| Merry24 a întrebat:

Dintre casatoria civila si cea religioasa care e mai importanta? daca fac doar cununia religioasa se poate?

Răspuns Câştigător
| Eminem2012 a răspuns:

Ambele sunt importante pentru ca cununia religioasa inseamna sa te casatoresti in fata Domnului si cununia civila ii cununia legala in actehappy sper ca tima fost de ajutor.imi dai funditapuppy dog eyes :*

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cununie civila vrei sa zici, acum nu conteaza daca vrei sa te casatoresti si prin biserica intr-adevar nu are mare rost sa mai mergi acolo deoarece e o pierdere de bani (iar chestia ca e casa domnului si ca aoleu e de rau daca nu mergi la biserica e cacealma), Dumnezeu daca te vede fata de treaba nu are de ce sa iti faca vreun rau pentru ca nu faci nunta la biserica. Cununia civila la primarie e numai bine asa economisesti bani si timp.

| Rebeca_5235 a răspuns:

Nu te casatoreste la biserica daca nu esti casatorit la starea civila. Prima data la primarie pe urma la biserica. Poti fi casatorit doar la starea civila fara sa faci cununia religioasa. Invers nu se poate. La biserica nu te casatoreste daca nu esti de aceeasi religie dar la primarie da.

Succes

| Ioana8464 a răspuns:

Pentru mine cea religioasa e f importantahappy`Tu faci un legamant in fata lui Dumnezeu nu in fata acteloroh go on...nu pot spune ca virgula casatoria civila nu e importanta daca te angajezi sau mergi undv te intreaba de certificatul de casatorie...eu zis ca amandoua au o importanta.Dar fara cea religioasa in ochii lui Dumnezeu voi nu sunteti impreunahappyE decizia ta.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Nu stiu daca se poate, avand in vedere ca trebuie sa ai dovada de la starea civila ca te-ai casatori si civil, cred.

| AlexxaRainbOw a răspuns:

Nu poti sa faci doar cununia religioasa.
Intai cea civila si apoi cea religioasa. Altfel nu se poate. Cea religioasa este cea mai importanta happy
Sper ca te'am fost de ajutor happy! te puup :* :*

| viky98 a răspuns:

Pai daca vrei sa te casatoresti trebuie sa o faci pe cea civila neaparat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu consider că acea religioasă este mai importantă. Legăturile se fac în cer, iar Dumnezeu e martorul vostru.Nu cred că vă ţin nişte acte, dragostea dintre voi trebuie să fie pură şi adevărată.E foarte ok dacă vă căsătoriţi numai religios şi da, se poate. Ceva mai târziu vă veţi căsători şi civil, dar eu ţi-aş recomanda să optezi pentru unirea în faţa lui Dumnezeu, pentru că doar datorită Lui sunteţi astăzi împreună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Rebeca, te căsătoreşte biserica dacă vrei, îţi spun din surse sigure, că am asistat la o discuţie cu un preot şi un domn necăsătorit dar care stătea în concubinaj, şi a zis preotul că măcar dacă nu fac căsătorie civilă să se căsătorească religios.