| 358ili a întrebat:

Era o melodie din Stapanul Inelelor(nu am vazut filmul doar parti)care era scena cu niste pitici care incep sa cante.....nu stiu cum se numeste melodia.....nu stiu daca era pe tema asta dar asta imi transmite melodia:parca ar povesti o legenda a unui cavaler(asta inteleg prin sentimente nu ca asta se traduce in engleza)sentkmentele astea imi dau melodia. Funda pentru cel care stie melodia

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

In primul rand, cand mai pui o intrebare, primul obiectiv pe care trebuie sa-l ai este sa ignori raspunsurile ca ale Neimaginailei.
Acum, posibil ca melodia pe care ai auzit-o tu nu este din Stapanul Inelelor, ci din noul film, "The Hobbit".
Uite Linkul: http://www.youtube.com/watch?v=7tOo2OMUhB8

Sa-mi spui daca asta este, sau daca-ti caut alta.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru MenInShadow):

Te rog frumos, este opinia mea, asa ca tacii din plisc si saruta-mi posteriorul in mod repetat happy

| MenInShadow a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Parerea mea este ca parerea ta ar trebui exprimata intr-un mod mai politicos.
Pentru cei nou veniti pe TPU, genul asta de raspunsuri ii fac sa nu mai posteze atatea intrebari si sa le fie "frica" de raspunsurile jignitoare pe care le pot primii.
"Lasa sentimentele-n pace, uite unde ai ajuns din cauza lor", si anume unde a putut ajunge cu sentimentele? Ce i-au facut sentimentele?
Eu te rog frumos, sa-ti corectezi limbajul si atitudinea, si daca nu esti in stare, macar nu mai raspunde pe TPU, ii faci pe unii sa se simta prost.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru MenInShadow):

Ei lasa, nu e ca si cum tu nu faci sau ai facut asta inainte in mod direct sau prin internet.
Adevarul este ca sentimentele m-au facut sa scriu acel raspuns.

| MenInShadow a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Ce-i drept, si eu am avut momente in care am scris niste lucruri care nu trebuiau scrise.
Nu spun ca unii useri (majoriatea) [99%] din eu nu merita raspunsuri de genu, pentru ca daca arunci o privire la toate intrebarile din fiecare sectiune, stim amandoi ce o sa vedem "Am nevoie de ajutor la tema" "Cum sa am un iubit?" "Nu stiu sa rezolv ceva la mate", lucruri banale, tampite, intrebari fara sens, si la care nici nu merita sa raspunzi, de asta nu prea sunt activ pe TPU.
Dar macar cu oamenii care chiar au nevoie de ajutor, sau care pun intrebari cat de cat decente, sa incercam sa vorbim frumos, si sa facem diferenta intre oamenii care merita sa li se vorbeasca "urat" si cei carora merita sa li se vorbeasca frumos.
Macar celui care chiar are nevoie de ajutor sa i-l oferim, ca de tampiti sunt si eu, cred ca si tu si sunt sigur ca multi suntem satui.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru MenInShadow):

Ai dreptate, dar m-am saturat de atatea stereotipuri!

| MenInShadow a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Am mai multa vechime pe TPU, si crede-ma, prostii pe care-i vezi acum sunt de foarte mult timp aici, si inca mai vin...
Si eu m-am saturat de atatea stereotipuri, si de aia am si iesit de pe TPU un timp.
Am intrat aici doar din pura curiozitate, si am dat peste intrebarea asta, si peste tine.
Si ma bucur, pentru ca sincer nu am mai vorbit cu o persoana "cu capul pe umeri" de ceva timp, si m-am cam plictisit de toate papusile astea care se gandesc numai la tampenii...
Uite de exemplu am vazut o intrebare curand, la care am si raspuns, in care un tip zicea "Am lasat o fata gravida si acum prietena mea vrea sa ne despartim... Ce sa fac, eu chiar tin la ea si nu vreau sa o pierd."...
Ce poti spune despre asta?

| NeimaginabilA a răspuns (pentru MenInShadow):

Paai simplu, massmedia promoveaza sexul cu toanele, acum nu mai ai unde sa te intorci fara sa vezi parti de corpuri facand publicitate, asta afecteaza pr toata lumea, indiferent de stereotip.
Ori e scarba, ori invidie, ori fantezie omul e afectat.
Poate ca el inca o mai iubeste si pentru moment presiunea massmediei a castigat peste el.
Asa zice o parte din mine, cealalta parte vrea sa se arunce de pe un bloc.

