| WeakSide a întrebat:

Deja nu mai suport. Bun, deci am o familie nasoală rău de tot. Soră mea m-a dat afară din apartamentul ei pentru că iubitul ei făcea figuri și mă jignea mereu și eu ii mai răspundeam fiindcă el avea mereu ceva cu mine. Cealaltă sora mă consideră un nimeni, mereu face mișto de mine și niciodată nu m-a suportat. Din păcate, tata nu mai am, iar mama e cu niște idei ciudate. De exemplu nu mă lasă să-mi iau bicicleta fiindcă ea zice că nu știu să merg si mă calcă mașinile. Nu prea mă intelege și nici cu ea nu mă inteleg. Credeți-mă mă simt singur și singurul lucru care mă bucură este mingea de fotbal. Prieteni nu prea am, vreo 5. Am fost gonit, urât de multă lume. Vărul meu preferă un necunoscut decât pe mine, adică pe mine mă urăște. Gen merge cu un tip la sală, uită că ne jucam împreună la 6 ani și chiar și acum la fotbal. Am o viață tristă și dură, dar continui cu bune cu rele. Trist este ca îmi fac nervi degeaba.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trist este ca îmi fac nervi degeaba.
Aici ai spus un mare adevăr. Degeaba.

| Donsavas a răspuns:

Du te la munca, macar part time pe vara. Asa iti vei lua singur bicicleta. Nu trebuie sa consideri ca mama ta e ciudată, ea doar încearcă să te protejeze cum stie ea, asa cu ideile ei diferite de ale tale.
5 prieteni sunt buni,fiindcă altul nu i are iar daca ai avea prea multi,ar fi greu sa ti dai seama cine te place ca om si cine nu prea.
Acum,daca iubitul surorii tale nu te accepta, lasa l in pace si vorbeste doar cu sora ta, asa cum poti. Nu are rost s o dai la o parte pentru acel "iubit".
Cat despre cealaltă sora, cu siguranță nici ea n a avut cea mai fericita viata, de aceea te trateaza asa. Încearcă să fi mai tolerant si lasa supărarile astea deoparte.

| DeliNes a răspuns:

Pai din pacate familia n-o "alegi", aia e si n-o poti schimba. Nu este o situatie frumoasa, deloc, este dificl sa n-ai nicio ruda apropriata. Nu stiu cati ani ai, deci nu.ti pot spune sa pleci sau sa te muti. Ce-ti pot spune, intr-o situatie similara, este sa te bazezi pe prieteni, pe cei putini si buni pe care-i ai. Nu e necesar sa ai 100, crede-ma, mai bine 5 care tin la tine decat 100 care te vorbesc pe la spate. ùincearca sa.ti petreci cat mai mult timp cu ei, daca te face sa te simti bine. In alternativa, daca ti se pare o idee buna si vrei sa incerci, ai putea sa vorbesti despre aceasta situatie cu un psiholog, sigur el va sti sa-ti dea niste sfaturi mai bune care poate te vor ajuta sa treci mai cu susrinta peste aceasta situatie. Bafta!

| WeakSide explică (pentru DeliNes):

Am 16 ani.

| DeliNes a răspuns (pentru WeakSide):

Antunci incearca sa mai rezisti 2/3 ani pana termini liceul, apoi te poti muta pentru facultate ori pentru a-ti cauta un job daca asta o sa vrei