| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt un băiat foarte timid și din aceasta cauza nu am succes cu fetele deloc. Am început deja să mă gândesc că voi rămâne singur toată viata. Am 19 ani și nu am avut niciodată o iubita. Sunt înalt și toată lumea îmi spune ca sunt frumos dar nu înțeleg de ce nu am lipici la fete. Timiditatea este cauza clara. Nu vreau sa trăiesc cu gândul ca o sa mor singur și la bătrânețe poate voi ajunge bolnav și fără niciun sprijin. Știu ca am timp de fete și nici nu ma grăbesc dar ma gândesc ca dacă voi fi cum sunt acum tot nu voi găsi o fata. Sunt foarte timid. Îmi este teama sa vorbesc câteodată. Nu vorbesc deloc prostii, nu înjur niciodată. Dacă chiar nu îmi voi găsi o fata m-am gândit atunci când ma realizez sa adopt un copil. Mi se pare un lucru bun și nu vad nimic rău în asta. Eu nu sunt nici genul sa meargă prin cluburi sau festivaluri petreceri deoarece nu le suport și nu îmi place aglomerația și agitația. Toate fetele gândesc la fel în ziua de astăzi. Toate vor baieti mai vorbăreți și tupeiști.Nici pe internet nu am aprecieri și nici nu ma urmăresc multe fete pe Instagram. Ce credeți ca ar trebui sa fac sa scap de timiditate și sa am succes la fete? Simt ca eu sunt prea diferit ca să fiu vreodată cu o fata.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Anonima1700 a răspuns:

Fiecare gen atrage o anumită persoana. Dar gandeste-te, daca esti timid ce vei atrage? Crezi ca o fata va veni lângă un baiat care nu se stie apara singur? Dar sa mai aiba grija si de ea? Crezi o o fata vine când vede ca esti nesigur pe tine si ca nu poti face mare lucru?
O fata trebuie îngrijită, si o fata are nevoie de cineva pe masura.
Din moment ce ai pus această întrebare e clar ca nu esti sigur pe tine.
Nu toate fetele gandesc la fel dar esti putin prea cuminte. Nu iesi nicăieri sa cunosti pe cineva, Nu te bagi in seama cu nimeni,mereu în gândurile tale.
Dacă vine un om pe strada si incepe sa te umilească tu apleci capul? Esti bărbat! Trebuie să te aperi! Trebuie să te gândești că tu ești pe primul loc (pana ai o familie) apoi altii.
Sa nu crezi ca asa esti tu, timid. Daca gândești: "mda, eu sunt timid si nu am ce face" atunci asa o sa fi.
Totul începe din cap. Noi singuri ne complicam viata si noi avem controlul sa alegem cum suntem pe lumea asta.
Fetele nu sunt atrase de baieti rai dar cel mai bine atrage o fata un baiat care este destul de amuzant,se descurcă, si vizibil unul stăpân de sine.
Trebuie să te destinzi putin, nu te gândi mereu ce i sa spuna altii si ce impresie faci. Oamenii o sa vorbeasca mereu asa cum au facut-o si pana acum. Ei judeca totul. Tu doar trebuie sa faci ce simti si ce iti vine in minte.
O sa iti dau doua situatii:
Prima: imagineaza-ti ca un copil timid nu se va baga in seama cu nimeni, mereu va sta si se va gândi ce e gresit cu el si etc. Daca cineva o sa încerce să îl ajute va respinge deoarece este negativist si nu crede că se poate schimba.
A doua: un copil cu incredere in sine,un caracter stabil întotdeauna va fi o prezență plăcută, va face tot ceea ce simte si gândește, nu il va interesa de micile probleme ale vieții cum sunt tot felul de intrebari : Ce o sa fac daca...
TRAIESTI IN PREZENT SI FACI TOT CE VREI.
Esti la începutul vieții, acum e cea mai bună perioadă sa începi o relație serioasă, sa iti faci nebuniile, sa mai iesi din zona de confort. Nu iti pierde o seara ca asta cu intrebari de genul pentru ca nu o sa te ajute prea mult. Efectiv suna prima persoana care iti vine in minte si du-te frate cu ea la un concert, ceva.(după chestia asta cu corona că trebuie sa stam in casa)
Nu e nimic gresit la tine, doar abordez situația gresit, într-un mod negativist. Recomand cartea: Atitudinea este totul-Jeff keller
Este o carte foarte buna si o recomand.
Stai linistit ca sunt foarte multi băieți in situatia ta. Nu multi, foarte multi. Cunosc personal vreo 5 si sunt foarte de treaba.
Si sa nu iti irosesti anii ăștia cu gândul de întemeiere a unei familii pentru ca ai doar 19 ani. Ai timp destuuul.
Acuma daca citesti ce am scris si nu realizezi, si continui să fi negativist(ex. Ce stie asta? Na si daca is timid ce? Etc) atunci nu o sa rezolvi "problema" pe care o ai.
Viata-i frumoasa, pentru toți exista acea persoana care ne va găsi si ne va însoți pana la bătrânețe, dar ca s-o găsim trebuie sa o cautam.
Vezi si tu ce gen de fete iti plac, si sa stii ca daca te refuza, tu continua si mai ambițios. Du-te si vorbeste cu ea, râzi, si crede-mă că dacă vede ca nu te lasi moale si e motiv, v-am veni ea la tine. Daca nu, inseamna ca nu te merita.
Succes!

