| costyn162 a întrebat:

Despre CONSUMUL DE DROGURI...

"La inceputul mileniului trei omenirea se confrunta cu un fenomen ce a luat o amploare nebanuita in urma cu cativa ani. Daca in urma cu un deceniu in Romania piata de desfacere a drogurilor se afla la un nivel scazut, teritoriul tarii noastre fiind folosit mai mult pentru tranzit spre tarile occidentale, in prezent, in ciuda problemelor de natura sociala si economica, Romania a devenit un punct de atractie pentru cei care vand iluzii si distrug vieti din ce in ce mai tinere. Realitatea este cruda, „moartea alba" este prezenta printre noi si sta la panda gata sa-i inhate pe cei care si-au pierdut busola, care nu mai au incredere in nimeni si nimic si care nu stiu ce vor de la ei insisi. Sunt tineri care s-au ratacit sau care nu stiu sa se regaseasca inca, sa-si dea un rost si sa-si stabileasca un rol in relatiile cu ceilalti si cu propria viata. Cauzele care ii imping pe tineri spre dezumanizare prin consumul de droguri sunt multe. Cei mai multi incep sa consume droguri din pura curiozitate de a cunoaste efectele pe care le au asupra lor sau din dorinta de a avea noi senzatii, noi trairi, vor sa atinga o anumita stare fizica si psihica de bine, de exaltare si de destindere. Un alt motiv poate fi considerat teribilismul. Consumul de droguri poate fi incitant sau provocator. Unii sunt tentati sa infrunte riscurile fara a fi opriti de cuvinte ca: „PERICOL" sau „MOARTE". Dorinta de afirmare in fata grupului precum si teama ca vor fi respinsi, ca vor fi izolati de catre grup daca refuza propunerile asa-zisilor „initiati", ii fac pe acestia sa nu ia in considerare riscurile la care se expun." ( GRUPUL SCOLAR DUMITRESTI, JUDETUL VRANCEA).

De ce oare omul sau, mai bine zis adolescentul, incearca sa isi formeze o personalitate si un caracter copiind reactiile altora. Nu cred ca este corect ca doar fiindca aparentele arata gradul de superioritate al unei persoane acea persoana poate fi un model de urmat. Am atins acest subiect pentru a ajunge la ideea pe care o voi prezenta in continuare: tinerii adolescenti in cautarea personalitatii isi releva prea mult naivitatea in fata celor care abia asteapta sa profite de ea. Doar pentru a se incadra intr-un grup sau pentru a fi popular si apreciat in anturajul din care face parte, un tanar imatur si sensibil poate face multe prostii fara a-si da seama macar de gravitatea faptului. In zilele noastre si in societatea in care traim consumul de droguri in special este o modalitate de a-ti asigura confortul unei vieti fara griji si de a fii acceptat intr-un colectiv. Acum, intrebarea ar fi, de ce nu se face nimic in legstura cu asta? Iar raspunsul se gaseste foarte greu sau nici macar nu exista. Raspunsul meu este unul foarte simplu: nu exista initiativa. Totul se poate reusi daca exista initiativa si vointa dar aceste doua calitati lipsesc cu desavarsire din societatea noastra.
O alta cauza este presiunea grupului; in functie de nivelul stimei lor de sine, de gradul de profunzime al idealului lor in viata, de raporturile cu familia, de rezultatele lor scolare, de imaginea pe care o au despre sine si pe care vor s-o creeze celorlalti, adolescentii au capacitati diferite de rezistenta la presiunea pe care anturajul lor o exercita. Este foarte important sa stii cum sa spui „NU" ceea ce demonstreaza ca ai o personalitate puternica. Este important ca tinerii sa fie ei insisi chiar daca ceilalti gandesc diferit. Problemele in familie, la scoala, cu prietenii, precum si izolarea de colectivitate constituie o alta cauza care ii determina pe tineri sa evadeze din realitate consumand droguri. Unii le consuma pentru a ascunde sau pentru a depasi problemele zilnice pe care le au si aici putem mentiona: divortul parintilor, abuzul sau indiferenta parintilor sau a scolii.
Daca elevul vede in relatia cu educatorul sau cu parintii un suport viguros si constant in sustinerea si dezvoltarea personalitatii sale, daca se poate exprima pe sine insusi, daca relatia dintre ei este autentic umana, atunci este putin probabil ca el, adolescentul, sa-si doreasca sa respinga o asemenea realitate, sa iasa „dincolo" de ea, sa caute prietenia unor asa-zisi „adevarati"prieteni, sa caute bucurii iluzorii.
De ce in ziua de azi nu mai poti gasi un prieten adevarat? Pentru ca am fii foarte cinici daca am afirma faptul ca avem prieteni adevarati. Prietenia despre care vorbim in prezent se poate defini ca fiind o relatie cordiala intre doi sau mai multi membrii ai aceluiasi colectiv care consta in interese de difeerite feluri: financiar, intelectual, etc…Trebuie sa va spun asta pentru a va informa:un "prieten" care vreodata va va sfatui sa incercati orice fel de drog de la cele foarte tari la tutun sau alcool, sa fiti sigur ca nu va sunt prieteni. Multe teorii am in minte si adaug in fiecare zi noi opinii dar nu le impartasesc nimanui deoarece am siguranta ca nu se va rezolva nimic. Ma intreb cate sunt persoanele care se intereseaza si de viata altora iar numarul pe care il obtin se poate numara pe degete.
Astept si parerile voastre despre acest subiect si sunt nerabdator sa aflu si mai multe opinii; nu ma deranjeaza daca le contrazic pe ale mele.Chestia este sa discutam pana vom ajunge toti la o idee….
In final o sa va motivez amintindu-va cateva citate pe care le-am auzit si pe csre vreau sa vi le impartasesc:
-„VIATA E PREA FRUMOASA PENTRU A FI TRANSFORMATA IN COSMAR CONSUMÂND DROGURI".
-"CHOSSE LIFE"-Alege viata
-"TRAIESTE FIECARE CLIPA CA SI CAND AR FI ULTIMA"

