| Unuseranonim a întrebat:

Efectiv imi urasc viata! Sunt homosexual si simt ca nu mai suport. Am probleme mari de vedere avand dioprii mari, simt atractie fata de barbati, sufar de dismorfie corporala, intru aproape zilnic in stari de depresie si anxietate si am si probleme familiale. Nu reusesc sa duc o sarcina pana la capat in ultima vreme si imi moare tot mai tare cheful de viata pe zi ce trece. Simt ca cedez psihic zi de zi si nu mai fac fata. AJUTOR!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și cum vrei să te ajutâm?

| zurick a răspuns:

Hey ^^
Nu ai ce să faci legat de dioptrii, poate doar lentile/ operația cu laserul, dar cel mai util mi se pare să le accepți.
Orientarea ta sexuală este normală, e vina socetății că aduce iluzia că nu ar fi. Embrace it :) Poți folosi tinder sau aplicații lgbtq+ ( her, taimi și sigur mai sunt ), poți intra în grupuri de genul pe Facebook, caută oameni ca tine, te va ajuta să vezi că nu ești singurul.
Aici poți beneficia de consiliere specializată pe problematici lgbtq+. Încearcă :) E absolut normal să vezi un psiholog, nu e nimic greșit cu asta și te va ajuta
https://www.acceptromania.ro/consiliere/consiliere-psihologica/
Cât despre dismorfia corporală, poți începe tratamentul hormonal, da, vei primi mult hate, însă trebuie să înveți să o dai naibii. Cea mai importantă ființă ești tu, ai o viață aiurea, fă ceva în direcția asta ca să nu ai regrete mai târziu.
Mult succes ^^

| Teo29 a răspuns:

Mergi la un psiholog, discuta cu el, vezi cum te indruma. Nu te chinui sa treci singur prin problemele prezentate mai sus!

| Maria294387582 a răspuns:

Hei,totul va fi bine...stiu ca ceea prin ce treci este greu, dar faptul ca ceri ajutor si nu vrei sa ramai in starea asta arata ca esti puternic, poti sa lupti si poti sa treci peste asta! Orientarea ta normala este normala.din pacate multi oameni nu inteleg asta. iubirea este iubire! Crede-ma, totul va fi bine, incearca sa vorbesti cu cineva apropiat..esti puternic, stiu ca poti!