| anonim_4396 a întrebat:

" E greu sa decizi in care parte sa mergi atit timp cit nu stii ce te asteapta,, >> Cam asta e si problema mea, ma refer la viitorul meu si la alegerea pe care trebuie sa o fac

Totul s-a schimbat in vara acestui an, am invatat multe lucruri am analizat diferite lucruri in diferite aspecte si in fiecare zi tot mai mult ma ghindesc la viitorul meu, la ceea ce vreau sa devin, la ceea ce asi dori sa fac in viata, etc.

Dar ca la inceputul oricarui drum exista opstacole, si eu la rindul meu ma confrunt cu ele :

1. Incepind cu aceea ca sunt un baiat de 17 ani, care peste un an o sa trebuiasca sa decid la ce universitate sa dau documentele pina la aceea ca m-am nascut in Republica Moldova ( poate cineva care o sa citeasca asta acum o sa zica ca,, nu o sa ii dau nici un sfat din simplu motiv ca nu e de al nostru " pot sa spun doar ca imi pare rau pentru viziunile tale fata de viata )

2. Aceasta problema se bazeaza mai mult pe visele mele, ma refer la aceea ca sunt o persoana mai visatoare si independenta. Am un vis ca ori ce om :

* Sa calatoresc prin toata europa (ar fi de dorit sa o fac pe bicicleta)

* Sa traiesc si sa locuiesc in America (fiindca este un vis indepartat, ca sa simt pe pielea mea un alt mod de trai si cel American este cel pe mai favorabil pentru mine )

3. Dar de la inceput trebuie sa intru la o universitate (sa imi aleg o facultate dorita >> dar e problematic sa faci asta atit timp ca nu stii ce sa alegi, fiindca eu sunt in mare parte sportiv si sunt persoane care mau sfatuit sa intru la universitatea de Sport si apoi deja poate sa fac o meserie militara sau in sfera securitatii.) Nu iubesc matematica, fizica, chimia si alte obiecte asemanatoare, Imi place istoria, geografia, literatura, etc.

4. Dar in pofida tuturor acestora sunt o persoana care nu iubeste sa se afle intr-un loc mult timp, din aceasta cauza nu doresc sa fac o meserie care sa nu imi placa sau care sa nu ma ajute in dezvoltarea personala sau cea sprirituala. Dar trebuie sa intru neaparat la o universitate ca sa nu fiu nevoit sa fac armata ( nu e problema in a face armata, pur si simplu nu vad nici un sens sa pierzi un an din viata intro cazarma uitata de lume care zi de zi sa nu fac nimic deosebit )

5. Poate sunt mai straniu ca ceilalti fiindca ma simt bine doar atunci cind sunt singur sau cind ma ocup cu ceea ce imi place mie ( de exemplu : Cind citesc ceva ce ma ajuta in dezvoltarea mea personala, cind ma antrenez, cind inot, cind ascult muzcia, cind sunt singur si ma ghindesc la diferite lucruri, etc)

Nu sunt persoana care pierde timpul in zadar, mereu incerc sa aflu ceva nou sa invat ceva nou, dar invat doar ceea ce cred ca o sa fie de folos, la ecuatii si teoreme asta nu se refera.

Intrebarea mea e urmatoarea : Dupa parea voastra la ce univeristea ar fi mai bine sa dau documentele dupa clasa a XII? ce meserie mi-ar conveni mie mai bine? Si ar trebui sa ma schimb pe mine, sau viziunele mele fata de viata sau lume?

Asi da funda toturor, din pacate e permis doar unuia.

Multumesc!

1 răspuns:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In primul rand trebuie sa stabilesti ce anume ti-ar place sa faci.Sa te documentezi asupra,, tintei,, sa stabilesti pasii ce trebuie urmati si sa te concentrezi asupra fiecarui pas in parte. Odata stabilita directia, etapele de urmat, ramane sa investesti timpul necesar in atingerea obiectivului de baza.