| anonim_4396 a întrebat:

Eu am 14 ani si 1, 68 cm, tata are 1, 90 mama 1, 70, si colegii mei sunt mult mai dezvoltati la corp decat mine, mie nici par pe spate nu mi-a crescut, am facut lupte greco romane un timp si m-am lasat, si inca nu m-am inaltat asa mult, cand voi incepe sa ma inalt si sa ma dezvolt si eu la corp ca ceilalti? Eu inca nu m-am dezvoltat asa mult la corp, sper ca nu am probleme de crestere hormonale, o perioada nu am mai mancat si sper ca nu e din cauza asta si sa ma inalt cat mai repede

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca nu ai intrat inca la pubertate daca nu ai inceput sa te dezvolti, dar fiecare copil are ritmul lui de crestere si dezvoltare, depinzadn de mostenirea genetica de la parinti dar si de hrana pe care o manaci zilnic, care ar trebuiis a fie bogata in vitamine, minerale si proteina animala, ca hormonii tai sa isi ia de acolo ce au nevoie si sa-tis timuleze cresterea si dezvoltarea.

Cum spui ca o perioada nu ai mai mancat... atunci de ce te miri ca esti sub-dezvoltata?
Mancarea pentru tine este vitala, fara ea nu te dezvolti, nu cresti si nici nu esti sanatos!

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 14 ani nu e neaparat normal sa ai par pe spate...

| VoidEternal a răspuns (pentru suntserios):

Cine naiba vrea să aibă par pe spate la orice vârsta?

| suntserios a răspuns (pentru VoidEternal):

Aparent el.

| RobiSmecheru12 a răspuns (pentru VoidEternal):

Zic ca ei sunt dezvoltati mai bine decat mine