| Tudor7654 a întrebat:

E adevarat ca dupa ce ai luat o haina de la second hand trebuie sa o speli la 90 de grade ca sa nu iei vreo boala? Pai nu se strica majoritatea la temperatura aia?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De obicei vin spalate sau magazinul care le vinde le spala din nou pentru revanzare

| Violleta2022 a răspuns:

Este indicat sa o speli dupa ce o cumperi fiindca nu stii daca cel care a purtat-o avea ceva boli de piele care se pot lua.

Nu trebuie sa o speli la 90 de grade ca o distrugi, fiind suficient sa o speli cu apa calda 40-60 grade si detergent de rufe.

| Emma30555 a răspuns:

Le speli normal apoi le calci, cadura de la fierul de calcat distruge microbii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că e așa. Dacă hainele acelea ar avea vreun risc pentru sănătate, atunci nu s-ar mai vinde.

| christall a răspuns:

Eu am întrebat dacă sunt curățate și mi s-a spus ca da. Nu le-aș baga la 90 de grade, am pățit-o cu veste care mi-au întrat la apa, dar la 60 cred ca merg.

| Aurora99 a răspuns:

Buna! Vand haine, accesorii, pantofi, tot ce am prin dulap si in general tot ce am prin casa si nu imi mai trebuie in stare foarte buna si la preturi accesibile. Majoritatea sunt luate din mall, deci sunt de firma. Altele sunt nou-noute, nepurtate. Am si vintage. Vreau sa scap de ele cat mai repede deoarece nu mai am pic de loc in casa. Orice iti trebuie, da-mi mesaj in privat si iti trimit poze/video pe whapp sau messenger, raspund la orice detaliu. Livrez oriunde in tara. Am experienta cu clientii de 3 ani.Zi faina!

| alexandradlr a răspuns:

Pune-le la 60-70 și nu o sa se mai strice

| DARLINGx a răspuns:

Păi dacă are bolii, atunci de ce le mai vinde

| Amethyst01 a răspuns:

Nu este adevarat, spala-le la 40 de grade(uita-te si pe eticheta, poate unele se spala doar de mana)

| Tudor7654 explică (pentru Amethyst01):

Pai cum au eticheta alea care se spala doar de mana?

| smecheru402 a răspuns:

Nu neapărat, bănuiesc ca persoana care o vinde nu are lepră sau ceva

| Tudor7654 explică (pentru smecheru402):

Pai dar stai ca nu sunt hainele persoanei care le vinde, nu?

| Suntdanamanumesc a răspuns:

Doar dacă persoana respectiva a avut ceva dar bolile nu se pot lua prin haine și o poți spăla doar dacă a fost murdara