| MenInShadow a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Exact.
O parte din mine imi zice ca baiatul chiar o iubeste pe fata aceea dar intr-un moment de disperare,"betie", prostie, s-a culcat cu alta fata.
Cealalta parte din mine imi zice ca daca l-as intalnii pe acel baiat pe strada sa-i dau cu ceva in cap ca daca viitoare sa se gandeasca de doua ori inainte sa insele o persoana care-l iubeste.
Dar asta este lumea din zilele noastre, plina de tampenii, nu poti sa citesti un ziar fara sa vezi macar un articol care sa vorbeasca despre sex, fara sa vezi o fata cu sanii la vedere, fara sa vezi scandaluri intre cupluri din cauza sexului.
Peste tot sex, peste tot scandal, peste tot lucruri care influenteaza mintile tinere si "vulnerabile", lucruri care creaza monstrii, batausi, betivi, drogati, si apoi in ziarul de maine vezi "Romania este considerata una dintre cele mai rele tari in care poti trai, si nimeni nu stie de ce".
Totul este vina noastra dupa mine, pentru ca nu facem ceva.
Deasta urasc lumea in care traim, nu numai Romania, pentru ca peste tot este la fel.
Nu gasesti fete inocente, baieti cuminti decat daca cauti foarte bine, ca si cum ai cauta acul in caruta cu fan.
Mai rar persoane ca tine care sa gandeasca asa despre lume, care sa fie "afectat" emotional de tot ce se intampla in jur...
Cam de cand ai inceput sa ai aceste "sentimente" fata de lume?
Eu unul de ceva timp, cred ca din clasa a 6 a...

| NeimaginabilA a răspuns (pentru MenInShadow):

Eu dinainte SA INCEP SCOALA, verisorumio mi-o facut-o bine de tot, dupa aia in scoala cura de bataie. Deci nu pot zice ca iubesc lumea, dar pot zice ca iubesc trinitatea.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru MenInShadow):

Si-ti pot spune sigur, din propria mea experienta ca si-n strainatate e rau, dar din alt punct de vedere, acum cu homo nu am opinie dar...is reci, reci de tot.
E adevarat, profesorii-s mai de calitate, elevii mai calmi, dar is reci.

| MenInShadow a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Mda... Probabil suntem de aceiasi varsta, sau cel putin pe aproape.
Eu unul am inceput sa urasc lumea in scoala, pentru ca acolo am vazut rautatea oamenilor, lacomia si setea de a fi in centrul atentiei, necontand mijloacele folosite pentru a ajunge acolo.
Urasc lumea foarte mult, dar traiesc cu speranta ca intr-o zi o sa gasesc pe cineva care sa ma faca sa uit de toata rautatea de afara si sa ma faca sa ma concentrez doar la ea, sa ma faca sa ma simt bine in felul meu si sa ma protejeze cum poate.
Am trecut si eu prin multe.
Am stat 3 ani intr-o clasa in care eram batjocorit, lovit, injurat, chiar si profesorii la un moment dat incepeau sa faca misto de mine.
Singurul meu prieten eram eu.
Puteam avea incredere doar in mine, si in familie...
De atunci traiesc "izolat" de lume, traiesc doar in lumea mea, unde pot proteja persoanele iubite, pot proteja ceea ce iubesc, si singurul meu prieten este muzica...
Cam asta este motivul care ma tine pe mine in viata, speranta ca intr-o zi voi gasi pe cineva care sa ma inteleaga, si care sa ma iubeasca...
Intotdeauna am vrut o persoana pe care sa o pot proteja si pentru care sa spun mandru "Imi voi da viata pentru el/ea" dar din pacate nu am gasit...
Pe tine ce te mai tine in viata?
Spuneai ca verisorul tau ti-a facut-o bine de tot... cu adica?
Ce ti-a putut face asa rau?
Daca nu vrei sa-mi spui nu este nici o problema...

| MenInShadow a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Depinde de tara in care te duci.
Eu am fost un an in Spania, la o scoala in care pot sa spun ca eram tratat foarte bine, mult mai bine decat la vechea scoala.
Si-n strainatate este rau, dar cel putin acolo gasesti mai multa civilizatie decat aici...

