| Diana2356 a întrebat:

E o problema daca mie imi place de un băiat de 17 ani si eu am 13 ani?

48 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, problema este că această plăcere se termină.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Pana se termina, se traiesc zile si momente frumoase, se termina, aia este, nu se sacrifica pana atunci. Multa lume in loc sa ia in calcul prezentul, se gandeste la un viitor posibil negativ. Am o luna de placere, chiar daca dupa aia nu mai e, am ramas cu luna aia frumoasa, se gaseste metoda de alta placere la o adica.
Multi vorbesc ca si cum o relatie, sexul protejat este crima, viol, bataie, persecutie, constrangere, adica ceva nasol.

Pe la 8 ani bunica m-a luat odata la servici la ea, lucra in fabrica la incaltaminte, portarul a zis ca nu ma lasa, ca un copil nu stie si risca, acolo DA, era corect, erau masini periculoase acolo, chiar o femeie care lucra acolo si-a prins parul intr-o o masina si masina aia se invartea, nu pot spune ca s-a intamplat. Oricat de atent esti, o secunda daca copilu pune mana pe ceva, gata.
Si? Am plecat ca prostul acasa, noroc ca eram mai aproape de Flacara Rosie, ca acolo lucra schimb doi, ea a intrat, eu am plecat.
Cam asa pun problema multi la subiectul nostru. Daca omu e prost si nu se protejeaza, atunci este un mare risc, insa presupun ca acum cu atata educatie, net, de la sine se protejeaza ca si occidentalii de aceiasi varsta. Daca aia pot si se face frecvent fara probleme, noi nu?
De fapt nu ma mira, aia au ajuns sus, noi suntem jos in tot.

| Celcestietot a răspuns:

Nu.

| OldSoul a răspuns:

Deocamdata da.
Esti cam mica, iar diferenta asta dintre voi nu e doar de varsta, e si de gandire, cel putin pentru moment.
Daca nu esti atenta, o sa te atasezi de el, si cel mai probabil o sa ai de suferit, tu dorindu-ti ceva, el dorindu-si altceva.

| OldSoul a răspuns:

Eu aici nu prea sunt de acord cu tine.
Sexul vine cu unele implicatii, si asumari de riscul, iar la varsta aia, nu cred ca exita asa ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru OldSoul):

Ce riscuri? Ca doar nu se joaca cu bormasina sa riste sa se accidenteze, in afara de placere nu are ce avea. Daaa, daca e vb de boli si graviditate este altceva, dar asta e de datoria lui care are 17 ani sa gandeasca, dar poate si ea sa gandeasca, in occident cum gandesc cam toti?! Li s-a facut educatie, li s-a spus, si gata.
La varsta asta multi copii sunt de note de 10 la mate, fizica, informatica, deci nu zice ca nu gandeste ca nu e asa. Gandeste f bine, doar sa stie despre ce e vorba.
Ca dezamagirile in dragoste apar sau nu, si la 13 si la 17 si la 25 si la 40 ani, aia e.

| OldSoul a răspuns (pentru Mosotti):

De asta Romania e tara cu cele mai multe mame minore din UE.
Ca toti gandesc asa ca tine.

| aXy99 a răspuns:

Da, este. Ar trebui sa ramana la categoria "crush" si nimic mai mult.

| Bizon95 a răspuns:

Dpdv legal, el poate sa o incaseze pentru ca e cu 4 ani mai mare ca tine iar legea accepta maxim 3 ani
insa asta e valabil numai pana tu implinesti 15 ani
deci asteapta pana atunci si nu v-a mai fi nici o problemawinking

| Superior a răspuns:

Vai de capul meu, generatia asta e defecta.

| Yurisa a răspuns:

