| AlexandruPorfir a întrebat:

E ok sa storci punctele negre? Gen nu rămâne cicatrice sau apar mai multe?

4 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Este chiar indicat.

| aditimus a răspuns:

Daca scoti tot de acolo si pe urma dai cu spirt nu are nimic.

| Furnicuta000 a răspuns:

Punctele negre trebuie scoase. Daca sunt mici prin extractie cu o ustensila speciala (avea si la avon una la 5 lei) sau cu degetele dar e mai greu si ai grija ca risti sa iti traumatizezi zona si sa ramana cicatrici daca sunt multe. Daca sunt mici scapi de ele prin exfoliere regulata cu diferiti acizi (cauta recomandari de o crema exfolianta pe net). C a sa nu iti mai apara puncte negre si sa nu mai ramai cu cicatrici trebuie sa iti cureti tenul dimineata si seara (cu gel de curatare NU sapun), sa te asiguri ca nu ti se ingrasa tenul si nu stai cu tenul murdar pentru ca punctele negre apar cand se blocheaza porii si se aduna mizerie acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea e indicat să-ţi storci nici punctele negre dar nici coşurile.
Cunosc pe cineva care în adolescenţă îşi storcea mereu coşurile şi punctele negre şi a rămas cu cicatrici urâte pe obraji.

https://jurnalul.ro/......23425.html