Întrebare recomandată | Anoniq a întrebat:

Efectiv nu mai suport să fiu atât de anti-social, tot timpul am fost mai retras dar nu știu, înainte aveam prieteni, era diferit, acum imi este frică să vorbesc cu alte persoane, când incerc să vorbesc cu cineva îmi tremură vocea, acum sunt la liceu, m-am mutat de la fosta mea școală (am 15 ani) pentru că am crezut că aici o să fie diferit, dar la fel, îmi e frică să vorbesc cu colegii. Când ne-au pus profesorii să ne prezentăm și am urmat eu, imi tremura vocea că și cum ar fi ultima mea zi, nu știu ce să fac, nu am fost victima a bullying-ului, nu asta a fost problema, chiar nu știu, nu știu cum aș putea sa scap de problemele astea, părinții mei nu își permit să plătească un psiholog... (fără comentarii care nu au legătură cu subiectul, nu ajută deloc)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Andry01 a răspuns:

E clar o trauma acolo ce e util sa fie descoperita si rezolvata. Te felicit pentru constientizarea faptului ca ceva nu e in regula si pentru curajul de a cere ajutor. Exista terapeuti care ofera si sesiuni gratuite, asa ca in situatia ta sigur poti gasi pe cineva care sa te ajute. La scoala aveti cabinet psihologic? Ai incercat sa vorbesti acolo? Daca vrei, scrie-mi in privat si vedem daca si cum te pot ajuta. Ai grija de tine.

| Anoniq explică (pentru Andry01):

Da, avem, am să încerc să văd

5 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Cauta o gagica ia-o de sotie sa vezi cum se schimba lucrurile dupa ce te insori

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Dana2103 a răspuns:

Se numeste anxietate sociala
Esti sociofob, nu antisocial
Aia sunt puscariasii

| Anaagent007 a răspuns:

Dă mi ig.ul tău si let.s talk