In mod normal nu e o problema ca partenerul sa fie mai mare cu 4 ani, dar aici ma refer la varste precum 20-24, 30-34 etc. In adolescenta de la un an la altul sunt diferente mari pentru ca atunci e perioada de schimbare, trecerea la adult.
Nu e o problema daca iti place de un baiat, e normal, dar atentie sa nu se ajunga mai mult, o relatie timpurie poate avea niste consecinte destul de grave Cand eram de varsta ta imi placea ca relatia cu crush-ul meu sa se intample in imaginatia mea, faceam desene cu noi doi, ascultam melodii, e o senzatie super sa iti placa de cineva chiar daca nu te place inapoi. Ai sa vezi ca cu trecereea timpului o sa iti mai placa de baieti, nu e singurul si iti garantez ca nici ultimul. Eu zic sa te limitezi la stadiul de "crush" o sa ai timp de baieti toata viata laughing o sa te saturi de ei chiar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Mos Craciun i-ai lasat scrisorica? Ar trebui sa te uiti pe rafturi ce papusa vrei cadou, nu sa-ti pui probleme de genul asta.
Evident ca e o mare problema.

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Avand in vedere ca ea are 13 si el 17, nu o vad ca fiind o problema, e mai mare ca ea cu doar 4 ani.Sunt alte fete la 14 ani cu gagii de 22, asta da problema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vikaa):

Probabil ca ai o varsta apropiata de a ei, deci nu ar trebui sa am pretentii.
Cand mai cresti o sa vezi de ce am dreptate.

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

O varsta apropiata de a ei, tu vezi ce scrii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vikaa):

Te nemultumeste ceva?

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrii fara sa gandesti, aia ma nemultumeste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vikaa):

Ba crede-ma ca gandesc ce spun. La 13 ani, ea e un copil, trebuie sa se bucure de copilarie. El, la 17, se gandeste la total alte lucruri.
Ea ar trebui sa schimbe rochite la papusi si sa le perieze parul. Relatiile sunt pentru adulti, fetito, intelegi?
Un copil nu stie ce e iubirea, nu stie ce inseamna o relatie. Totodata, o relatie trebuie sa duca undeva, la o familie, altfel e pierdere de timp sau, si mai grav, depravare, in functie de niste factori.
Ea isi poate iubi doar parintii si animalul de companie, atat. Este inadmisibil pana si faptul ca i-a trecut asa ceva prin cap, sa nu mai zic daca si pune in practica.
Dar, asa cum spuneam, cel mai probabil si tu esti tot un copil, habar nu ai nici tu cu ce se mananca viata, nu ma astept sa intelegi deocamdata. Peste cativa ani imi vei da dreptate. Daca nici atunci, ei bine... ar insemna ca ceva iti lipseste.

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu siguranta la 18 ani imi lipseste ceva,ai dedus-o,nu ma mai lua cu fetito ca nu imi esti nici tata,nici bunic nici nimic,esti un nimic pentru mine; D
Btw,lumea s-a schimbat,vremurile nu mai sunt aceleasi,acomodeaza-te cu ele, si ai mare dreptate, chiar nu stiu cu ce se mananca viata, lumineaza-ma tu, eu nu stiu deloc, ''maestre''.
Eu ce sa le fac daca le arde de motani, sa se scarpine si sa-si dea cu capu de pereti, la 13 ani trebuie sa judeci, nu mai ai 9-10 ani. Prima mea relatie a inceput la 17 ani, in prezent am 18 ani si sper sa continue cat mai mult.
Tie trebuie sa iti gasesti o activitate ce iti ocupa timpul mai mult, scrii astfel de chestii unei fetite de 13 ani, ea se poate numi fetita, eu domnisoara, ai incurcat rolurile si nici semnificatia lor n-o prea stii, mai Plato, mai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vikaa):

Cat timp eu stiam deja sa scriu si sa citesc cand tu abia te nasteai, te iau cu fetito cat vreau, si iau cu fetito pe cine vreau. Daca nu-ti convine, te priveste, imi dai ignore si gata, fetito.

