| romina_7963 a întrebat:

Este adevarat ca anticonceptionalele opresc cresterea?

8 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Un studiu recent realizat de Inspectorul General al Departimentului de Sanatate in America a dezvaluit ca peste 70% din informatiile date medicilor asupra contraceptivelor orale sunt "putin exacte", facand din acestea, categoria medicamentelor prescrise dintre cele mai pacalitoare publicitati, impreuna cu antibioticele care sunt pe al doilea post.
Cum functioneaza anticonceptionalele?
Hormonii sunt substante foarte potente. Psihicul unei femei este strans legat cu fluxul lunar hormonal. Hormonii nu doar indruma si determina procesele fiziologice, dar influenteaza statul emotional si psihologic. Dincolo de a doar influenta svilupul si frunctia sexuala, hormonii ajuta in controlarea cresterii si sviluparii musculare, reguleaza sistemul digestiv, livelli de zahar in sange, presiunea sangelui si echilibrul hidric. Cei doi hormoni principali ai femeii sunt estrogenul si progesteronul. Natura a facut ca acesti doi hormoni sa lucreze impreuna in mod desavarsit de echilibrat. Estrogenul, care este produs in prima jumatate a unui ciclu, este responsabil de svilupul sexual al femeii: cresterea sanilor, zvilupul sistemului reproductiv si forma corpului feminin. Stimuleaza si cresterea celulelor care prepara tesutul endometrial pentru fecundarea din luna respectiva. In particular sensibili la estrogen sunt sanul, uterul si ovarele, precum si pielea. Progesteronul opreste efectul estrogenului in privinta cresterii rapide a celulelor. Asigura impiantul de ou fecundat. Progesteronul este cunoscut ca mama tuturor hormonilor pentru ca estrogenul (care in realitate este format din: estradiol, estrone si estriolo) si testosteronul deriveaza amandoi de la progesteron. Progesteronul nu este doar un hormon sexual dar este implicat in mod complex in multe functiuni fiziologice vitale. In 1932 esperimentele au aratat ca in animalele (de esperimente), estrogenii si progestenii puteau sa cauzeze tumori la sani, la uter, la ovare si la glanda pituitaria. Hormonii interni a unui corp sunt endogeni, in schimb hormonii cu provenienta externa, asimilati prin mancare sau prescrisi ca reteta, sunt esogeni. Toti hormonii esogeni au tendinta de a crea un stres biochimic. Cand o femeie este insarcinata, livelii de estrogen si pogesteron se ridica si productia de alti ovuli vine oprita. Livelii hormonali continua sa creasca in timpul sarcinii, anuntand sistemului nervos sa inceteze sa "semene" hormoni care stimula productia de ovuli. Hormonii pilolei anticonceptionale imiteaza aceasta actiune si pacalesc in continuu sistemul nervos facandul sa creada ca sarcina exista si intrerupand ovulatia. Anticonceptionalele opresc in mod leterar menstruatia. Perderi de sange (care nu este menstruatia adevarata) se verifica in fiecare luna pentru ca hormonii sintetici nu sunt luati pe timp de 7 zile dintr-un intreg ciclu. Toate formele de hormoni sintetici creaza alteratii la nivelul tesutului uterului.
Efecte colaterale a anticonceptionalelor fara risc de viata:
Reactii alergice

Hemoragii improvize
Diminuirea functionalitatii al sistemului imunitar
Probleme la ficat
Probleme la ochi, inflamatii
Cresterea de par pe fata si pe corp
Retentie de lichide si balonari
Infectii de ciuperci
Caderea parului
Asm, mancarimi
Pierderea libidoului
Sani moi
Emicranie
Stari de voma
Dezordine psicologica si emotiva, depresie
Secretii la san
Cresterea in greutate
Infectie sistematica de Candida
Infectie al aparatului urinar
Pierderi secretii vaginale, inclusiv o mai mare tendenta la inflamatii
Vene varicoase
Lipsa de vitamine si minerale, in particular lipsa acidului folic sunt asociate anticonceptionalelor, precum si a zincului.

Efecte grave:

Anticonceptionalele sunt cauza producerii unui anumit tip de muc cervical care faciliteaza accesul in organismul unei femei de factori care cauzeaza cancerul.
Disturbarea metabolismului sange-zahar (favorind diabetul sau ipoglicemia)
Aumentarea posibilitatii de ictus
Majore posibilitate de probleme ale arteriei si ipertensiune
Major risc de coaguli de sange
Major risc de calculi biliari
Major risc de tumori la ficat
Osteoporosa
Posibila legatura cu cancerul endometric, uter, ovare, ficat si plamani

Dupa Dr. Ellen Grant, un medic implicat in studiul efectelor pilolei, asumerea anticonceptionalelor duce lipsa zincului in organism, ceea ce poate duce de la iritabilitate pana la schizofrenie.

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Nu am auzit de acest lucru. In schimb de tigari am auzit ca opresc din crestere.

| AndreeA_4571 a răspuns:

Nu stiam lucrul asta insa stiam ca ingrasa foarte mult! big grin

| ailin a răspuns:

Eu iau de cateva luni anticonceptionale dar la sfatului medicului pentru reglarea menstruatiei dar nu am avut probleme in crestere pot spune doar ca singura deosebire la corpu meu e faptul ca au inceput sa mi creasca sanii care s oprisera din crestere de vreo cativa ani din cauza unei lovituri

dar nu m am ingrasat nu am slabit nu am avut nici un efect secundar in afara de faza cu sanii

e adevarat ca ma dor tesuturile de sub sani dar asta se datoreaza cresterii bruste pentru ca au ajuns la marimea de 2 ori mai mare decat inainte sa incep sa iau astea

si nu sunt moi deloc sunt chiar foarte fermitongue

eu iau Yaz dar cum ti am zis la recomandarea medicului altfel nu te as sfatui sa iei pentru ca nu sti ce e potrivit pentru organismu tau

si sa nu te feresti sa te duci la medic de teama ca afla cineva ceva pentru ca medicul e obligat sa nu spuna nimanui nimic despre pacientii lui nici chiar daca esti minora

deci mergi cu incredere la un medic sa ti prescrie anticonceptionalele potrivite pentru ce ai tu nevoie si nu o sa ai nici un efect negativ

| Angel of darkness a răspuns:

Nu stiu daca este adevarat. Dar am auzit ca anticonceptionalele produc cancer big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În orice caz, de ce ai luat anticoncepționale sub vârsta de 18-20 de ani? Până atunci n-ai cum să ai o relație suficient de stabilă încât să renunți la protecția #1, adică prezervativul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu le folosesc de 4 ani, si nu am nici o reactie adversa, sunt la 54 de kg de atunci, plus ca mi-a reglat menstruatia de atunci.
In cazul meu nu au fost probleme.

| Beatricce a răspuns:

Anticonceptionalele au mai multe efecte negative... depinde de organismul tau... iti schimba organismul si s`ar putea... sau sa te ingras... sau slabesti... inainte de a folosi citeste bine instructiunile...winking