Răspuns Câştigător
| Mwhahahaa a răspuns:

Buna.

Antidrog!happy

Ar fi bine ca cei care consuma droguri sa citeasca aici, sa se informeze... e foarte bine ca ai postat asta.happy

xoxo.

8 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Cand eu eram la scoala nici nu auzisem de droguri, se vedea putin pe la tele ca prin capitala sunt dependenti etc. dar in scoli nimic. nu stiu ce se intampla acum in tara dar locuiesc intr. o tara in care drogurile sunt ceva "normal" si orice pustan are acces la ele. in fiecare zi in fata casei soacrei sunt o multime de pustani care asteapta. ce asteapta? toti stim ca acolo se vand droguri dar nimeni nu face nimic, vine din cand in cand politia, se potolesc un timp si o iau ioar de la capat. in fiecare weekend ma izbesc de imagini cutremuratoare :copii de 15-16 ani care trag pe nas la scara blocului. intotdeauna m-am intrebat ce se va alege de adolescentii astia, sau cine sete de vine pentru comportamentul lor. chiar azi am vazut la stirui ca o fata a murit din cauza alcoolului. (nu cred ca a fost doar alcool, in general cocaina iti da chef de baut, si bei pana uiti cat ai baut). pacat, mare pacat de copii din ziua de azi care nu se controleaza.

| loundy a răspuns:

Imi place ca a deschis cineva discutia asta! Pe mine ma intereseaza foatre mult sa ajut pe oricine, vreau ca macar o persoana sa poata spune ca i-am schimbat viata. Asa o sa stiu ca nu am trait degeaba. Cu drogurile e o problema mai delicata iar cei care fac asta nu pot fi opriti decat prin propria vointa. Marea greseala a societatii in general e ca in loc sa incerce sa ii ajute ii respinge si ii izoleaza pe acesti oamenii. Cred ca inainte de a-i judeca ar trebui sa le intelegem motivele. Cat despre tutut am aceeasi parere, dar nimeni nu asculta sfaturile altora. Spun din propria experienta ca daca incerci sa convingi un fumator ca ceea face e gresit si ca ii dauneaza o sa auzi o replica de genul"e viata mea, sanatatea mea, in concluzie nu te baga". Oricum cred ca daca ne-am implica mai mult in vietiile celorlalti, daca fiecare nu ar fi preocupat doar cu propria viata atunci sigur s- ar schimba ceva(in bine). Dar campaniile antidrog sunt putine iar adolescentii nu o iau in serios. Cum se spune cu o floare nu se face primavara dar daca fiecare din noi incercam sa ajutam oamenii din jurul nostru sa le schimbam viata, atunci si ei vor fi convinsi ica merita sa faci ceva pentru cel de langa tine si astfel vor face la fel la randul lor. Important e sa ne dovedim unii altora ca exista incredere si prietenie fara interes!

