| Andrəi a întrebat:

E normal ca daca tatal meu a zis ca ma bate diseara cand vine acasa si eu de la scoala pe motivul ca nu voiam sa duc copilul la gradinita? Sora mea mai are l-a sunat, el m-a luat direct cu "Ai 5 minute sa te imbraci sa duci copilul". Eu i-am raspuns ca nu vreau,el raspunzandu-mi ca discutam diseara, daca imi cere telefonul, ii zic din start nu, am avut un conflict cu el la 12 ani(am 14 acum) nu am vrut sa ii dau tableta surorii mele mai mici,i-am raspuns iar nu si a venit nervos ca imi sparge tableta,o da la amanet,l-am lasat sa vorbeasca singur, ma imbracam sa ies la magazinul unde lucreaza mama,el vine imi zice ca nu plec nicaieri,da sa imi bage mana in gat,ii dau peste mana,ii bag eu mana in gat si il imping in dulap(si eu ma mir de unde atata adrenalina),cu norocul de a sta la parter,am sarit geamul si m-am dus la mama.
Cel mai sigur o sa inceapa cu "da-mi tel" eu ii zic din start nu.
Voi ce ati face? Am sanse sa il bat,dar nu voi lovi fara motiv, daca vrea sa ma loveasca el primul, il surprind eu.

9 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Esti rau. Esti foarte rau si vrei sfaturi ca noi sa te sustinem sa il bati pe tatal tau?
De ce nu ti-ai dus sora la gradinita? Dar vrei telefon si tableta. Tu ai toate drepturile si nici o obligatie? Te sfatuiesc sa te dai singur cu capul de pereti, dupa care sa te duci singur la psihiatru. Pacat ca nu mai sunt scolile de corectie. Era cel mai bun loc pentru tine.

| Andrəi explică (pentru Iote):

Sa incep cu un multumesc pentru parerea ta,am prins ura asta pe el de cand i-a umflat ochiul surorii mele mai mari, a impins-o cu capul de perete, ne ameninta ca ne rupe in bataie daca nu facem curat, si nici el nu mentine, mananca din 5 farfuri acolo le lasa,mizeria de la parintii mei din camera e de nedescris,pe cand dormitoarele noastre sunt luna, hai zi tu acum, eu sunt nebun ca vreau sa ma apar de el, sau el ca, isi ameninta proprii lui copii?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu te supara, dar esti un dobitoc sinistru. Daca as fi taica-tu nu ti-as lua nici o tableta sau telefon, insa cand mai pleci de-acasa as schimba yala si nu te-as mai primi in casa mea. Cine ai fi vrut sa il duca pe ala mic la gradinita? Tu nu contribui cu nimic in casa aia? Daca poti ajuta, ajuta dracului ca e familia ta pana la urma. Vrei sa ajute vecinii sau cine? Trintor nesimtit ce poti sa fii!

| GabiDumitrescu a răspuns:

A, si sa raspund si la intrebare. Mi-as cere scuze si as lasa ifosele de domnisoara, asta as face. Sint atitia copii care nu au parinti, sau care ii vad o data pe an, sau copii care nu au un acoperis decent deasupra capului si ce baga in gura, si tu vii cu mofturi de-astea de nenorocit!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Singurul lucru pentru care merita taica tu bataie e modul in care te a educat...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Poate omu' o fi fost plecat la munca prin strainatate ca sa il tina pe trintorul asta in puf, nu putem sti. Cert e ca juniorul are nevoie de o corectie serioasa.

| darrio2007 a răspuns:

Mentalitate de copil.

| Davidandrwi a răspuns:

Nu este normal absolut deloc, tatăl tău folosește violența fizica și agresiunea verbală...Aceste chestii trebuiesc evitate, pentru că ele pot provoca daune emoționale cum ar fi
Neincredere în sine, atacuri de panică, Anxietate socială ( fobie socială ), anxietate generală, tulburare de comportament etc
Aceste bolii mentale se dezvoltă încă din copilărie, în urma unui eveniment neplăcut din viata individului...Cum ar fi violența în familie, Bulling-ul în școlii și foarte mulți factori
În al doilea rând nu ești obligat să îți duci sora la grădiniță, pentru că știi vorba aia cine face copii să fie în stare să îi crească
până la urmă există atât de multe metode sa nu mai faci copii. Si in al treilea rand nu este Okay ca tu sa reactionezi cu bătaie, bătaia este folosită doar de oamenii fără inimă și prea slabi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Davidandrwi):

Eu cred ca vorbesti din punct de vedere al unui adolescent si nu a unui parinte.
Ta-su se duce la munca ca fi-su sa aiba un acoperis deasupra capului, sa-i ia ce are nevoie sa se duca la scoala, haine, scumpe ieftine nu conteaza, de care are el bani, mancare s-a.m.d
Si mi se pare normal, din bun simt si respect, ca el sa se fi dus sa o ia pe sora lui sau sa o duca la gradinita.
Pentru ca o zi de scoala, in care voi va scalambaiti si va scobiti in nas, orice numai invatat nu, stat cu curu pe scaun si scris cu pixu pe foaie, nu se compara cu o zi de munca a unui adult. In primul rand ca te trezesti cu grija, poate nici n-ai dormit ca parinte, ca iti faci probleme daca ajung banii, daca ai bani sa platesti darile, poate vrea si el sa-si cumpere un tv mai scump sau o masina mai scumpa, dar cand ai copii, mai greu. Ma rog, si se duce la o munca pe care probabil nici nu o suporta, cu oameni dobitoci colegi, si cand vine acasa, sa il trimi-ta pe fii-su dupa sora-sa, sa-i raspunda si sa zica ca el nu are chef. Nasol moment. Sa te chinui sa te duci la munca pentru un putzoi care iti intoarce vorba. Ca n-are el chef sa faca nu stiu ce. Da el are chef sa se duca la munca in fiecare zi? n-are, da trebuie.