| XxXFuCcckMyyyXxX a întrebat:

Frate,ma confrunt zilnic cu depresia.
Deci, sa povestesc.
Eu iubesc mult o fată de vreo 2 ani,fiind de aceași vârstă cu ea.
La început ne înțelegeam bine(adică vorbeam pe Facebook, mi-a zis multe despre ea si a avut încredere in mine) dar odata m-a vazut in realitate, fiind de la același liceu.
Nu am mai vorbit niciodată cum a facut-o de atunci cred ca am mai vorbit de vreo 2-3 ori cu mine,dupa ma ignora complet. (Asta din cauza aspectului,is urât).
Niciodată nu am avut vreo relație si mi-a plăcut multe fete dar,cum tin la la fata respectiva, nu am ținut la nici-o fata astfel de sentimente.
Nu pot s-o uit,am plecat si din țară sa uit complet, însă degeaba.
Am renunțat la viata socială, la sportul pe care îl practicam de mic, si am fost chiar considerat un viitor fotbalist.
De 2 ani m-am lăsat.
Mai demult eram un tip,amuzant,sociabil.
De la o vreme,am renunțat la viață,m-a marcat pe viață.
Acum stau lângă mare,ascultând Jocelyn Flores,cu lacrimi si cu un destin pierdut.
Am semne vechi de tăieturi, am fost si la psiholog, dar nu au reușit nimic.
De 2 ani is intr-o depresie.
N-am mai râs de luni întregi.
Era să rămân și corigent sa mor de câteva ori,corpul nu prea mai imi e sănătos.
Oricum nu regret nimic.
Mi-am pus în gând,ca daca aș muri, măcar am cunoscut ce e aia dragoste,chiar daca a fost in zadar.
Is foarte urât,chiar nu mai am ce face cu aspectul meu si cum psihicul meu.
Nici s-o uit.
Eu zic ca e totul pierdut, nu pot sa-mi recapăt forta de a incepe o viață normală.
Si culmea ca nimeni nu mă înțelege.
Cei care ați avut chestii de genul, cum ați rezolvat?
Eu nu vreau pe altcineva, știu de cine am nevoie.
Eu cred ca am cedat atât de mult încât corpul da semne că totul se va termina.
Scuzați timpul pierdut.

Răspuns Apreciat de Editori
| StevenMetalhead a răspuns:

Hey Dude! Tu nu te-ai întrebat niciodată de ce răpănosul acela din grupa paralelă se iubește cu cea mai frumoasă fată din clasă? Adică evident este faptul că nu ești tu unicul urât de pe această lume și dacă totuși ai vrea să știi dacă am trecut și noi prin așa ceva? Ei bine...da )). Aș putea acum explica diverse aspecte sociale, doar să fim serioși, 100 ani în urmă românilor le era până în cot cum arătau și bărbatul era bărbat. Nu există om urât, există om care nu are grijă de el, care merge nespălat, miroase a fum și tărie, cu părul ciufulit și barba galbenă de bere big grin big grin. Ai văzut și tu probabil hippy din ăștia. Păi iată, uite ce-ți recomand:
1) După cum ai înțeles în primul rând uită-te în oglindă și vezi cum arăți, schimbă-ți frizura, spală-te, privește-te și zâmbește.
2) Tu vei înceta să te consideri urât, atunci când vei arăta lumii frumusețea ta. Nu, sincer, eram voluntar la o organizația și am cunoscut o fată grasă, cu pete roșii pe față și cu o privire parcă te bagă în pământ, atât de frumos și bine am colaborat cu ea, căci acum o îndrăgesc foarte tare și țin la ea foarte mult. Deci sfatul meu pentru tine prietene este să te implici în activități de voluntariat, plusul acestor organizații este că acolo nimeni nicicum nu te va înjosi pentru felul cum arăți. Important este să fii activ, pozitiv și responsabil de inițiativa pe care ți-o ei.
3) Cât despre tipă...ea ți-a zis că ești urât? Fetele sunt cu mult mai multe ca bărbații, eu sunt sigur că în localitatea în care trăiești este cel puțin o fată care vrea chiar și să se culce cu tine, doar că nu-ți va spune, pentru că te așteaptă pe tine. Și dacă ar fi doar una... ^_^.

