| iuandfto a întrebat:

Deci fetelor poate aveti timp sa asculti si problema mea. Am aproape 14 ani si nu am sutien iar toate celelalte fete din clasa poarta. Mama nu ma lasa si cand i-am spus de celelalte fete ca poarta a zis ca parintii lor sunt prosti ca le lasa. Din cauza ca nu port sutien ci bustiera imi e rusina sa ma schimb la sport. Problema este ca mama nici unele bustiere nu ma lasa sa le port. Am o bustiera foarte subtire pe care nu prea o port pentru ca mi se vad sfarcurile si o bustiera de sport (ca asta doar ca pe alb http://www.artsport.ro/images/products/artsport.ro/EV050 2_M_B.jpg ) cu care am uneori problema pentru ca fiind destul de mare daca am o bluza cu decolteu la spate (sper ca intelegi) sau o bluza mai pe umeri se vede. Am fost la un magazin si i-am aratat mamei o bustiera cu pernute si a zis ca cica e sutien si nu ma lasa sa port. Bunica mi-a spus ca mama a purtat prima data sutien la 14 ani. M-am masurat cu un metru in jurul sanilor si am 88 de centimetri deci nu ii am foarte mici ca sa zica ca n-am la ce sa port. Cum sa o conving pe mama sa ma lase? Cand aduc in discutie tipa la mine si zice ca imi stric sani daca port.

4 răspunsuri:
| Tmcn a răspuns:

Jur că nu o înţeleg pe mama ta. E indecent să ţi se vadă sânii sau sfârcurile şi lumea se holbează la chestiile astea. Spune-i că îţi e ruşine să porţi un tricou sau ceva, că se vede aiurea. În plus e un mit faptul că dacă porţi sutien ţi se lasă sânii sau nu mai cresc, din contră, un sutien îi menţine fermi, dacă asta e teama mamei tale. Poate o convingi pe bunica ta să vorbiţi amândouă cu ea.e aiurea ce face.

Răspuns utilizator avertizat
| Mylen a răspuns:

Buna happy Ei bine si eu cunosc acel mit cum ca sanii s-ar "strica" daca porti sutien un timp indelungat, chiar cred in acest zvon si multe lucruri mi-au aratat ca este adevarat. Nu spun ca nu ar trebui purtat, Doamne fereste! Fiecare alege ce poarta si consider ca cele care sunt mai norocoase si au cu ce se mandri ar trebui sa poarte unul, doar in acel caz. happy
Ar trebui sa ai o discutie cu mama ta si sa-i spui ca vrei sa te simti confortabil, ca vrei sa incerci. Ca nu ea iese in locul tau in lume, afara cu prietenii etc. Ia-o usor si explica-i ca pur si simplu numai esti de bustiera. Daca nici asta nu merge, intreab-o la ce varsta a purtat primul ei sutien si incearca sa gasesti niste argumente bune care sa o convinga sa te lase sa porti unul.

Asta e parerea mea si sper ca n-a deranjat pe nimeni. O zi buna si sper ca iuandfto sa-si indeplineasca dorinta :hug:

| teddypicker a răspuns:

La ce schoala invetzi?big grin