| Gabriel_Ianis_2000 a întrebat:

E ok daca ma apuc de sala in clasa a9a? 1.80, 15 ani

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Desigur că este ok. Te va ajuta totodată să te ții de un program, te ajută să ai un stil de viață sănătos, căci și alimentația ți se va schimba.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este indicata sala copiilor si adolescentilor sub 20 de ani, deoarece le inhiba hormonul de crestere.

Avem pe site un medic, numele ei de user este Brigaela si ea iti poate explica in amanunt, de ce nu este indicata sala, la copii sub 20 de ani, in ce masura te afecteaza si cum iti inhiba cresterea si dezvoltarea.
https://www.tpu.ro/utilizator/wgem/raspunsuri/

iata aici, un raspuns al dansei, aplicabil si situatiei tale;
"in 14 Iulie 2018 | Brigaela a răspuns:
Sala poate afecta cresterea printr-un mecanism mult mai complex: cresterea in masa musculara mobilizeaza prea multe proteine si nu mai rama suficiente ca sa sustina cresterea in inaltime. Iar regimurile hiperproteice inhiba cresterea in inaltime, fiindca inhiba secretia de hormon de crestere. Prin urmare, in adolescenta cam trebuie sa alegi intre muschi mari sau crestere in ianltime.
NU orice sport ajuta cresterea in inaltime, unele o inhiba (in special cele care includ masa musculara mare sau efort excesiv ca gimnastica). Favorizeaza cresterea in inaltime mai ales sporturile in aer liber (expunerea suficienta la soare este foarte importanta), cele care includ alergare si sarituri, precum si inotul, fiindca apa anuleaza gravitatia si lasa libere cartilajele de crestere".

PS 1.80m nu este o inaltime pare mare pentru un barbat, fiind de fapt o inaltime medie.

| Andreeush a răspuns:

Dacă asta îți dorești nu văd care ar fi problema.

| Donsavas a răspuns:

Mai ai timp sa faci asta. Tine te de invatat!