| shakespearemondialu a întrebat:

Este adevărat că cititul ajuta la dezvoltarea atenției? Am auzit foarte mulți oameni care citesc 1 ora pe zi cărți de beletristica, chiar funcționează?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Hm. e posibil având în vedere la câte detalii trebuie să fii atent într-o carte. aș zice că dezvoltă și memoria, pe lângă marog arhicunoscutele dezvoltarea vocabularului și a exprimării

| Andreeush a răspuns:

Cititul te ajută să acumulezi informații noi, să îți dezvolți cultura ta generală.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Depinde si ce citesti, daca esti captivat de ce scrie in cartea aia ce o citesti, esti atent si focusat numai la poveste.
Uite eu am citit acum ceva vreme un roman politist cu o poveste ceva mai noua si mai de actualitate si mi-a placut si am deprins niste lucruri din cartea aia.Consider ca e bun cititul cat timp iti si place ce citesti si cum e scrisa cartea.

| Adry05 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Cum se numește?

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Adry05):

Martora parca de Julia Roberts are o poveste ce se petrece in 2000 si 2012 e lunga dar merita.

| Eugen80 a răspuns:

Nu. Cititul ajuta la dezvoltarea personala si vocabular. Atentia se dezolva prin jocuri si aplicatii multimedia care includ miscare si reactie.

| Zorn a răspuns:

Da, cititul ajută într-o oarecare măsură la "instruirea" atenţiei, pentru că încerci să te focusezi pe detaliile şi evenimentele din carte şi ignori stimulii din jurul tău. Mai ales dacă e o carte care te captivează. Important e să citeşti şi ceva interesant, ca să te alegi cu mai multe pe lângă exersarea atenţiei.

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Cititul iti creste de asemenea si iq-ul. Citesti orice te-ar interesa astfel incat sa iti ramana in cap informatiile.