| Tzuka a întrebat:

Deci...am o problema, eu am permis de conducere din spania, aseara am fost oprit de politie mi au luat ceva puncte bla bla in fine, vreau sa stiu daca eu merg in tara spt ce vine si merg la politia sa mi schimb permisu spaniol in romanesc din motivul ca o sa raman in tara se poate? cum trebuie sa fac?

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Permisul se conducere eliberat in Spania e valabil in UE, deci si in ROMANIA. Apeland la politia din Romania ar trebui sa recunoasca si sa valideze permisul de conducere, pe care la-ti dobandit in Spania.Succes!

| lifeForJesus a răspuns:

Buna! sigur ca se poate, si un prieten de al meu si la schimbat. du-te la politia rutiere si o sa gasesti acolo toate datele si actele necesare pentru schimbat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca nu e suspendat de guardia civil il poti schimba, daca e, te.ai ars
punctele raman acolo, au o baza de date.si daca informatia nu ajunge azi, maine sau intr-o luna, peste o juma de an tot ajunge
sa nu crezi ca iti schimbi permisul si scapi de puncte, esti curat! daca nu ai probleme il schimbi si gata, mergi la politie si faci o cerere. dar de ce sa-l schimbi? ca daca e de spania inseamna ca ai sa te intorci in spania(!?), sa cheltui bani cu chitante sialte lucruri? nu-si are rostul. dar nu uita, punctele oricum sunt luate!