| justyoung9 a întrebat:

Este corect ca un profesor sa-mi impuna sa platesc o carte pentru a promova un examen la facultate? Nu este cumva un fel de coruptie? Scrie undeva ca este legal? Ce pot face daca nu vreau sa platesc acea carte? Mersi de raspuns!

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu este normal, dar cam asa merge treaba. Si pe vremea cand eram la scoala sau la liceu, daca profesorii propuneau o carte/o culegere, iar tu nu ti-o cumparai, te faceau ei sa-ti para rau ca n-ai luat-o. Este vorba de o carte prea scumpa? Cea mai simpla rezolvare ar fi, pana la urma, sa faci ca profesorul si sa o cumperi, iar totul sa fie ok. Daca nu doresti asta, apeleaza la metoda mai complicata si din care s-ar putea sa ai mai mult de pierdut: vorbeste cu decanul, iar daca nu te rezolva, mergi mai departe la organele abilitate.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

La mine la facultate nu au facut profii asa. Dar daca treci examenul este bine nu? laughing
Oricum. Nu. Nu este corect. Ar trebui vorbit cu rectorul.

| justyoung9 explică (pentru DoarBogdan):

Poate eu nu am bani sa platesc... poate fi vorba de coruptie? cum ar trebui sa procedez?

| DoarBogdan a răspuns (pentru justyoung9):

Pai da, este coruptie. Dar cumva si decanul de an probabil stie de asta. Dar ai putea sa vorbesti cu el, daca stii ca este de treaba. Sau poti sa vorbesti cu restul colegilor, sa vezi ce zic. Daca va strangeti mai multi puteti chiar sa il schimbati pe profesor.

| I0nuT55 a răspuns:

Nu,nu e normal!
Sigur îi iese şi lui profit din vânzarea cărţilor.
Mergi la conducerea şcolii, la director şi comunica-i problema.
Dacă nici acolo nu rezolvi nimic, mergi la inspectorat.