ani, ne intelegem bine, au mai apărut si certuri, dar ma macină un gând.
O sa fiu mereu împreună cu el, adică noi asta ne dorim si la asta visam, dar nu stiu de ce am gandul asa. Suntem de un an si 6 luni.
Vreau sa traiesc toata viața cu acest om.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inaintand in varsta gandirea se schimba. Deci nu poti avea garantia ca veti fi impreuna si peste 10-15 ani. Ti-o spun din proprie experienta.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca exista viitor intre voi, daca in doar 1 an jumate au aparut certurile.
Cand iubesti cu adevarat, cel putin in primii ani de relatie, totul este lapte si miere, nu jigniri si nici certuri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O sa fiu mereu împreună cu el?
Faci un plan de viață pe o bază nesigură.
Propria voință, vreau, nu este suficientă sa asigure acest viitor.
Ce anume poate să consolideze acest plan, să îl întărească este conviețuirea, con, adică împreună.
Spui că este iubitul tău.
Ce faceți împreună?
Enumeră.
Nu este suficient.
Un legământ de logodnă, unul față de altul și oficializat în fața ambilor părinți ai fiecăruia ar ajuta?
Desigur.
Este suficient? Nu.
Vă puteți muta împreună?
Cum ar fi să fie?
Și așa mai departe.
Așa asiguri planul tâu.
Dacă nu, Ciao, ciao bambina, l-amore pasa.

| Catrice a răspuns:

Hmm ceva gen...

IMPORTANT

Pe TPU.ro toate întrebările sunt binevenite. Totuşi, din dorinţa de a avea o comunitate utilă şi prietenoasă, te rugăm ca atunci când adresezi o întrebare să respecţi cele 4 reguli de mai jos...
....Se acceptă doar postările care sunt întrebări şi care pot primi un răspuns din partea altor persoane (Ex: nu se acceptă o întrebare de tipul: "O să mă căsătoresc cu X?")

| ywar a răspuns:

La 17 ani tu spui ca o sa fii toata viata cu un om. Nu il cunosti deloc, nu ai locuit cu el si vrei sa fii toata viata cu el. Inaintati in varsta si o sa vi se schimbe prioritatile. El o sa gaseasca una mai buna ca tine, de tine se va plictisi.
La 16-17 ani doreste-ti un viitor impreuna cu scoala nu cu unul pe care nu il cunosti.
Te macina pe tine un gand... nu ai ce face, fetita! Nimic nu e sigur... totul este fler de "pareor".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii de ce vrei asta? Nu stii.Nimeni nu poate stie.Se poate stii doar ca probabil, universul va adus impreuna si va vrea ferciti impreuna.Nu ma lua acum ca pe o zodialista sau asa ceva dar sa stii ca iubirea ta pentru el nu are limite si asta te face probabil sa te gandest la un viitor frumos cu el si chiar ai sperante.Din ce spui tu eu pot sa inteleg doar ca, cu toate ca sunt certuri, amandoi vreti sa ramaneti impreuna.Si,puteti ramane impreuna dar,certurile astea spui tu ca tot apar... Certurile sunt niste obstacole puse intre voi pentru a se vedea daca chiar doriti sa ramaneti unul langa celalalt.Da,astea pot aparea de la cele mai mici chestii( un ochi intors dupa fundul alteia sau dupa aratarea altuia ) pana la chestii majore(inselarea, care poate fi facuta anumea dar fara sa te gandesti si anumea dar gandindu-te ca se afla si se poate strica totul).Voi trebuie sa ramaneti tari si puternici, sa nu lasati pe nimeni si nimic sa va desparta si veti ajunge la adanci batraneti impreuna cu copii, nepoti, verighete si zambete pe fata. Pupici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă veți continua să vă înțelegeți bine în continuare, să aveți încredere unul în celălalt, și flacăra iubiri să se mențină vie, atunci ați putea rămâne împreună, ba chiar să vă și căsătoriți mai târziu.