| Madutzadragutz05 a întrebat:

Diferenta a doua numere rationale este egala cu 10.Aflati cele doua numere rationale daca unul dintre eleeste de cinci ori mai mic decat celalat numar. Funda

Răspuns Câştigător
| Codre a răspuns:

A-b=10 inlocuim a cu 5b deoarece b e de 5 ori mai mic decat a si o sa avem:
5b-b=10=>4b=10=>b=2,5 si a=5*2,5=12,5!

| Madutzadragutz05 explică (pentru Codre):

Te rog fa rezolvarea normal nu cu =>

| Codre a răspuns (pentru Madutzadragutz05):

=> inseamna rezula in pui mei trebuie sa inveti semnu asta din clasa a 5-aI don't want to see.
A-b=10 inlocuim a cu 5b deoarece b e de 5 ori mai mic decat a si o sa avem:
5b-b=10
4b=10
b=10:4=2,5
a=5*2,5=12,5!

4 răspunsuri:
| Madutzadragutz05 explică:

Alte raspunsuri?

| Codre a răspuns (pentru Madutzadragutz05):

straight face faci misto de mine asta e raspunsu altu nu`i