| noname_4196 a întrebat:

Eram cele mai bine prietene pana in momentrul in care a aparut o tipa, ne-am imprietenit cu ea dar totul s-a schimbat, prietena mea cea mai bine iesea din ce ince mai des cu ea si pe mine practic ma uita.Lucru care m-a deranjat foarte tare am vorbit cu ea si mi-a spus ca nu ma neglijat dar nu putea sa ma cheme cu ele doarecea a venit nu stiu ce prieten/prietena dea ai si tot felul de inventii de aces gen.Ne vedeam si noi doua mai ieseam dar mai rar.

De cateva luni a aparut prietenul ei, pe acesta la cunoscut prin intremediul acelei tipe si au inceput sa iasa in 4 ea cu prietenul si tipa cu prietenul ei.Am inteles sunt cupluri si ies impreuna, dar totusi macare o data sau de 2 ori putea sa ma cheme si pe mine si pe prietenul meu nu?

Aceasta fata mereu se baga in relatia prietenei mele si ii spune iubitului ei diferite lucruri nu tocmai adevarate despre ea.Am prins-o de multe ori cu minciuna si eu si prietena mea dar ea tot nu a rup legatura cu ea.

De cateva zile vorbeste tot mai sec cu mine si nu vorbim la fel de mult cum o faceam inainte.
Am avut o discutie m-ai serioasa cu ea, i-am spus care e problema si am intrebat-o ca ce se intampla. Ea mi-a raspuns ca pur si simplu nu m-ai are atata timp si ca dupa ce vine de la cursuri iese cu prietenul si de aceea nu prea avem timp si pentru noi doua.( ea spune ca iese cu prietenul dar de multe ori iese cu tipa aceea si cu prietenul ei, stiu asta din surse sigure)

Ne-am cam certat dupa aceasta discutie iar acum imi spune ca ea de cate ori m-a ajutat si ca ar trebui sa o inteleg si sa nu ma supar pentru atat.Tot timpul imi spune eu te-am ajutat si acum nu ma intelegi... da m-a ajutat dar si eu i-ai oferit de cate ori a avut nevoie sprijinul meu.

Inainte vorbeam si ne vedeam zilnic mereu imi sunea ce se intampla intre ea si prietenul ei si imi cerea sfaturi si la fel faceam si eu.

Acum imi mai povestestea asa din cand in cand si nu mai tine cont de pararile mele, iar cand am si eu nevoie de un sfat imi spune fa cu vrei.

Nu inteleg eu sunt de vina sau care e problema?

Va rog Help!

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Prietenia adevarata nu mai e apreciata in ziua de azi si e pacat. Dar tu ti-ai facut treaba.Ai avertizat-o de atatea ori cu cine are de a face dar in ciuda dovezilor a refuzat sa asculte.De acum incolo, toate consecitele vor fi strict din vina ei.Nu poti renunta pur si simplu la o prietenie, asa faca nicio explicatie.Nu e adevarat ca nu are timp de tinechatterboxMereu iti gasesti timp pentru a asculta pe cineva, fie el si un strain care e gata sa se destainuiehappyCauta-ti o prietena care sa te aprecieze cu adevarat

| Ruxyana a răspuns:

Ceau:*
Cred ca ''prietena'' ta s-a schimbat probabil ca o vede pe acea tipa prietena ei dar cu timpul o sa isi de'a seama ca a gresit dar poate va fi prea tarziu:*
Incearca sa te imprietenesty cu altcineva si sa nu-i mai dai asa mare importanta pentru ca ea va veni la tine atunci cand o sa aiba nevoie de tine sau cand va suferi si isi va da seama ca aceea tipa nu-i asa cum a crezut ea, iar cat va vedea schimbarea ta isi va da seama ca a gresit lasandu'te pe tine balta pentru fata aia:*
Acuma incearca sa intri in alt grup de prieteni si sa iesi cu ei si sa ai alta prietena buna si iti dau un mic sfat:* NU SPUNE SECRETELE TALE LA NIMENI TINETI-LE PENTRU TINE PENTRU CA APOI CAND O SA TE CERTY CU PERS. LA ACRE II LE-AI SPUS SUNT 50% SANSE SA LE SPUNA:* ai mare grija de tine si sa stii ca unii oameni uita de unde au plecat si de aceea uita sa pretuiasca ce au avut sau ce au si de aceea pierd anumite lucruri, ea banuiesc ca a pierdut o prietena foarte buna care i-a fost alaturi si la bine si la rau :* nu fii trista pentru ca nu ai pierdut tu. ea a pierdut:*:* ai mareee grija de tine si sa ne mai anunty ce s-a mai intamplat:X:*

| Aicilef a răspuns:

Oamenii se mai schimba.cred ca e timpul ca sh tuh sa itzii schimbii prietena.winking

| uningermik a răspuns:

Buna acelasi lucru am patit si eu cu cea mai buna prietena a mea. dar eu chiar daca ma durea incercat sa o ignor sa isi dea seama ce simt si eu cand ea iesea cu cealalta fata...Am inceput sa umblu si el cu o fata si la cateva zile m-a intrebat ce se intampla cu mine si eu i-am spus a am facut asta sa vada si ea cum este.si ne-am inpacat si de atunci nu ne-am mai certat...
Si nu cred ca e vina ta ca nu va mai intelegeti ca inainte...

Bafta incearca si tu si vazi poate tine si la tine... pooop

| panteraROZ a răspuns:

Nu esti tu de vina.Eu cred ca prietena ta nu te mai place(fara suparare). Si-a gasit alta prietena pe care o place mai mult decat pe tine. Poate sta cu ea pentru ca, nu stiu, crede ca are mai mult de invatat de la cealalta fata. Dar nu e asa pentru ca nu ai nimic de invatat de la un om care minte.Nu te supara pe mine, dar cred ca trebuie sa ii spui ca pana nu se schimba, nu mai ai ce discuta cu ea.

Sper ca te-au ajutat sfaturile mele si iti urez multa bafta!

P. S:Incearca sa-ti gasesti o prietena noua, in care sa ai incredere.