Eu nu cred ca calitati precum "domnisoara" ti se cuvin doar pentru ca ai o anumita varsta. Trebuie sa le meriti.
Iti lipsesc mai multe, nu doar ceva. Dupa cum vorbesti, iti lipsesc vreo cate zeci de carti pe care ar fi trebuit sa le citesti pana la varsta asta, dar ai dat skip. Spui nimic in multe cuvinte. Iti mai lipseste si respectul si inteligenta, dar cred ca e ceva destul de obisnuit pentru o generatie distrusa precum asta a ta.

Vrei si tu ajutor? Desigur, nicio problema. Faptul ca spui ca "speri" sa tina cat mai mult, inseamna doar un lucru: nu va tine mult deloc. Cand ai asteptari de la o relatie, inseamna ca e falsa. Abia cand ai certitudini apriorice, o poti numi reala. Ti-ar folosi sa bagi la caputz, fetito.

Pari si extrem de indolenta, plictisitoare si stresanta, surprinzator ca te suporta cineva. Probabil e si el la acelasi nivel, sau ii folosesti in alte scopuri. In orice caz, bafta.

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai stat o secunda sa vorbesti cu mine,nici macar face to face,esti asa sigur ca doar el ma suporta? Respectul meu se ofera persoanelor care ma respecta,care nu,trag apa si aia e.
Probabil niste carti care-s extrem de departate pentru generatia mea,si nu ma pasioneaza orice carte, domnule Plato, ca tot zici ca-mi lipseste respectul, sunt anumite carti ce ma pasioneaza si altele nu, gusturile nu se discuta.Find o relatie de aproape 1 an de aia spun sper, daca era de 3-4 ani, fi sigur ca nu mai ziceam.Nu-s nici indolenta, nici plictisitoare, reusesc sa fac pe toti fericiti, de aici poti deduce ca nu e asa cum zici tu.Nu ma afecteaza deloc descrierea ta despre mine, deoarece stiu ca nu-s asa.Probabil ca, ar trebui sa aduci si dovezi care sa ateste ca sunt cum m-ai descris matale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vikaa):

"find"? E in engleza, "to find"?

Gunoaiele gen "Fluturi" nu se numesc carti, daca la alea te referi. Aia e maculatura scrisa de o casnica la menopauza. Conteaza si ce citesti, nu doar ca citesti. Sunt convins ca pe absolut orice subiect exista si o carte bine scrisa, de calitate, si iti pot recomanda, doar sa-mi spui ce gen te intereseaza.
Eu vad la tine doar niste replici de doi bani, gen "trag apa si aia e", asa ca deh, ce-as putea spune?

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu citesc ''fluturi'' dar nici Osho, citesc carti tipice unei fete de 18 ani, si acel ''find'' a fost scris din greseala, la repezeala.Sunt niste replici pe care nu pun accent atat de mult,deoarece esti doar un omulet din spatele monitorului,iar personal nu te cunosc ca sa-mi dau cu parerea,asa cum faci tu cu mine.Tu esti doar putin frustrat si ai impresii si prejudecati legate de mine,crezand ca daca mi le scrii ma vei face sa plang.But not now, honey, daca astea-s impresiile tale despre mine, ma bucur pentru tine.
Inca ceva, inainte de a judeca pe cineva mai intai incearca sa stai de vorba cu acea persoana o bucata buna de timp, dupa iti dai si tu cu parerea despre acea persoana.Nu-s eu cea indolenta, chiar tu esti cel indolent, ar trebui sa citesti ce am scris in gand intr-o liniste profunda, ca sa intelegi mesajul textului, domnule Plato.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vikaa):

Nu există carti "tipice fetelor de varsta ta".
Sunt fete cretine de varsta ta, care citesc fluturi sau alte gunoaie, dar sunt si fete inteligente, tot de varsta ta, care citesc Balzac, Hugo, Stendhal, Tolstoi etc.
"Omulet" - ah, ce simpatică ești.
De unde nu e, nici Dzeu nu cere. Gata, te las, ca m-am convins.

