| anonim_4396 a întrebat:

Deci nu stiu cui sa mai cer sfatul asa ca va voi spune povestea mea happyClasa 1-4 am fost la o clasa slaba, am invatat singura acasa ca sa nu fiu la nivelul acela apoi in clasa 5 am dat examen la lb eng ca sa ma mut la intensiv desi in clasa aceasta slaba mi-am facut o prietena f buna sau asa credeam pentru ca st mai ciudata nu am prietene, st f inchisa in mine faptul ca ma intelegeam mai bine cu cei de la aceasta clasa sau ca am reusit sa imi fac o prietena m a durut faptul ca trebuia sa plec Dar am facut o, m am mutat la o clasa f buna unde colectivul era f bun era primul an asa ca era greu cu acomodarea. Cand nu eram pregatita destul de bine la vreun test lipseam, pierdeam, recuperam nu mai dormeam noaptea din fericire la sfar. anului am luat medie destul de buna intr-o clasa f buna atunci mi am propus sa iau premiu excelenta anul care va urma adica cls 6. Dar am zapacit o pe mama sa ma mut inapoi in clasa cea slaba, nu eram sigura toata lumea imi zicea" nu face asta, ei fumeaza, chiulesc " si multe multe altele, 50 % a fost vina mea iar 50% a mamei pentru ca i am zis" mama mi e teama sa fac asta daca ma voi schimba daca se va schimba totul?" a spus ca nu mai vrea inca un an in care sa o stresez, m a mutat inapoi. La inceputul cls 6 am avut mari probleme pentru ca mi se cereau banii, eram naiva, dadeam tot ce aveam, am pierdut multe lucruri chiar dca stiam ca mi se furau doar taceam, aia mai mari intrau in clasa la noi faceau misto de mine ca aveam probleme cu acneea asa ca am incetat sa mai merg la scoala, am stat acasa pana in luna aprilie cand m am dus si am terminat anul. In cls 7 am avut probleme de familie a trebuit sa plec in strainatate mi am abandonat scoala, am plecat dar nu m am putut inscrie la scoala pentru ca fratimiu se muta mereu, nu era intelegere, armonie dar nici conditii asa ca m am intors in luna mai, am terminat cls 7 in doar trei sapt. nu stiu cum am reusit... acum st clasa 8 si am o mare problema sad NIVELUL meu a scazut, am realizat ca mutarea mi a schimbat viata incep sa cred ca la momentul acela nu gandeam cand eram eu mica ei erau altfel acum s au schimbat. Clasa in care m am intors e ingrozitoare urasc totul mai ales cand gasesc caiete din cls 5 vad cat am pierdut. pentru mine viata e cv f important nu o iau in gluma asa cum fac cei din cls in care st acum iar cei de la a au un mod diferit de gandire asa ca dc am facut alegerea asta? dc nu mi am dat seama ca e mai bine ultimul intr o clasa unde ai ce invata decat primul in cea mai proasta? nu stiu ce sa mai fac pentru ca in acest an mi am propus sa ma duc in fiecare zi dar mereu se intampla cv care imi aminteste de greseala enorma pe care am facut o iar acum nu ma mai pot muta la a adica la clasa cea buna pentru ca am lipsit f mult, nu mai fac fata. Stiu ca am facut nu mai prostii, fiecare alegere a fost gresita ma gandesc ca daca ramaneam la a puteam gasi o fata la fel de cuminte ca mine care nu se gandeste la toate prostiile la care se gandesc astea si pe care le fac, ma puteam schimba, ma puteam integra.Mama spune ca e ultm an sa nu ma mai stresez decat sa invat pentru examen dar cred ca voi avea nevoie de un psiholog pentru ca in fiecare zi intru intr-o stare ciudata imi vine sa distrug tot cand ma gandesc... nu mai pot invata.Depresia prin care trec e f mare iar saltul pe care l am facut. Realitatea ma loveste in fiecare zi!

1 răspuns:
| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Vad ca esti o persoana cu capul pe umeri si ca vrei ceva de la viata asta, asa ca nu caut sa-ti scriu prea multe din partea mea, intra la adresa pe care am sa ti-o dau si sunt sigur ca vei fi ajutata, acolo sunt specialistii de care ai nevoie acum, succes si capul sus ca ai toata viata inainte :-*
http://www.tpu.ro/useri?s=TelefonulCopilului&o=rank_asc