| Matei_Ionut_Marian_1991 a întrebat:

Deci va rog lamuriti-ma. Ce e prostia asta cu dependenta de jocuri video pe lista bolilor si cica e la fel de periculoasa ca dependenta de droguri fratilor? Ma omoara maicamea cu tampeniile astea cum sa ma las de jocuri ca sunt periculoase.....Cine sunt prostii care s-au gandit cand vad un copil ca face ceva cu timpul lui in afara de frecat untul afara cu toti cocalarii injectandu-si substante ca e purtatorul unei "dependente periculoase"?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RainmakerX a răspuns:

Jocurile sunt atat rele, cat si bune. Depinde si ce te joci.

Intai si intai, sa vorbim despre aspectele negative ale jocurilor.
Un prim aspect negativ ar fi (probabil) orele petrecute pe jocuri.
Ok, pierzi mult timp pe jocuri (stie toata lumea asta). Eu am avut vreo 25 000 de minute pe metin, inca pe atat pe Pokemon si vreo 20 000 pe lol. Intrebarea ar fi : m-au ajutat cu ceva? Nu. Imi pare rau? Da si nu. Daca te simti bine, daca te plictisesti si chiar nu ai copii in jurul tau atunci pana la urma ce sa faci? Cateodata te poti relaxa asa.

Alt aspect negativ este abuzul jocurilor. Una este sa joci 2 ore pe zi (pe care oricum le-ai pierde pe Youtube sau cine stie ce alta prostie) si alta este sa stai vreo 14 ore pe world of warcraft asemenea unui player care a murit din cauza asta. Cauta pe net daca vrei. Oricum... cine sta 14 ore la rand, ar fi absurd.

Aspecte pozitive ale jocurilor?
Poti sa inveti engleza. Am invatat foarte multa engleza dintr-un joc numit Mount and Blade ( original, warband, fire & sword).
Primele scrisori pe care le-am facut in engleza au fost in lord of ultima laughing Aveam nevoie de resurse si stateam sa ma rog de alti ofiteri.

Alt aspect pozitiv este ca anumite jocuri iti testeaza reflexele.
De exemplu, jocuri precum CS, LOL, chiar daca sunt ele cum sunt, te ajuta sa iei anumite actiuni mult mai rapid decat oamenii normali.

La polul opus, exista si jocuri care au un anumit scop, precum jocurile pentru oameni cu Alzheimer. Acestea nu au cum sa opreasca boala dar este dovedit faptul ca o incetinesc. Inainte nu exista tratament pentru asa ceva. (acum sunt si alte variante dar tot asa, pentru incetinit, nu pentru stopat )

Dependenta de jocuri video este reala dar tu nu esti dependent atata timp cat nu te joci mai mult de 6 ore zilnic. Dependenta este sa nu iesi din casa, asemenea jucatorilor din ligile majore ale jocurilor respective, sa stai 12 ore pe joc si sa te ridici numai pentru o gustare sau mers la toaleta.