| Matei4 a întrebat:

Este pacat mare de la Dumnezeu sa intretii acte sexuale cu prezervativ?

7 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Salut,
Biserica are propriile ei rânduieli și din câte știu eu este păcat.
Însă eu una nu sunt de acord cu acest lucru! Se spune ca e păcat sa întreții relații sexuale cu prezervative din cauza ca stopează viață.
Dar nimeni nu se afirma asupra unui aspect...
Și mi-am pus și eu întrebarea...
OK biserica zice ca e păcat, eu ii ascult sfatul, dupa pot rămâne însărcinată și mai dobândesc și o boala cu transmitere sexuala. Eu după aceea ce fac? Care e următorul sfat pe care îl primesc? În afara de mustrări... Ce fac îmi plâng de mila și aștept moartea? Sau puteam evita situația asta de la început.
Tocmai de aceea nu vad nimic rău în a folosi prezervativul. Sunt împotriva anticoncepționalelor alea fac rău din interior.
E buna întrebarea ta și eu sunt curioasa ce răspunsuri se mai pot da. Repet ceea ce am spus eu e strict părerea mea, respect părerile celorlați care sunt contra prezervativul, dar nu pot fi de acord cu ele!
Numai bine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Era una pe aici zilele trecute care vroia sa faca sex toata viata doar de 2 ori sau 3 ori cat sa faca 2 3 copii si in rest nu ca e pacat...

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din punct de vedere religios... da. Cica e pacat. Dar asta e, nu? laughing Mai bine decat sa ramana insarcinata si dupa sa faceti un pacat mai mare.
Atat timp cat nu te abati de la calea morala si nu faci lucruri foarte rele... e ok, parerea mea, ca baiatwinking

| Andreeush a răspuns:

Dar nu e mai mare păcat să rămână însărcinată și să facă avort?

| mentholinks a răspuns:

Este mare pacat fiindca diminueaza mult din placere.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

E pacat mare sa nu folosesti prezervativ si sa faci 10 copii pe care sa-i ia statul.

| RaduAndrei123 a răspuns:

DZEU nu Exsita