| AresDEV a întrebat:

Eu am visat ca ma fugarea un caine si dupa am zis sa ma opresc sa iau o bata si sa ma indrept eu inspre el ca stiu ca daca ma duc eu inspre el ii e teama, a mers, dupa mi-am continuat drumul si l-am auzit iar din spate pe caine si am fugit, m-am impiedicat si am zis in gura mare: Ajutorrrrr.
Dupa ca prin minune un inger a aparut in fata mea cu o lumina alba si el a zis: Am fost trimis de Dumnezeu pentru a te apara si cainele a fost gonit si dupa m-am trezit
DAR!
Eu am 16 ani si dorm cu un ren de plus, cand dorm cu el in brate nu visez*.
Dar daca nu dorm cu el incep sa visez urat, oare de ce?
Hm.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă renul îți oferă un confort o securitate de care fiecare are nevioe când adoarme, om mare sau mic, 16 ani, sau mai mult sau mai puțin. În mintea ta, și să nu îți fie rușine de asta, acel ren de pluș este interpretat ca un animal real și viu. Asta transmite creierului că nu mai ești singur, starea de alertă alarmă, scade și poți adormi.

| Sofer a răspuns:

Încearcă sa te gândești înainte de somn la ceva frumos.

| NonZarek a răspuns:

Probabil doar se sincronizează fix când ai în brate se nimerește sa visezi asa, sau când îl ai în brate, creierul tău percepe siguranță fără sa îți dai seama și atunci nu mai visezi vise urate.