| martiea a întrebat:

Fac pregatire pentru examenul de capacitate din iunie la limba si literatura romana singura.ce credeti ca ne-ar mai putea da la subiectul al doilea de la partea a doua? e compunere? cat mai multe >>>idei...= funda mare si portocalie.:d

Răspuns Câştigător
| rozuleculoareamea a răspuns:

Salut sunt in clasa a IX-a iar mie anul trecut mi-a dat sa-mi exprim opinia cu privire la semnificatia textului dat. Dar se poate sa-ti dea si compunere pornind de la text sau o compunere imaginativa cu privire la un loc unde ai fost cum ar fi la munte, mare, muzeu etc. un text in care sa descrii un sat/oras, un peisaj, un anotimp etc, o compunere al carei protagonist sa fie un animal, un articol in care sa prezinti un eveniment (o zica ei ce eveniment). Ori sa-ti exrimi opinia cu privire la un eveniment sau cu privire la actiunile omului asupra naturii, dar si aici o sa ai un text de baza.
Cel mai bine ar fi sa-ti cumperi o culegere. Eu iti recomand culegerea de la AULA, cu 50 de var rezolvate (inclusiv compuneriwinking )

3 răspunsuri:
| danishor a răspuns:

Scrisoare, cv, telegrama.

| martiea explică (pentru danishor):

Hei! nu la asta m-am referit.am vrut niste idei de compuneri.de ex.:scrisoare pentru bunica in care sa..., portretul mamei, prospectul unui medicaament. orice de la care sa fac o compunere.acum ai inteles?:p