| anonim_4396 a întrebat:

Deci am o intrebare.
S-a aprobat legea în care se spunea că dacă nu iei minim 5 în examenele din a 8-a nu poti face liceul doar la profesională?
Și trebuie să iei minim 5 separat romana/mate sau media dintre ele să fie minim 5?
Eu sunt a 7-a dar sunt super speriat de ce voi face dacă nu reusesc... dacă ajung la profesională după ce termin, ce pot face în continuare?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o lege in acest sens.

| Bariel a răspuns:

Da,am auzit la stiri despre asta.Nu stiu daca s-a acceptat aceasta lege, dar iti pot spune ca si daca nu reusesti sa iei 5, tot poti sa faci si liceul daca doresti.Vei face un an in plus (5 ani de liceu) si apoi dai bacul daca chiar doresti sa intri la o facultate si sa faci cv cu viata ta.Eu as zice sa inveti pentru evaluarea nationala de clasa a 8 a si sa intri la profilul care te reprezinta, gandeste-te bine la ce iti doresti sa fii si ce ti ar place sa faci, apoi invata ca sa ai media care o cere liceul cu profilul dorit de tine.Credema ca am trecut prin asta, nu am invatat deloc si nu m-am gandit la viitorul meu...deabia in clasa a 10 mi-am dat seama de greseala pe care am facut o.Nici profesionala nu e o alegere proasta, problema e ca nici la profesionala nu se face practica cum ar trebui sa se faca

| MissAnonima15 a răspuns:

Dadadasdsa

| MissAnonima15 a răspuns:

Salutt. Doar daca iei peste 5 in examen nu poti alege un liceu daca nu il iei trebuie sa mergi la profesionala si sa faci dupa ce termini clasa a 11a (atat e profesionala) poti sa faci la seral inca 2 ani ca sa poti da bacul si sa mergi al o facultate si postliceala iti spun din propria experienta de anul trecut asa ca eu zic sa te pui pe invatat ca NU se poate merge la liceu fara examen happy