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista fete cretine sau inteligente, omuletule.Probabil acele fete iau bataie acasa, iar din locuinta lor nu ies ca le crapa tati. Asa ca daca te crezi atat de matur, de ce iti pui mintea cu niste fete ''cretine'' asa cum ne denumesti, probabil ca esti frustrat si prin astfel de chestii te hranesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vikaa):

Vai, saraca laughing

| aXy99 a răspuns (pentru Vikaa):

De genul 50 shades of grey?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vikaa):

Problema va fi peste un an cand el va fi major si ea minora. Sex? Bulau!

| FreddieM a răspuns (pentru Vikaa):

Nu ca tin cu Plato, desi subscriu tuturor parerilor sale, dar daca afirmi ca ai 18 ani, e posibil sa ai biologic aceasta varsta, dar mentalmente ai sub 12 ani si ar trebui sa te ingrijoreze aspectul asta. Fa-ti o favoare si continua sa piepteni papusi.

| Vikaa a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Imi dau si eu seama de asta, dar nu cred ca o arde asa tare barlogul ca sa ii intre ursul.

| Vikaa a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stii cum se zice, riscul meseriei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vikaa):

Cuvintul-cheie la afirmatia ta, subinteles dar lipsa, e ÎNCĂ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De moralitate ai auzit?
In al doilea rand, tot ilegal este, citeste cu atentie in codul penal.
O sa regrete toata viata ca nu a fost copil cat de mult a putut, da obsedatii sexual, astia ca tine, nu se gandesc la fata aia pe termen lung, nu-i intereseaza ca-i pot distruge viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt rece si lipsit de empatie? Jura-te
Tocmai invers, ca doar eu ma gandesc la inocenta si puritatea ei, la faptul ca un COPIL si trebuie sa-si vadă de copilărie, nu sa se joace de-a adultul.
Tu esti monstrul lipsit de empatie, nu eu.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si in occident cum e? Toti sunt monstrii? Explica de ce acolo se intampla des si nimeni nu are nici o problema? Moralitatea e relativa, depinde de societatea care a stabilit-o, tu ai preluat-o pe asta din Romania.

Insa deocamdata nu era asta subiectul cu parnaia, asta se discuta peste un an si ceva cand el sare de 18 ani, aici e vb in sine ca o fata de 13 ani sa aiba o relatie, desi sa nu mai amestecam treaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Il stii pe ala cu "Opreste motorul. Opreste motorul!
- Motorul?
- Dea, dea, dea"
Ăla mai zice si "Tu trăiești in România?"

Ce treaba am eu occidentul? Daca aia fac asa, inseamna ca e bine? Nu dau doi bani pe societățile din occident. Exemplu de societate gasesti in Coreea de Sud sau in Japonia.
In Coreea de Sud, varsta minima legala pentru relatii sexuale este de 21 de ani.

https://youtu.be/qm3O6Vgq7cI

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost bine, consimțământul sexual e doar o noua modă data de societati pentru a funcționa "familia tradițională" pe vremuri nu există așa ceva. Puteau să vezi și copile de 14 cu bărbați de 30-60, de fapt era necesar pentru supraviețuire că nu le erau date de societate metode de protecție.

Eu as zice Philippines e cea mai ok, daca vrei poți și să cumperi una de 12 ani laughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai nici o treaba cu occidentul? Atunci de ce toti vrem ca acolo? Visam sa traim ca acolo, sa fie curatenie ca acolo, nu sa ajungem in Coreea de Sud.
Okey, hai sa te iau altfel, argumenteaza de ce nu e bine, ca poate cine stie, imi scapa mie ceva, serios vb, eu am spus de ce zic ca e ok, spune si tu de ce nu, argumentat pe fapte concret, adica ce se poate intampla, nu pe morala. Si analizam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Este un copil. Trebuie sa se bucure de copilarie. Mai are cativa ani, apoi o viata intreaga va fi tot adult. Daca isi sodomizeaza copilaria, va regreta toata viata. Este o varsta a puritatii, a inocentei, e inuman sa spurci asta. Isi innegreste sufletul daca face ce propui tu, iremediabil.
Nu e vorba de ce pateste fizic, intelege. E vorba de moralitate, de puritatea copilariei, e curatenia sufletului ei.
E un COPIL. Trebuie sa se joace, sa invete, sa viseze. Are o viata intreaga inainte sa fie adult, si mai are doar cativa ani sa fie copil. E de-a dreptul grosolan si inuman sa-i rapesti asta, sa-i intuneci sufletul prin depravare si destrabalare.

