| cryss_7938 a întrebat:

Din ce cauza apar punctele negre?

Răspuns Câştigător
| Ovilacul a răspuns:

Glandele secreta foarte mult sebum, iar acesta la contactul cu aerul se oxideaza si se formeaza acel cap negru. Cand se infecteaza un punct negru apar cosurile acelea galbene si dureroase. Daca ai probleme cu punctele negre programeaza-te la un dermatolog.

1 răspuns:
| Chris a răspuns:

Porii se blocheaza, iar sebumul nu are cum sa iasa la suprafata. Totusi, acesta continua sa fie produs, rezultand acumulari de sebum(alb), care la oxidare si la actiunea microbilor devine negru.