| IonDumitrescu a întrebat:

E mai ieftin sa ai masina sau sa te duci pe jos/autobuzul pe unde ai treaba in oras si cu trenul in vacante?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde. dacă ești student de exemplu și ai gratuiate pe tren și gratuitate/reducere la abonament la transport clar e mai ieftin cu tren și transport în comun. Dar pe lângă bani, gândește-și și la faptul că ajuți mult mediul folosind constant tranportul în comun

suntserios
| suntserios a răspuns:

Masina e mereu o cheltuiala, dar Romania e tara unde transportul in comun nu te poate duce oriunde vrei

| Eireann a răspuns:

E scump sa ai masina. Pe langa costul initial mai mic sau mai mare trebuie asigurare, rovinieta, revizii, reparatii, combustibil, taxe de parcare, poate vrei si un garaj, trebuie si spalata, trebuie schimbate cauciucuri, placute de frana, tot felul de costuri care nu par mare lucru dar se aduna. E mult mai scump decat sa te deplasezi pe jos sau cu transportul in comun. Dar are si mari avantaje, de exemplu daca mergi la cumparaturi poti lua mai multe deodata fiindca nu ai probleme sa le duci pe toate in sacose. Poti pleaca si sa te intorci cand doresti, libertate. Sunt locuri unde e greu de ajuns pe jos si nu sunt variante de autobuz sau maxi taxi, metrou.
Deci e mai ieftin sa nu ai masina, e mai comod sa ai.