| NeimaginabilA a răspuns (pentru MenInShadow):

Pentru mine?
O chestie este ca eu compun muzica, si-mi place.
O alta chestie este ca i-mi iubesc familia.
O a treia, dar nu ultima chestie este ca-l iubesc pe El.
Recunosc ca viata-mi este amara ca si vorbele pe care uneori le spun, dar stiu ca sunt altii care o au mai rau decat mine.
Acei copii orfani, aia din africa etc.
Acuma ce-i drept e drept, nu-s eu usa de biserica asa ca uneori i-mi vine sa ma duc pe apa sambetei.
Totusi, eu am inceput sa ma reconstruiesc in asa fel incat sa pot fii o exceptie, vreau sa fiu o exceptie deoarece eu nu apartin in lumea asta blestemata.
Dar vreau ca prin a fii o exceptie sa fac si pe cei din jurul meu sa fie exceptii.
E drept, nu-s eu o exceptie buna in tot ce fac. De multe ori nici nu incerc.
Dar eu macar stiu ca lumea asta este numai un capitol din existenta mea, asta i-mi da sperante si ma impinge sa fac ce trebuie facut, sa stau pe front si sa nu ma las dus de stereotipuri.
Cat despre varumio, stie el bine ce-o facut.
Dar deoarece am folosit un rand numai pentru el i-ti dai seama ca e ceva exceptional de rau.

| MenInShadow a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Ok, pot sa incep sa injur...
Diiiiiiiiiiiitamai textul s-a pierdut pentru ca am apasat eu din greseala pe un buton gresit... stai sa-l refac acu >.

| MenInShadow a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Revenind la textul pe care-l scriu a doua oara...
Incepusem asa:
Te respect pentru ca compui muzica. Muzica ma face pe mine sa parasesc oarecum lumea asta, si imi face imaginatia sa creasca din ce in ce mai mult, facandu-ma sa uit de realitate, asa ca respect pe oricine canta si/sau compune muzica.
Le-am incercat pe amandoua, si ce-i drept este greu.
Iti iubesti familia. Foarte frumos. Si eu mi-am dat seama cat de mult imi iubesc familia si cat de mult ma iubesc si eu pe mine doar acum cateva zile. Asa ca asta este unul dintre motivele puternice care ma fac sa lupt in continuare in lumea asta.
Cat despre Dumnezeu... Cred in El, asta stiu sigur, dar cred in felul meu, nu in felul in care este prezentat El acum.
In zilele noastre, biserica deja nu mai reprezinta "Casa Domnului" ci o afacere din care scoti foarte multi bani.
Dece in biblie scrie "Vinde ce ai tu mai depret si da celui ce e mai sarac decat tine" daca preotii umbla cu telefoane de ultima generatie si masini de mii de euro?
Cumva aurul si banii il multumesc pe Dumnezeu? Nu cred.
Asa ca eu am decis sa cred in El pe cont propriu, sa ma rog, dar sa nu ma duc la biserica.
Nici eu nu sunt usa de biserica, si ce-i drept fac destul prostii, asa ca...
Tu deja nu te mai reconstruiesti in asa fel incat sa fii o exceptie, tu deja esti o exceptie in lumea asta. Esti o exceptie inca din momentul in care ti-ai dat seama de cat de rea este lumea, din momentul in care ti-ai dat seama ca sunt multi, foarte multi oameni aici care vor sa profite de tine.
Inca din momentul ala tu esti o exceptie pentru ca incepi sa gandesti diferit.
Singurul lucru pe care trebuie sa-l faci acum este sa-ti pastrezi aceste ganduri, si sa nu incepi sa te obisnuiesti cu lumea asta, desii trebuie.
Eu unul deja m-am saturat sa incerc sa mai fac si alte exceptii ca mine, ma refer la oameni, pentru ca mi-am dat seama de ceva timp ca omului prost oricat de mult i-ai explica un lucru evident, el tot pe-a lui o tine, asa ca ii las in lumea lor.
Deja eu nu mai stiu ce sunt... Nu stiu sigur nici de ce m-am nascut, care este rostul meu in lumea asta.
Sa cresc, sa fac copii si sa mor?
Nu stiu de ce dar nu prea ma impac cu ideea unei vieti atat de simple si plictisitoare.
Ce-i drept, suna plictisitor, dar deja de la varsta asta (Am zis de multe ori pana acum ca-s mic dar nu am zis ce varsta am, 16 ani) tanjesc dupa o viata de familist. Vreau o nevasta si un copil, vreau familia mea, dar nu reusesc sa gasesc acea persoana care sa ma faca sa uit de lumea asta rea.
Cat despre varul tau, presupun ca este chiar ceva rau daca i-ai oferit un rand intreg.
Nu o sa mai insist, dar acum ca ma gandesc putin, prin ceea ce ti-a facut el tie, te-a facut constienta de lumea rea cu care v-a trebuii sa te lupti in continuare, deci automat te-a facut mai puternica (nu spun ca trebuie sa-i multumesti pentru asta).
Ok, eu deja nu mai am subiecte de discutie. vreo idee? Ai vreo intrebare ceva?
Oh, nu pot sa trimit asta inainte sa spun ca urasc ca nu pot sa pun cate puncte vreau eu in text.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru MenInShadow):

