| Cosssyy a întrebat:

Flash SSD Kingston V300 2.5", 120GB, SATA 3
Memorie Kingston 8GB, DDR3, 1600MHz, Non-ECC CL10 DIMM HyperX Blu
Placa video eVGA nVidia GeForce GTX 760, 4096MB, GDDR5, 256bit, DVI, HDMI, PCI-E
Carcasa RAIDMAX Cyclone 316B, Negru/Rosu
Procesor Intel® CoreTM i7-4770K, 3.50GHz, Haswell, Socket 1150, Box
Sursa Inter-Tech Energon 750W
Merita 4000lei?

10 răspunsuri:
| buzucan a răspuns:

Nu e prea e echilibrat, sursa aia e pocnitoare, procesor cel mai scump fara rost....placa video cu mult vram degeaba. eu as alege sistemul asta http://recomandare.info/calculator-pentru-jocuri.html cu un SSD Samsung, nu cel pus de tine...

| Cosssyy explică (pentru buzucan):

Daca as adauga i7'le in loc de acel i5 ar merge?

| Cosssyy explică (pentru buzucan):

Si placa asta video Gigabyte nVidia GeForce GTX760, 2048MB, GDDR5, 256bit, DVI, HDMI, PCI-E

| buzucan a răspuns:

Ce faci tu cu I7? La ce il folosesti? Overclock faci? Faci editare video? programare intensa cu masini virtuale multe? Placa video e ok, e best buy, dar nu merita procesorul.

| Cosssyy explică (pentru buzucan):

Pentru jocuri... filme, ziceam ca daca imi fac calculator sa nu mai am treaba cu componentele pentru o perioada...ce procesor imi sugerezi?

| buzucan a răspuns:

Un i5 e absolut suficient. I7 este bun, dar nu te ajuta la jocuri. Poti lua 4670-ul de la Intel...e absolut suficient. Uite un articol despre diferentele procesoarelor Intel: http://recomandare.info/diferentele-dintre-i3-i5-i7.html

| Cosssyy explică (pentru buzucan):

Cum e acum?
Memorie Kingston 8GB, DDR3, 1600MHz, Non-ECC CL10 DIMM HyperX Blu
Solid State Drive (SSD) Samsung 840 EVO Basic, 2.5", 120GB, SATA
Sursa Sirtec 550W, ATX 2.3, PFC activ
Monitor LED Samsung 24", Wide, Full HD, HDMI, Negru Lucios, S24B300HS
Placa de baza ASRock B85 PRO4, Socket 1150
Carcasa Thermaltake Chaser A41, ATX Mid Tower, fara sursa, Neagra
Placa video Gigabyte nVidia GeForce GTX760, 2048MB, GDDR5, 256bit, DVI, HDMI, PCI-E
Procesor Intel® CoreTM i5-4670K, 3.40GHz, Haswell, Socket 1150, Box

| buzucan a răspuns:

Te pasioneaza overclock-ul? Placa de baza nu stie de O.K. Asadar nu are rost sa iei procesorul K, ia-l pe cel simplu, la 980 RON, I 4670 fara K.

Carcasa am avut-o in teste http://blog.chestiiutile.com/......ajuns.html dar i-am dat retur, nu mi-a placut materialul din care era construita. In rest e ok, are locase pentru hdd, ventilatoare mari http://recomandare.info/carcasa-de-gaming-thermaltake-chaser-a41.html

La monitor as mai avea o sugestie. De curand, un prieten bun si-a achizitionat monitorul asta http://recomandare.info/recomandare-monitor-editare-video.html Am si eu, dar modelul din 2011, pe gri. I-am comandat si lui var`miu si o sa-l recomand in continuare pana apare ceva mai bun. Eu zic ca este best buy.

| Cosssyy explică (pentru buzucan):

Deci sa nu iau samsungu ci acela?

| buzucan a răspuns (pentru Cosssyy):

Eu zic ca este peste Samsung... acel Dellhappy