| zumk1 a răspuns:

Moarte alba? Asta inseamna Heroina nu vei vedea nici un adolescent facand asta

| Skadred a răspuns:

Au unul sunt pro drogurilor... le incerca cine vreawinking Atata timp cat nu consuma in exceswinking Toate astea sunt aberatii de exemplu nimeni nu a ramas vreodata dependent din prima doza sau din primul fum...doar daca le cunsuma din nou si din nou atunci se creaza dependenta doarece respectivului ii plac senzatiile create si vrea sa le mai simta ...sa mai treaca prin elewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as raspunde la tot ce ai scris ar trebui sa scriu un roman. Sa ne multumim cu doua trei cuvinte. Mitraliera pe afet si CURATENIE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

manumesc ismail erdin si am doua zeci si noua de ani am terminat usprezece clase cu bine am fost un elev slab de tot nu mi-a placut scoala mi-a placut munca mi-am dat silinta la profesionala pentru ca mi-a placut meseria am terminat examenul primul din clasa am luat o nota binisor trebuie nota maxima dar pe motiv ca chilam d la ore si munceam am fost un elev care ma implicam an activitati scolare pe diverse teme acu regret ca n-am anvatat la tip din urma dar e bine ca am terminat cu bine ani de scoala ce vad n ziua de azi ma an grozesc respect de profesori tinuta limbaju talente am a pucat putin an tipu comunismului dar amiplacea ca anainte lumea era silitori si tiera drag sa mergi la scoala am stat si an internat an tradevar ca ani de scoala nu se uita sun ce mai frumosi ani foarte multi colegi si prieteni si profesori am a vut an cinci internate si trei sc am stat care la ora actuala anvat an belgia la scoala ce vad si acola si mai ales an olanda an maschstrikt mai ce va ca la noi e eu stau si ma gandesc ca de la prea multa democratie silibrtata si atatea aparaturi nu mai esti ocupat de tine si de lecti nu stiu unde se va ajunge peste ca-ti va ani mai ales sexu si dis tractia an stil machio si independenta de consum droguri si bautura iau atras si pe alti din puct de vedere an ziua de azi copii nu mai sunt elevii nu mai sunt stundenti nu mai sun astea trei lucruri vad numai din famili intelingenti si cu anclinari care au anvatat di stramosi si duc mai derpate eu sun dintr-o familie de romi turci si crescut an centru ce dores stop drogurilor si multa democratie o sa ne antrebab peste ca-ti va ani de ce ce sa mai facem o sa conduca lumea adolescenti iar varsta adoua si atrea se vor supune la cuvintele si replicile adolescentilor cine stie vor conduce lumea varsta adoua vor merge din nou la scoala si adolescenti vor fi dictactori cine stie ce ne mai asteapta de la prea multa libertate nr vom prosti bafta adolescentilor de azi si pentru uni sus fruntea si mai urmariti filml ani de liceu si vilme vechi din Romania avem o limba si o istorie si literatura frumoasa nu rebuie uitata pentru toate astea a fos batalie si adusa si stramosita aceasta binecuvantare Romania ismail erddin ct delfinul agigea

| nimenialtu_4198 a răspuns:

Frate esti bolnav straight face

| WhySoSerios a răspuns:

BUNA. In primul rand marijuana nu e drog! e naturala nu provoaca dependenta, nu a murit nimeni consumand numai marijuana deci trage tu concluziile... maria e mai slaba decat etnobotaniele astea stropite cu amfetamina, mephedrone, si alte chimicale si canabinoizi sintetici! iarba e cea mai buna nu ai dependenta de la ea ( mai periculos este tutunul) peace! Legalizati Marijuana!