Ai 16 ani, destul de matur la 16 ani.
Cat despre mine ar fi mai bine sa nu ma consideri o fata.
Ai dreptate, religia este business si eu cred in Domnul si biblie.
Cat despre exceptie, da eu sunt una, dar vreau sa fiu o exceptie pozitiva deoarece Dumnezeu este ceva pozitiv, am realizat ca lumea e oribila dar m-am si saturat ca sa fiu vad lucrurie dintr-un punct de vedere negativ.
Este timpul pentru o schimbarem o schimbare care ma va face o lumina si nu un filosof.
Abia astept sa fac ceea ce trebuie facut cu muzica mea.

| MenInShadow a răspuns (pentru NeimaginabilA):

>_> Ce ai facut tu acolo este un fel de capcata...
"Ar fi bine sa nu ma consideri o fata"...
Daca te-as intreba "Pai ce, esti baiat?" ar fi ca si cum as fi vorbit cu tine pana acum doar pentru ca ai fi fata...
Dar si pentru ca ai spus asta m-ai facut curios, asa ca trecand peste toate "capcanele" puse intentionat sau nu... esti fata sau baiat?
Sau vroiai sa spui ca nu esti o simpla fata?
Eh, nu prea conteaza...
Muzica poate schimba un om, dar trebuie sa ai grija, sunt multe persoane care iti v-or sta in cale si care v-or incerca sa te opreasca doar pentru ca nu li se pare ca ceea ce faci tu este "bine" sau "cool"...
Eh, eu iti urez succes in continuare, deja e cam tarziu si ar trebui sa ma duc sa ma culc...
Sigur o sa mai vorbim, asa ca nu pot spune "Adio" ci doar La Revedere, Succes, si Noapte Buna...
Oh, si Sarbatori Fericite...
Cam multe urari...
P.s - Te adaug la prieteni, si daca vreodata mai vrei sa vorbimi, imi trimiti mesaj, nu de alta dar eu nu's prea bun incepand conversatii...

| NeimaginabilA a răspuns (pentru MenInShadow):

E ok, cat despre fata sau nu,
sunt o baiat, noteaza O. Si agreez ca de aia le-am si pus, deoarece nu-mi pasa.
Eu nu fac muzica ca sa fiu cool, muzica mea ma reflecteaza, atat. Dar i-ti recomand sa incepti tu conversatia, ca memoria mea lasa de dorit.

| 358ili explică (pentru MenInShadow):

Exact asta e melodia! mersi ca ai pus sufletul si nu ai fost ca altii! Multumesc

22 răspunsuri:
| NeimaginabilA a răspuns:

Lasa tu sentimentele-n pace, uite unde ai ajuns din cauza lor!

| 358ili explică (pentru NeimaginabilA):

La ce am ajuns? Ai vreo problema? Asta imi transmite melodia si vreau sa stiu cum se numeste

| 358ili explică:

Si apropo voi vreti sa insinuati ca ma gandesc la prosti? Nu nu ma gandesc dar am fost o data la cinema si inainte sa inceapa filmul a dat reclama la Stapanul Inelelor(si cum ziceam am vazut ceva din el pe PRO TV)si am auzit melodia am zis ca mi-a dat un sentiment pentru ca sa va fie mai usor sa raspundeti la intrebare. Practic asa am inteles melodia! DE CE CRITICATI? MULTUMESC OAMENILOR SERIOSI SI NORMALI CARE AU RASPUNS LA INTREBARE