| Gigelcelfronel a întrebat:

E bine sa am 58 de kg la 11 ani?
Am 1.60 si sunt baiat

6 răspunsuri:
| elleelena852 a răspuns:

Calculul kg-lor se face folosind înălțimea: scazi din 1.60 -0.10 =50 ( atatea kg ar trebui sa ai) dar este okay si daca ai intre 45-55 kg la aceea inaltime. Esti in crestere, deci nu tine dieta, doar mananca mai putin. Poti manca cam 1000 de calorii pe zi( atat arde metabolismul tau) fara sa te ingrasi. Deci daca consumi 500 de calorii pe zi slabesti 500( jumatate de kg)... deci doar mananca mai putin. Renunta la prajeli! Fara paine alba! Fara bauturi acidulate! Baftawinking

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Întreabă medicul de familie. El ar trebui să te măsoare și să te cântărească anual și să-ți spună dacă ai o greutate ok.

| Elena31Eleonora a răspuns:

Doamne si eu am 11 ani si am 30 kg.

| Molly1310 a răspuns:

Ai o greutate direct proporțională cu înălțimea, deci normală. Esti băiat si esti in crestere

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru elleelena852):

Baietii trebuie sa aiba o greutate cu aproximativ 4 kg mai mare decat fetele la aceiasi inaltime.

Răspuns utilizator avertizat