| CubRubikk a întrebat:

Deci faza e ca nu inteleg ce este cu metoda fridrich..gen prima parte aia cu f2l care e faza? Natatiile pe care le arata acolo trebuie sa le faci in cazurile alea din poza?(ma refer la tutorialele de pe site-ul SpeedcubingRomania) sau care e faza? Cine explica ii dau funda...am uitat sa mentionez ca stiu metoda de începători la perfecție si vreau sa avansez la cea de avansati (numita fridrich)

1 răspuns:
| Ineys a răspuns:

Https://www.speedcubing.ro/rezolvarea-cubului-rubik-3x3x3-avansati/

Iti arata aici destul de clar, si cu poze si cu explicatii.

Specifica destul de clar ca F2L iti lasa libertate si exista mai multe metode cum sa rezolvi primele 2 straturi. Daca nu-ti ies uita-te pe YouTube la cineva cum il face. Explicatii in scris nu se dau mai bine decat ce au scris ei acolo.

Ideea de baza e ca dupa ce faci crucea, bagi cate 2 colturi ( strat 1 + strat 2 ) la locul lor. Asta se face tot asa, mai mult dupa "ureche".