| anonim_4396 a întrebat:

E posibil ca la EN sa iau 10-10. Oare sa dau la Carol sau la Buzesti.
P.S. Cine e din Craiova, please!

8 răspunsuri:
| devilshelp a răspuns:

Buzesti e cel mai bun liceu din Craiova, dar si Carol e foarte bun. Daca te duci la Buzesti ia in considerare ca acolo sunt cei mai multi premianti din oras si o sa trebuiasca sa stai destul de mult cu burta pe carte, profesorii vor avea pretentii mari. Si chiar daca nu iti place, poti schimba liceul in a 10-a. Bafta si daca poti imi dai si mie niste sfaturi pentru EN, sora mea o are anul care vine si ii e foarte frica. Mersi anticipat happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru devilshelp):

Da, stiu ca buzesti e cel mai bun, dar ma gandeam ca acolo poate sunt bagati in seama doar olimpicii, iar ceilalti n-au nicio treaba cu invatatul. Pe cand la carol poate sunt jmecheri dintr-aceia, oameni,, rau-famati"

| devilshelp a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cam asa e la orice liceu. Profesorii le dau mult mai multa atentie celor care aduc un renume mai mare institutului. Si jmecheri sunt tot la fel, peste tot. Oricum daca te duci si dupa confort deja stii si tu de Carol ca sta sa cada, se zdruncina dulapurile cand trece un tir mai mare pe strada

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru devilshelp):

Ideea e sa inveti constant. Daca nu ai prea invatat pana acum, nu prea mai poti recupera anii pierduti, decat cu multa perseverenta.
La mate e bine sa faci multe exercitii si probleme(medii sau simple) si teste(si ele tot medii si simple, pentru ca asa se da la examen). Examenul asta nu iti testeaza prea mult inteligenta. E vorbma mai mult despre atentie. Sunt selectati in acelasi timp si cei atenti, dar si cei eminenti(oarecum). Multi gresesc la calcule, semne, etc. chiar daca in general ei erau copii buni. E bine sa faci probleme diverse, care sa te faca sa-ti vina cat mai multe idei.
La romana e bine sa inveti cate o schema la fiecare specie ce se poate da. De exemplu, iti faci schema cu genul epic:
1. Spun definitia
2. Consider ca fragmentul... apartine genului epic
3. Spun despre narator, actiune si moduri de expunere
3. Fac caracterizarea personajelor
4. Asadar, textul citat apartine genului epic.
Asta a fost doar o schema. Ea in realitate trebuie facuta mult mai complexa. Si trebuie sa scrii mult! Eu am scris spre exemlplu 6 pagini numai la S1 B, la genul epic si am terminat chiar in ultimul minut. Asta in conditiile in care mojoritatea au scris in jur de 2 pagini. Trebuie sa exersezi mult ca sa ajungi departe.
La gramatica e cam ca la matematica.Gandirea logica e aplicata si aici.
Cam astea au fost sfaturile mele, daca mai ai intrebari poti sa mi le pui

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru devilshelp):

Adevarat!

| devilshelp a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi mult! Chestia e ca ea in clasa a 7-a a fost in alta tara si acolo nu a facut mare lucru, mai mult a pierdut. Trebuie sa recupereze vara asta toata materia, la matematica si romana

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru devilshelp):

Asa este! Dar voi la ce scoala sunteti?
Tu in ce clasa esti?

| devilshelp a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie pe privat ca nu pun public laughing)