| anonim31x a întrebat:

Este greu de invatat limba germana?:-s

Răspuns Câştigător
| MasterOfDisaster a răspuns:

Da, e dificil de invatat. Mult mai grea decat engleza. Sunt o multime de reguli de citire, si cuvinte compuse, verbe cu particula separabila, ordinea cuvintelor in propozitie e diferita. Pronumele sunt multe si diferite ( in engleza e 'the', in germana e die, der, das, des, dem, den, etc.). Sunt multe verbe care la anumite persoane se scriu putin diferit (se schimba o vocala). Mie mi se pare o limba foarte greu de invatat, mai ales pentru ca nu am prea auzit vorbindu-se, ca si engleza, pe care o auzi, vezi in filme, calculatoare, reclame, etc.

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| Mandidariamedeea a răspuns:

Pai intr-un fel da, eu fac germana si mi se pare destul de complicata, are niste cuvinte greu de pronuntat, dar merita sa incerci so inveti!

| anonim31x explică (pentru Mandidariamedeea):

Da..as vrea sa ma mut in Germania si trebuie sa invat X_x
oricum nu fac la scoala.dar vreau sa ma duc la ore..nu stiu ce sa fac...x_xstraight face

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru anonim31x):

Nu e foarte naspa. Ceea ce am zis eu, tine de gramatica.
O vei invata mult mai usor in Germania, decat in Romania cu dictionarul in fata sau la scoala. O limba straina o prinzi mai repede daca o auzi in jurul tau.
Cu gramatica este ca si ungurii din Romania: se incurca la pronume(masculin si feminin) mai gresesc si timpurile, dar te poti intelege cu ei foarte bine (am avut un coleg ungur, si de asta stiu big grin ). Te vei descurca foarte bine happy, lucrurile astea le vei invata cu timpul.
O zi buna!

| EliEm a răspuns:

Heei, am auzit ca este grea, dar pentru a te incuraja sa stii ca am si eu un prieten plecat in Germania, a plecat prin August si merge la scoala, la ore normale..Nu a invatat in Romania germana ci pe parcurs.
Deci, baftaaa >big grin

| anonim31x explică (pentru EliEm):

Multumesc! :*

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru anonim31x):

Pot sa te intreb cati ani ai?

| anonim31x explică (pentru MasterOfDisaster):

Am 14 ani.

| anonim31x explică (pentru MasterOfDisaster):

Sm 14 ani.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru anonim31x):

Deci ai o gramada de timp sa inveti limba, mai ales daca vei merge la scoala, colegii te vor putea ajuta, profesorii vor avea
grija sa iti explice, sa te ajute cu pronuntia, etc., iti va fi usor.
Succes! happy

| anonim31x explică (pentru MasterOfDisaster):

Multumesc happy