| George0508 a întrebat:

Este bine dacă am eliminat persoanele toxice din viața mea, iar acum când mă întâlnesc cu ei pe strada ii salut și trec pe lângă ei? Am mulți prieteni care sunt invidioși pe mine sau abia așteaptă sa cad, deoarece stau mai bine financiar și învăț foarte bine la școala și la orice competiție care se organizează in școala, de exemplu fotbal joc cel mai bine și diferite chestii

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Normal că e bine.

| RAY a răspuns:

Depinde ce inseamna relatie toxica, ca daca vrei ca toti sa te pupe in fund o sa ai numa ipocriti in jurul tau apoi o sa te plangi ca de ce esti dezamagit, in viata trebuie sa vezi ce spun dusmani despre tine, aia sunt ingerasi tai de fapt, ironic nu, aia te cunosc mai bine ca tine, la cat ce mult te lauzi sincer nici eu nu prea te apreciez ca caracter

| George0508 explică (pentru RAY):

Nu am spus chestiile astea ca sa mă laud, și nici nu mă laud in general, am spus doar ca sa se știe de ce am eliminat persoanele toxice și ce făceau cu mine

| RAY a răspuns (pentru George0508):

Dar george pentru mine esti toxic, cand te am citit mam considerat aiurea, m-am simtit inferior, crezi ca te as putea accepta ca prieten?

| RAY a răspuns (pentru George0508):

Hai sa facem un experiment

| George0508 explică (pentru RAY):

Frate,eu am zis de ce am prieteni toxici, nu a fost o lauda am spus de ce

| RAY a răspuns (pentru George0508):

Si eu de ce te consider toxic man, nu as vrea un amic ca tine

| George0508 explică (pentru RAY):

Pai nu ai vrea fiindcă te consideri inferior, știi cum se mai numește asta? invidiehappy

| RAY a răspuns (pentru George0508):

Corect,invidie,daca castigi la loto ghici cine va fi invidios cei mai buni prieteni sau straini =cei mai buni prieteni, si eu simt invidie e ceva uman

| George0508 explică (pentru RAY):

Se mai întâmpla, frate

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, trăim în zona, ca să nu spun că e România, unde să-i moară capra vecinului e sport național iar balada Miorița unde se face apologia unei crime mafiote este epopee de bacalaurat, un fel de dragniadă. Tu din drum nu te abate, galeria merge acasă și de luni dimineață este din nou sclavă la metro-boulot-dodo, adică trudă până crăpi.

| Andreeush a răspuns:

Evident că în ziua de azi sunt și persoane invidioase pe alții fiindcă le merge bine.
Bine ai făcut că ai îndepărtat persoanele negative din jurul tău.

| Jus7t a răspuns:

Da, normal că este bine, o relație toxică ( prieteni, iubită, etc ) e un lucru care nu doar nu te ajută să te dezvolți dar și te trage în jos.
Ai doar dezavantaje când ai o legătură toxică cu cineva, de aia se numește " toxică ".
E mai bine să ai în jurul tău oameni care îți vor binele cu adevărat, care vor să te simți bine cu adevărat iar ca să meriți asta trebuie ca și tu să le oferi același lucru.
Invidia, gelozia sunt lucruri ce nu te ajută la nimic, dacă scapi de ele, o să ai mai multe șanse să ai așa prieteni cum ești și tu ca persoană.
Nu investi energie unde nu merită.

| MPersephone a răspuns:

Desigur. Toti iti gelozeaza viata ideala pe care nimeni altcineva nu o poate avea.

| qwertpro a răspuns:

Salut,faptul ca ai eliminat relatiie toxice este un lucru foarte bun si reprezinta un pas important pentru dezvoltarea ta personala.Relatiile toxice ne tin pe loc si nu ne permit sa evoluam,astfel ele doar ne ingreuneaza viata, iar odata ce le eliminam, poate nu suntem constienti, dar viata noastra incepe o noua etapa. Uneori nu e usor sa scapam de ele, dar odata ce o facem trebuie sa fim mandri de noi.Nu trebuie neaparat sa te prefaci ca nu cunosti persoanele date cand le vezi pe strada, e de ajuns doar sa te saluti si atat pentru a arata ca esti un om cult.Aceste persoane care sunt invidioase pe tine nu le poti numi prieteni.Un prieten adevarat nu ar fi invidios pe tine, ci s-ar bucura de succesele tale.In viata vom intilni multe persoane care ne vor invidia succesul si vor incerca sa ne faca sa cadem si sa ne abatem din drumul nostru glorios din simplu fapt ca ele nu pot ajunge acolo unde am putut noi.Nu te lasa doborat de aceste persoane, ci continua sa lupti mai departe pentru succesul tau.Asta e viata, o lupta continua.

| Anonim2136493 a răspuns:

Din păcate se încurajează prea mult competiția dintre oameni și prea puțin ajutorul reciproc.

Este bine să îndepărtezi persoanele toxice din viața ta și să le tratezi cu respect de la distanță, dar nu trebuie să consideri că toți sunt toxici, invidioși pe tine și nici că tu ești deasupra tuturor. Gândește-te că Dumnezeu a înzestrat fiecare om cu anumite calități și că cei mai pricepuți într-un domeniu trebuie să îi ajute pe ceilalți să se ridice, nu să îi trateze cu superioritate. Poate tu ești priceput la unele materii de la școală și la fotbal, dar alții sunt buni în altele la care tu nu te pricepi atât de bine.

Încearcă să lucrezi în echipă cu oamenii din jurul tău și să formați lucruri frumoase împreună. Te va ajuta mult și în viitor, când vei avea un job.