| Justjust11 a întrebat:

Deci. TPU, ajutati-ma va rog, cum ar fi eu invat azi o lectie, o stiu si maine si poimaine dar dupa o uit incet incet, si o invat, o stiu perfect, ce ar trebui sa iau pastile ceva ca sa nu mai uit asa repede?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Ca să reții totul, ar trebui ca în filmele SF, să îți implantezi un microchip!
Nu o format creierul pentru a reține o cantitate mare de informații!
Odată, eram învățați când vrem să memorăm să asociem și imagini cu subiectul învățat ca să folosim și partea creierului care reține imagini, chipuri. Dacă înveți ca robotul, ca și la calculator apare informația: memoria calculatorului este plină! Pentru stocare ștergeți informații inutile.

| RAY a răspuns (pentru romeo78):

în 27 Septembrie | romeo78 a răspuns:
Http://www.la-psiholog.ro/info/filofobia
Aici vei găsi de fapt ce înseamnă "filofobia". Rezolvare constă în vizite la psiholog, nu confunda cu psihiatru. În a găsi un doctor psiholog care stăpânește bine tehnica hipnozei, pentru ca să faceți niște ședințe de hipnoză, pentru a putea afla ce anume din trecutul dumneavoastră a declanșat această boală: traumă psihică, emoțională, fizică. Odată aflați factorii declanșatori, se va putea urma un tratament pentru a putea fi o persoană normală, fără această fobie!
Sănătate și succes!

o intrebare, acel doctor poate garanta ca poti avea incredere in persona iubita? si ca nu te va dezamagi?

| romeo78 a răspuns (pentru RAY):

RAY ai greșit persoana la care să răspunzi! Iar eu am spus și de psiholog la acel caz!

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sa nu o inveti ca si cand ar trebui sa o memorzi neaparat ci sa o citesti ca si cand inveti lucruri interesante din ea si informatiile sunt logice. Tu daca doar citesti niste cuvinte asa aruncate pe foaie nu ai cum.

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat o inveti papagaliceste, nu vei retine niciodata o lectie mai mult de cateva zile.
Incearca sa citesti cate un paragraf si sa-l intelegi logic (doar esenta lui), ca sa ramai cu toata materia in cap, ca asa se invata normal.
Din pacate, nici pastila din lume nu te poate ajuta, daca nu inveti corect ceva.

| Kerre a răspuns:

Creierul uman nu este facut pentru a putea retine toata informatia deodata. Informatiile care te marcheaza ti se intiparesc in memorie pentru toata viata iar informatiile/intamplarile minucule care nu au avut un impact anume asupra ta le vei uita usor usor.