| 128576 a întrebat:

E adevarat ca la liceul Gheorghe Sincai din CLUJ sunt mai multe fete? E adevarat ca e un mediu toxic acolo? Eu stiu ca fetele sunt mai rautacioase uneori. Va rog raspundeti doar daca sunteti in cunostinta de cauza. Dar la Nicolae Balcescu din CLUJ cum e la filologie? Se pune mult accentul pe invatat?

Răspuns Câştigător
| 10Tenten10 a răspuns:

Hei. Eu sunt de la Șincai din Cluj. O să fiu sinceră. Deci, ăsta e doar al doilea meu an aici, dar observi niște chestii. E adevărat, sunt mai multe fete. Asta pentru că, și deși nu-mi place să mă iau după stereotipuri, majoritatea claselor de liceu sunt de uman. Sunt patru clase pentru fiecare an, una de filo, două de socio și una de mate info. Dar majoritatea oamenilor sunt destul de ok aici. Da, există niște fete mai populare și rele (am avut de-a face cu una din ele), dar faza cu mediu toxic e datorită gardului și bastionului. După cum poate ști, lângă școala noastră e Bastionul Croitorului și avem o curte mare, cu un gard lângă o biserică maghiară. La ambele locuri merg fumătorii, acolo fiind și chestii ilegale care se fumează. A fost anul trecut chemată ambulanța din anumite motive. Dar cunosc fumători de treabă. Depinde de persoanele cu care stai. Dacă mai ai întrebări, trimite-mi un mesaj.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Mediul toxic" poate fii acolo unde sunt 2-3 fete mai rele, care conduc, sau care se impun altor fete.
Dar asta este chestie valabila pentru absolut toate liceele din tara si din lume.
La fel sunt si baietii, care isi pot creea grupuri conduse de leaderi golanasi, care creeaza aceste "medii toxice" pentru restul liceului.

Eu spun ca, un liceu bun si foarte bun se ia dupa mediile cu care se intra acolo, indiferent de ce ti se pare tie, sau ce auzi de la barfa unor si a altora.
Evident, la liceele foarte bune se face carte serioasa, pe cand la liceele slabe, merg elevii mai putin pregatiti si mai putin dotati / inteligenti, care nu au ambitii sa faca ceva in viata, ci doar sa supravietuiasca.

| NameHarris a răspuns:

E mai bine sa afli tu du-te si vei vedea cum este

| RainbowD a răspuns:

Nu neaparat. Si eu am fost intr-o clasa unde predominau fetele in proportie de 90%, dar a fost super. Poate 1 sau 2 se cred mai dive si se leaga de orice, dar in rest ii ok.