| RoxyPittik a întrebat:

Fac parte din Consiliul Scolar si trebuie sa adun cat mai multe activitati pentru saptamana Scoala Altfel, daca aveti ceva idei va rog sa ma ajutati! Multumesc! :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Confectionare de lampinioane chinezesti pe care apoi sa le aparindeti si sa le dati drumul seara in curtea scolii.
Ateliere de arte: pictura, confectionat bratari, tot felul de proiecte simple.
O expozitie in care copii sa-si prezinte colectiile (servetele, modene, timbre, obiecte vechi, etc)
O sedinta cu jocur psihologice (cu proful/profa pe psihologie), astea sunt foarte tari!
Activitati ecologice: strangerea de plasticuri, gunoaie, etc; plantarea de pomi, flori; confectionarea de postere/pliante pe aceasta tema pe care sa le impartiti pe strada.
Concurs de frizuri si coafat parul.
Mers la pescuit undeva in apropiere.
Sau la calarit daca aveti posibilitatea.
O zi dedicata muzicii, daca aveti colegi ce canta cu vocea sau la instrumente.
Dezbateri.
Povesti cu profesorii, de genul, 'cand eram eu la scoala faceam prostiile alea, alea si alea', sau amintiri din scoala.
O zi a dansului.
Stiati ca si tot felul de curiozitati.
Sunt o infinitate de lucruri ce puteti face. Astea sunt doar cateva din ce faceam noi happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

'Sa ne cunoastem mai bine': 20 de intrebari pe care pana acum nu am avut curajul sa-i intrebam pe colegi.

3 răspunsuri:
| Alle13c a răspuns:

Concursuri sportive/de cultura generala/artistice.

| yosara a răspuns:

Paintball...ca distractie intre colegi, si o portie de ras zdravan din partea tuturor happy, o zi in care toata clasa din respectiva grupa, sa isi arate un talent, sau mai multe, pot fi si glume, ca sa aveti de ce rade, o excursie. undeva interesant, depinde de interes. (istorie-muzeu; desen-expozitie de picturi; biologie-gradina botanica, zoologica); puteti face o expozitie de fotografii..sa mergeti prin Bucuresti si sa faceti poze, la urma sa vedeti ce va iesit; povestiti o intamplare haioasa din viata voastra, glume, pictati, mergeti la copii mai mici, cititi povesti laughing, jucati baschet, mergeti la patinoar, la film dragut, votati ce film merita vazut, la final trebuie sa existe o mapa din partea tuturor, care sa contina fotografii, o pagina de juranal cu "ce am facut eu in saptamana "Scoala altfel"", o parere concreta in ceea ce priveste saptamana, un desen, sau nu..nu stiu...sunt multe idei. Succes happy