| SweetSacrifice a întrebat:

Deci, am o problema cu matematica. Pur si simplu nu inteleg cateva chestii. Adica pricep mai greu. Oamenii trebuie sa aiba rabdare cu mine, da problema este ca numai mama mea are sa imi explice. Dar, in prezent, nu ma poate ajuta, materia fiind foarte grea. Am incercat sa o rog pe prietena mea cea mai buna, dar de fiecare data cand ii spun :"Nu inteleg!", incepe sa ridice tonul si sa tipe, si nu vreau sa o vad nervoasa din cauza mea, asa ca am renuntat sa ii mai cer ajutorul. Meditatii fac. Problema este ca sunt intr-o grupa foarte buna la matematica, adica sunt cea mai proasta de acolo ...Si de fiecare data cand ii zic profesoarei ca nu inteleg, ceilalti incep sa rada, si mi-am zis ca nu o sa o m-ai intreb, deoarece nu imi place ca colega mea si doi baieti sa rada si sa gandeasca cat de varza sunt eu, pur si simplu ma simt jenata + ca profesoara cu care fac e o veche prietena de familie, nu as vrea sa fac o impresie chiar atat de proasta. Am niste examene foarte importante anul acesta, nu stiu ce o sa ma fac cu matematica. Chiar nu stiu. Sa rog pe cineva sa ma ajute iese din calcul, nu exista persoana care sa imi explice de cate ori zic eu pentru a intelege..Habar nu am ce sa fac. Banuiesc ca v-am plictisit, dar poate imi dati niste sfaturi... happy Multumesc.

10 răspunsuri:
| ςгเรtเภยкค a răspuns:

Buna nici eu nu ma descurc cu matematica atat de bine, parintii m-au bagat la meditatii si pot sa spun ca ma descurc mai bine, eu te-as sfatuii sa faci meditatii si unde nu intelegii nu e nimic, iti explica si de 3 ori, sa nu-ti fie rusine pentru ca, colegii tai nu mai sunt sa rada de tine, acasa sa incerci mai multe exercitii de la exercitii usoare la exercitii mai grele si daca nu iti iese un exercitiu incearca sa-l faci de mai multe ori pana reusesti, sau eu unde nu inteleg un exercitiu si nu-i dau de capat il intreb pe domnul cu care fac meditatii...succes,sper sa te ajute :*

| SweetSacrifice explică (pentru ςгเรtเภยкค):

Multumesc mult pentru raspuns, dar am dat deja examenul si am luat o nota buna, desii ma mir. happy
Insa, multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti in clasa a 8-a te ajut eu, dar sa stii...nu ma pricet deloc la functii [alea cu f(x)]. Eu cand nu inteleg ceva ma uit indelung la exercitiu si incerc sa imi dau seama de unde vin numerele si dupa aceea devinde usor daca faci o gramada.

| SweetSacrifice explică (pentru anonim_4396):

Daca ma uit indelung la exercitiu, ma uit degeaba ca tot nu inteleg, dar multumesc mult de sfat.

| Dana211 a răspuns:

Daca meditatoarea e o veche prietena de familie vorbeste cu mama ta si spune-i sa vorbeasca la randul ei cu profesoara sa te bage intr-o grupa de nivelul tau. Nu e normal ca tu sa nu poti pune intrebari sau sa nu ti se explice daca dai bani. Si nu te crede nimeni proasta daca nu sti ceva si nici nu te faci de ras cu nimic cat timp te straduiesti si iti dai silinta. doar ca ai lipsuri si odata completate vei sti sa rezolvi exercitiile.In rest ce sa zic lucreaza mult singura, iar daca vrei nota mare la examenele pe care ai spui ca le ai suport-o pe amica ta, roag-o sa nu mai tipe si sa te mai ajute.

| SweetSacrifice explică (pentru Dana211):

Mi se explica daca intreb, dar eu as avea nevoie sa mi se explice de vreo 3 ori ca sa inteleg, si banuiesc ca nimeni nu are asa rabdare cu mine. Asta e chestia.

| Dana211 a răspuns (pentru SweetSacrifice):

Un profesor meditator de asta e platit sa iti explice pana intelegi. Nu exista ca nu are rabdare sau mai stiu eu ce. Daca e nevoie explica si de 100 de ori

| Lia09 a răspuns:

In primul, in ce clasa esti?
Nu toti ne nastem cu o capacitate maxima in privinta tuturor materiilor. Unii se descurca mai bine la romana, altii biologie, chimie, etc. Fiecare intelege cat poate.
Ai putea incerca sa-ti iei o culegere si sa incepi sa lucrezi de la cele mai usoare exercitii, pana la cele mai grele. Daca nu intelegi un exercitiu, fa-l de 20 de ori, pana prinzi ideea.
Important este sa nu le inveti mecanic. Cu matematica nu merge asa! Acolo unde ai formule, metode, trebuie sa le stapanesti foarte bine, dar in privinta exercitiilor nu le invata niciodata pe de rost!
In cazul in care nu reusesti sa te descurci si cu exercitii mai grele, nu te descuraja! Lucreaza mai mult din ceea ce stii, poate intr-o zi o sa reusesti si celelalte.
Spor!

| Dennys24 a răspuns:

Pai ai putea sa faci niste exercitii acasa, sa lucrezi mai mult, singura. Meditatii zici ca faci. acolo poti sa intrebi ce nu intelegi, nu? Doar de aia te duci acolo, sau poti sa fi mai atenta la ore si o sa intelegi. O intrebare : esti clasa a opta?

| terleaandrei a răspuns:

Probabil ca ar trebui sa iei matematica de la clasa 1 si sa inveti treptat din carte.eu asa am facut si acum sunt al 3 cel mai bun pe clasa