| EugenEB a întrebat:

Eu daca obtin cetatenie canadiana este clar ca cetatenia o sa fie canadiana deoarece o sa am pasaport si ID CARD (adica buletin) de Canada.
Acum vine dilema, ce nationalitate o sa am daca obtin cetatenia?
Uitati aici un exemplu, tipul este nascut in New York dar la nationalitate scrie 'Canadian'.
POZA http://i.imgur.com/XTfIjvD.jpg
Stiu ca daca pastrezi 2 cetatenii o sa fi considerat roman-american, da nationalitatea care este?
De asemenea daca de exemplu decid sa o pastrez doar pe cea canadiana deoarece acolo locuiesc si traiesc pana la urma nationalitatea care o sa fie?
Canadiana/romana?
Eu stiu ca nationalitatea nu se schimba, dar se pare ca la canadieni si cred ca si la americani este cu totul altceva.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In definitie nationalitatea e una si cetatenia e alta. Dar asta e interpretabila in fiecare stat daca nu ma insel. Acum poza pe care ai trimis o tu nu ne spune daca omul doar s-a nascut la NY sau a avut si cetatenie americana.

| EugenEB explică (pentru suntserios):

Pai pe poza scrie Place of birth:New York, USA deci este clar ca s-a nascut in USA si are si cetatenie americana.
Singura varianta ar fi ca parintii lui sa fi fost canadieni iar nationalitatea lui sa fie canadiana, desi nu cred din moment ce 'place of birth' este New York.
De asemenea si acest tip din UK are tot la fel pe pasaport
http://i.imgur.com/cJ4HTKm.jpg
In America este acelasi lucru, iei nationalitatea cu cetatenia, nascut in Ierusalim dar cu nationalitate americana:
http://i.imgur.com/5VjJ5oU.jpg