| Mihaita15 a întrebat:

Este vorba despre pasaport si viza.Am citit pe internet cateceva despre pasaport(ca vreau sa imi fac) cel mai comun este cel pe 5 ani? Cel simplu electronic? Cum adica electronic, nu este ca o carticica? Dupa ce expira trebuie iar sa platesc 270 lei? Daca vreau sa merg de exemplu in Ucraina si am pasaport, cum fac cu viza? In general viza de unde o iei? Costa? Dureaza mult? Cat timp este valabila viza? Multumesc

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numeste electronic pentru ca are un chip in el, iar poza este una digitala care este mai usor de recunoscut de diverse aparate de verificare de la frontiere.

dupa ce expira, adica odata la 5 ani trebuie sa reiei tot procesul incluvis plata taxei.

Fiecare tara da viza in felul ei si consta diferit.

Pentru Turcia iei viza gratuita cand intri in tara la ei
Pentru SUA platesti ~160$ si mergi la Bucuresti la ambasada sa dai un interviu in urma caruia primesti viza sau nu. De obicei aici dureaza cateva zile
Viza pentru Australia sau China dureaza si 1 luna

Pentru Ucraina nu ai nevoie de viza