| Anonima1700 a răspuns (pentru Anonima1700):

Încă ceva.
Relatie după relație, si vei avea un model de fata pe care îl cauti.
Poti să fii cu oricine vrei, lucrează la caracter. Recomand carti de dezvoltare personala si chiar poti sa discuti cu cineva care "se pricepe" sau cu un psiholog. Nu inseamna ca ai probleme daca il vizitezi, ci doar e o persoană experimentată in lucruri de genul si te poate ajuta sa realizezi multe lucruri. Doar spune-i ce te frământă.
-scuze pentru greselile gramaticale
-sper ca te-am ajutat

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cea mai buna varianta e sa infiezi un copil, asa ca rezolva cu locuinta sa ai ceva care iti apartine, masina e optionala - e bus sau metrou/tramvai in unele orase. Un copil necajit luat din centrul de adoptie te va iubi toata viata lui pentru ca il scoti din puscarie (e dezastru in centrele de copii orfani) il cresti si va ramane cu o locuinta + va avea grija de tine cand cazi la pat. Femeile fac una azi maine cine stie ce are in cap. Multe damblagite printre ele, le place sa fie tratate ca niste nimicuri altfel trageau multe la tine daca le placea baietii seriosi nu crezi?

| Donsavas a răspuns:

Fa diferenta intre timiditate si anxietate. Un om timid se acomodează, mai greu dar se acomodează. Un anxios nu se acomodează deloc pana nu si vindeca anxietatea.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Gandeste pozitiv: ce pot face altii, poti face si tu. Incearca, nu astepta. S-ar putea sa gresesti. Toata lumea face greseli, astea nu trebuie sa te deranjeze si descurajeze. Stii sa dansezi? Mergi la dans. Acolo se leaga prietenii. Daca nu stii, invata. Zici ca simti ca esti prea diferit ca sa fi cu o fata. In ce sens? Ti-as pune o intrebare, dar nu vreau sa o fac in public.
Nu, nu ai timp de fete. Cu cat inaintezi in varsta, cu atat e mai greu sa-ti faci o legatura cu o fata. Sigur, e posibil sa-ti gasesti perechea.
Cat priveste adoptarea unui copil, nu ti-as recomanda. E foarte greu de unul singur sa cresti un copil. Iti dau un exemplu: te imbolnavesti. Ce face copilul? Si nici nu stiu daca un barbat poate sa adopte un copil.

| Cristian226 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Spun ca sunt prea diferit deoarece nu vorbesc mai deloc si țin totul închis în mine. Fetelor în general le place sa meargă în cluburi, la festivaluri iar eu pur și simplu nu le suport și mai sunt și alte chestii. Legat de adopție legea permite și bărbaților singuri sa adopte și nu as avea probleme deoarece m-ar ajuta și părinții cu îngrijirea copilului cât eu sunt la job. Dacă va fi cazul nu vreau sa adopt un copil foarte mic ci pe la vreo 5-6 ani. M-am gândit la acest lucru deoarece vreau un sprijin la bătrânețe și un copil pe care sa îl învăț diverse lucruri dacă chiar nu voi reuși sa îmi fac o relație cu o fata.

| Anonima1700 a răspuns:

Si trebuie sa te doara fix in c*r de ce va spune cineva daca te aude ca înjuri.
Suntem oameni si ne manifestăm. Daca te enervează cineva trebuie sa ripostezi, tu esti pe primul loc. Acuma pe bune, nici eu nu stiu sa înjur si nu prea zbier dar asta e pentru ca nu imi place, dar când îmi vine sa spun o prostie din gluma o spun pentru ca toti avem picioare, mâini, organe. Nu e ceva nou injuratul. În ultimii ani e asa de des intalnit incat nu mai poate fi luat în serios