| NYØ2002 a întrebat:

E adevarat ca daca am gheb nu mai cresc in inaltime? Am 17 si am o inaltime de 1, 67m fara papuci si par. Mama are o inaltime de 1, 59 si tata de 1, 80-84 pe acolo. E posibil sa ajung pana la 1, 75 sau 1, 78?
Dau funda

10 răspunsuri:
| Miyana a răspuns:

E posibil. Daca vrei sa cresti in inaltime,poti practica baschetul sau inotul,te va ajuta, sau sa faci flotari si abdomene(acestea iti vor indrepta postura si vei parea mai inalt), dormi la timp, la ore potrivite, mananca alimente sanatoase, poti incerca sa faci anumite modificari in dieta ta si sa alegi un regim alimentar bogat in aminoacizi, proteine, calciu, dar si calorii.Trebuie sa faci mai multe exercitii care o sa-ti indreapte postura, daca ai gheb.
Niciodata sa nu spui niciodata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Miyana):

Abdomenele mai rau iti strica postura, ca-ti afecteaza coloana, exista exercitii mult mai bune pentru abdomen (plank, crunch, ridicari de picioare, etc.).

Si in loc de flotari, mai bine tractiuni la bara cu priza larga tip PRONATIE, alea iti indreapta coloana cu adevarat.

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

Daca incerc sa fac abdomene cu spatele drept?

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

De ce ai peirde timpul sa faci abdomene, cand stii ca sunt ineficiente si proaste?

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

Depinde cum le fac

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

Indiferent cum le faci, doar copiii mici se antreneaza cu abdomene

Uite aici antrenament adevarat pentru abdomen:
https://www.youtube.com/watch?v=k1cLRd7cahQ

La care as adauga "the plank". Stai macar 2 minute in "plank"? Ca 80% din oameni stau 20-30 de secunde maxim.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

Https://www.youtube.com/watch?v=kzYQxZPZtNM

Mai uite aici un antrenament misto pentru abdomen. Evident, FARA abdomene stupide si ineficiente.

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

La sala sunt aparate pentru abdomen, ala cu mainile si picioarele odata

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

Vrei sa spui aparatul de crunch.

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

Cred ca da