| tedycrisstedycriss a întrebat:

Dragi prieteni, o sa va spun o poveste trista a mea.Fiind inca un copil poate ca nu realizez unele lucruri dar sunt de parere ca le pot intelege mai bine decat isi imagineaza altii.Nu sunt inca majora! Asta e sigur.dar rugamintea mea este sa-mi ziceti din toata inima ce credeti despre toata aceasta dar bine inteles cu un premiu( fundita). Tatal meu o inseala pe mama,sau bine asa cred eu. l-am prins de multe ori pe site-uri gen,,matrimoniale" sau,,placere", sau pur si simplu am vazut site-urile la istoric.Dar faza care a pus capac este cea in care cand tata a plecat de la calculator am intrat eu, iar ea vorbea cu una si ii zicea,, Daca se poate bine, daca nu eu nu insist"(era pe placere)..si atunci am inchis calculatorul si nu a mai scos de la mine o vorba.Imi promite multe lucruri dar nici o promisiune nu si-o respecta.Nu exista vreo zi in care el sa nu se certe cu mama( mai ales seara). Mama il iarta.Dar eu nu.De ce? Deoarece nu merita. Nu ma lasa sa merg nicaieri desi am peste 15ani ( nu vreau sa imi dau data fixa de nastere), nu ma lasa sa-mi zic punctul meu de vedere deoarece el le stie pe toate si-mi zice sa nu ma mai contrazic cu el, si de fiecare data cand eu iau note proaste incepe sa tipe si sa ma faca in toate felurile.Mereu i-am mai dat bani din cand in cand atunci cand nu avea desi stiam ca nu o sa mai mi dea inapoi si se va duce la fufele lui. Aduce foarte mult rau in familie, dar nu indraznesc sa-i zic nimic mamei deoarece stiu ca ea il iubeste si nu vrea sa accepte adevarul despre el.Sincera sa fiu plang apoape zilnic si mereu sunt la fel dar nu stiu poate veti crede ca e o nebunie dar il urasc! Si nu stiti cat de mult. Va rog ajutati-ma! O-i fi eu nebuna? Poate ca el face asta pentru mine?( desi nu cred asta, deoarece gaseste motiv de cearta din orice si zice ca daca mai sunt obraznica poate mi-o iau). fundita! VA rog!

Răspuns Câştigător
| Ellly23 a răspuns:

Buna.
E trist. Imi pare foarte rau pentru tinesad.
Parerea mea e ca, ar trebui sa vorbesti cu mama ta, sa-i spui ca te-ai saturat de aceasta situatie si ca vrei sa fii si tu un copil normal, care iese si se distreaza.
Bineinteles sa-i spui ceea ce ai descoperit. Cred ca are dreptul sa stie.Sunt sigura ca dupa ce va afla, va lua cea mai buna decizie atat pentru tine, cat si pentru ea.
Iti urez numai bine! big hug

4 răspunsuri:
| patri a răspuns:

S-o crezi tu ca mama ta nu si-a dat seama, nu se cearta ei fara motiv. Mama ta este in continuare impreuna cu el pentru ca il iubeste, si mai ales pentru ca esti tu la mijloc, astfel ca nu vrea sa-ti ofere o viata in care parintii tai sunt divortati. Incearca sa ii implici pe amandoi intr-o activitate placuta, precum tu esti rodul iubirii lor, fa in asa fel incat sa-l faci pe tatal tau sa-si dea seama ca are tot ce isi doreste deja, ca are o familie fericita si un "copil vesel". Ar trebui sa realizeze pana la urma si el ca iti face rau. Insa pana la urma exista "terapie de cuplu"... Parintii tai, daca isi dau seama ca nu mai exista intelegere ar trebui sa mearga la un seminar, 2, 3... Pana la urma este mai mult problema lor, cu toate ca ai si tu de suferit. Sper ca am ajutat :*

| tedycrisstedycriss explică (pentru patri):

Nici la 14 ani nu ma lasa nici la mall! chiar daca stau langa el..credeti ca e normal?

| Ellly23 a răspuns:

Multumesc pentru funda :*.
Daca vrei, lasa-mi id-ul tau happy.

| Trifan_Simina_Lorena_1990 a răspuns:

Nu prea stiu ce e de facut in cazul asta.Stiu doar ca e ceva grav nu stiu daca sfatul meu te ajuta, dar am mai auzit de cazuri ca astea si mi se pare ca pentru noi " copii" e cam greu sa dam uitarii sau cel putin sa nu dam importanta.Eu te sfatuiesc sa mergi la un psiholog, sa stati de vorba.O sa te ajute mai mult decat mine, sau oricine altcineva!