| yuly_6695 a întrebat:

Exista viata dincolo de moarte?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere spiritual, desigur ca exista, depinde de credinta fiecaruia.bineinteles ca nu putem vorbi despre o viata "organica", dincolo de moarte.

13 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Numai Dumnezeu stie astahappy

| inna a răspuns:

Nu stiu, nimeni nu s-a intors sa ne zica si noua.

| JustMeFlory a răspuns:

Tot ce e posibil. vom afla dupa ce vom muri...

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Nimeni nu stie astawinking

| want2bMajestic a răspuns:

Daca crezi in reincarnare... DA...

| kh1ss a răspuns:

Eu cred in viata dupa moarte, si cred ca cei de dincolo pot lua legatura cu noi, daca noi credem in ei... acum depinde de credinta fiecaruia

| anonymus_1825 a răspuns:

Teoretic depinde daca esti budist, crestin, etc laughing. Ei cred in reincarnare, viata de apoi si altele happy... Vom trai si vom vedea laughing... adica vom muri laughing

| bOom a răspuns:

ăsta chiar e un mister... unii cred alții nu.deși nimeni nu stie cu exactitate

| Ioonela a răspuns:

Poate ca exista
big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista. Dar nu asa cum isi imagineaza cei mai multi. Nu exista spre ex Rai si iad, ci mai degraba dimensiuni in care fiecare individ va trece odata cu asa zisa moarte. In dimensiunile ce vor urma fiecare din noi va trai replica a ceea ce a facut in aceasta existenta - dimensiune-. Nimeni nu te pedepseste pentru ca Dumnezeu nu are acewst rol. Ceea ce ne va face sa fim fericiti sau nefericiti va fi modul de viata pe care il ducem in aceasta dimensiune. Lucrurile acestea sunt bine amprentate cu fiecare fapta facuta de noi, faptele noastre lasa o amprenta in Matricea creatiei. Noi toti avem la baza o matrice dupa care suntem creati si asta se intampla inainte de nasterea noastra. Este la fel cum am vrea sa realizam ceva dar nu putem face acest lucru pana ce mai intai acel ceva pe care vrem sa il creem nu ia nastere mai intai ca si conceptie in mintea noastra, adica inainte de forma fizica finita acel lucru capata mai intai forma ideatica din care se va naste si ca forma fizica, palpabila. Acestea sunt doua praguri cumle-am putea numi noi, Sau dimensiuni, Dimensiunea mentala si cea fizica, pe care noi oamenii le stapanim aici in aceasta existenta. Dimensiunea urmatoare este trecerea de la pragul material, cel mai putin evoluat, la pragul spiritualitatii supreme pentru cei care au urmarit in existenta aceasta evolutia spirituala, prin interesul fata de sinele sau spiritual si nu cel fizic. Cei care ignora spiritualitatea si se axeaza pe materie, Trairile legate doar de simturile trupesti Vor ramane la stadiul de evolutie al primatelor si nu vor reusi in momentul treceri prin moarte sa acceada la o treapta superioara in dimensiunea urmatoare ci se vor prabusi intr-o lume inferioara chiar si acestei lumi unde starea lor de spirit sau existenta lor va fi suferinta. Asta din urma este caracterizata ca reprezentand Iadul. Una peste alta este cert ca exista viata dupa moarte.

| cezar70 a răspuns:

Da exista. Dar nu asa cum isi imagineaza cei mai multi. Nu exista spre ex Rai si iad, ci mai degraba dimensiuni in care fiecare individ va trece odata cu asa zisa moarte. In dimensiunile ce vor urma fiecare din noi va trai replica a ceea ce a facut in aceasta existenta - dimensiune-. Nimeni nu te pedepseste pentru ca Dumnezeu nu are acewst rol. Ceea ce ne va face sa fim fericiti sau nefericiti va fi modul de viata pe care il ducem in aceasta dimensiune. Lucrurile acestea sunt bine amprentate cu fiecare fapta facuta de noi, faptele noastre lasa o amprenta in Matricea creatiei. Noi toti avem la baza o matrice dupa care suntem creati si asta se intampla inainte de nasterea noastra. Este la fel cum am vrea sa realizam ceva dar nu putem face acest lucru pana ce mai intai acel ceva pe care vrem sa il creem nu ia nastere mai intai ca si conceptie in mintea noastra, adica inainte de forma fizica finita acel lucru capata mai intai forma ideatica din care se va naste si ca forma fizica, palpabila. Acestea sunt doua praguri cumle-am putea numi noi, Sau dimensiuni, Dimensiunea mentala si cea fizica, pe care noi oamenii le stapanim aici in aceasta existenta. Dimensiunea urmatoare este trecerea de la pragul material, cel mai putin evoluat, la pragul spiritualitatii supreme pentru cei care au urmarit in existenta aceasta evolutia spirituala, prin interesul fata de sinele sau spiritual si nu cel fizic. Cei care ignora spiritualitatea si se axeaza pe materie, Trairile legate doar de simturile trupesti Vor ramane la stadiul de evolutie al primatelor si nu vor reusi in momentul treceri prin moarte sa acceada la o treapta superioara in dimensiunea urmatoare ci se vor prabusi intr-o lume inferioara chiar si acestei lumi unde starea lor de spirit sau existenta lor va fi suferinta. Asta din urma este caracterizata ca reprezentand Iadul. Una peste alta este cert ca exista viata dupa moarte.