Trebuie sa fii de-a dreptul psihopat sa gasesti ceva sexual intr-o fetita de 13 ani, trebuie sa fii un monstru sa-i poti rapi si sodomiza inocenta.

Care toti, prietene? Tocmai ti-am zis ca eu nu vreau. Cine te tine aici? Esti liber sa mergi la prietenii tai americani, care se impusca in scoli.
Crezi ca in Coreea de Sud e mizerie? Americanii ar trebui sa se descalte la intrare. Nimeni nu se compara cu Coreenii si cu Japonezii la respect si educatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa ca aia si cu Thailanda sunt pentru alte treburi. Eu ma refeream la asiaticii aia mai indepartati.
"Pe vremuri" - ar trebui sa luam doar ce e bun din trecut, nu tot. Nu sunt de acord cu relatiile si familiile din secolele trecute, deoarece doar un procent foarte mic din acestea erau bazate pe iubire.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa ca SUA are multi dilii, si s-au inmultit si din cauza saraciei care tot ia amploarea, deja au 50 milioane pe starzi, acolo ai dreptate ca e durere.
Nu am zis ca in Coreea de Sud e mizerie, in aia de Nord este saracie lucie. In coreea de Sud se fac multe elctronice, e curatenie, dar nivelul de trai nu e asa ca in occident, auzisem ca multi tineri au mari probleme in a gasi loc de munca. Ca educatie sincer nu cunosc, daca spui tu, asa o fi.

Cu ce ai zis, cine zice ca daca face ce face, ii rapesti bucuria? Pai e si aia o bucurie ca si celelalte, ii rapesti cand ii faci rau, cand ii dai in cap, cand violezi, talharesti, legi, bati, furi, persecuti, atunci distrugi un copil sau adolescent.
Dar aia e, ai preluat morala romaneasca, japoneza si sud coreeana, asta e, doar argumente morale nejustificate faptic de fapt. Ca daca te intreb ce are sodomizarea cu asta, nu stii ce sa-mi raspunzi, deci doar ca asa e si atat. Plus ca poate ai preluat si din religie ceva.
Pentru ca daca sodomizarea de care zici in cazul nostru e doar un cuvant fara consecinte concrete, e cam nula treaba.
Sodomizarea provenita din fapte urate are sens, sufera omul ala, plange, ramane cu traume urate, deci e concret si faptic.
Si cand se intampla asa fara concretisme, este conceptie preluata, religie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu e neaparat sa plangi fizic, cu lacrimi. E suficient sa planga sufletul.
Ti-am explicat foarte clar: ii rapesti anii de inocenta si puritate. Ce explicatie mai vrei? Cand va fi mai mare va regreta ca si-a irosit copilaria.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da

| Raducons a răspuns:

Problema e ca esti mica pentru o relattie deocamdata las-o pentru cand o sa ai tu 17

| Vikaa a răspuns:

Nu chiar deloc, spune-i ce simti pentru el; D

| Vikaa a răspuns:

Ai mare dreptate si subscriu.
Este mentalitatea tipic romaneasca, in occident exista multe cazuri de fete sub 18 ani care au 1 copil si nimeni nu mai da ochii peste cap din aceasta cauza, chiar sunt ajutate din orice punct de vedere.

| Anamariaebuna a răspuns:

Eu nu vad nici o problema adică doar îți place de el și în plus dacă ati fi împreună nu ar fi asa de mare diferență

| PopoviciuAlexei a răspuns:

Da,deoarece în regulament scrie clar că o fata de 13 ani are maxim voie cu un băiat de 17 ani.Si dacă vei sta cu el ar putea să meargă la închisoare timp de 1-5 ani