| ema4ka a întrebat:

Diagonala unui patrat se mareste de 3 ori. De cite ori se mareste aria?

Răspuns Câştigător
| nevermind3322 a răspuns:

De ex: faci un patrat cu lat. de 3 cm; el are o diag. de 4. 2 cm;
Inmultesti diagonala de 3 ori si rezulta 12, 6.
Apoi faci ce regula de trei simpla: 4, 2/12, 6 = 3/x / - supra
apoi x = (12, 6 ori 3) : 4, 2
37, 8 : 4, 2 = 9
Si 9 : 3 = 3, deci si latura s-a marit de 3 ori. happy

5 răspunsuri:
| nevermind3322 a răspuns:

Tot de 3 ori. Funda?

| ema4ka explică (pentru nevermind3322):

Si cum ai aflat?happy

| ema4ka explică (pentru nevermind3322):

Mersi pentru raspuns... dar cred ca aria va fi 9 pentru ca A= a la a doua si reese ca e 9 daca latura=3. Dar fiindca ai raspuns 1. Vei primi funda

| nevermind3322 a răspuns (pentru ema4ka):

De ex: faci un patrat cu lat. de 3 cm; el are o diag. de 4. 2 cm;
Inmultesti diagonala de 3 ori si rezulta 12, 6.
Apoi faci ce regula de trei simpla: 4, 2/12, 6 = 3/x / - supra
apoi x = (12, 6 ori 3) : 4, 2
37, 8 : 4, 2 = 9
Si 9 : 3 = 3, deci si latura s-a marit de 3 ori. happy

| Iwanttotellyou a răspuns:

Cred ca de 9 ori. A=a^2=d^2/2.

| ema4ka explică (pentru Iwanttotellyou):

Mersi mult pentru ajutorul acordat. sper sa nu te superi. dar coccolinoo a raspuns 1