Și un ultim sfat care ți-l dau este să te gândești și să te întrebi „Cu ce aș putea să mă ocup eu în această viață?". Ce interese ai, ce ai putea să dezvolți în tine? Și începe să acționezi, doar așa ai putea trece peste acest chin, care nu-ți dă pace. Ah da, nu mai ține așa de mult la fete, da ele-s frumoase și ne fac să ne topim, dar...trebuie să te iubești în primul rând pe tine, cât de urât nu te-ai considera.

Asta a fost tot ce am vrut să-ți spun. Îți urez mari succese și dezvoltare în continuare!

| XxXFuCcckMyyyXxX explică:

Ești genul de persoană ce ar putea avea succes ca Psiholog,m-a impresionat vorbele.
Însă greșala ta a fost ca mi-ai zis ca nu-s urât, timp in care nu ma cunoști,nu m-ai văzut și nici nu cred ca ai vrea.
Nu vreau sa fie numeni îndrăgostit de mine,si nu va exista.
Nici nu vreau sa existe,si nici nu cred ca mi-ar prinde bine.
Mai demult eram un tip ce vorbea cu mai multe fete din placerea de a fi cât mai popular, chestii de genul

Când m-am îndrăgostit, si am văzut ce înseamnă puterea emoțiilor si a sentimentelor, nu mi-am mai dorit să vorbesc cu nici-o fata, mi-am dat seama ce specie urâtă de om sunt, dacă eu in loc sa am apropii de ea, am îndepărtat-o când ne-am văzut pentru prima dată, moralul meu e 0, si daca in 2 ani nu mi-am revenit, si mi-am stricat viitorul de fotbalist. Îți dai seama ca is 0 pe lumea asta.
La 8 ani eram urcat pentru jucători de 3-4 ani mai mare decât mine.
La 14 ani mi se zicea ca ajung departe (parcă atunci daca nu mă înșel) eram un visător.
Dintr-o dată m-am îndrăgostit si n-am continuat sportul si acum is un fel de nimic in teren.
Am încercat măcar sa-mi schimb freza,aspectul. Nu port cercei, tatuaje sau piercing (cred ca asa se zice)
Nu fumez,am băut primul an.
Acum simt ca din cauza nopțiilor nedormite, de la stres mereu am dureri de cap, nu am forta de nimic si psihic sunt la pământ, mă deranjează mult ca is urât.
Am si multe tăieturi, mult sange pierdut.
Zilnic stau in umbra altora.
Singura soluție ar fi sa pățesc ceva, dar sa nu fie sinucidere.
Nu știu, sa fie întâmplător.
Vreau sa am liniște eternă

| StevenMetalhead a răspuns:

Știi, am mai dat peste un băiat care tot se plângea de chestia că este urât. Îmi arăta poze cum se tăia, se tot plângea și câte nu-i ziceam și câte nu înțelegea el tot rămânea la motivele sale. De aceea ce vreau să-ți zic este că totul depinde de tine și alegerea ta. Ai apărut în această realitate ca bărbat, scopul oricărui bărbat este să se ocupe cu ceea ce-i place, iar tu ai ales fotbalul sau în general sportul. Dacă zici că ești urât înseamnă că depinzi de ceea ce-ți va zice lumea din jurul tău. Crede-mă, oamenilor le este indiferent de cum arăți tu, ei se concentrează pe ceea cum arată ei. Iar dacă cineva te presează, bârfește sau ceva de genu că ești urât înseamnă că persoana respectivă e mai urâtă de două ori sufletesc și are șiruri întregi de complexități.
Toți cei care s-au îndrăgostit, au învățat o lecție din asta și anume faptul că în loc să li se explice despre ceea că iubirea e doar un proces chimic, lor le zic povești de dragoste. Dar apoi ei realizează că it is nothing. Își schimbă prioritățile, observă valori adevărate și se axează pe calități concrete ale omului(nu doar că este frumoasă și așa de tare mă trage la ea). Dar ea îți spune nu, deoarece ești urât? Pff, înseamnă că ea nici nu te cunoaște. Ea nu-ți oferă mai mult decât îți poate oferi o altă fată. Am un prieten foarte bun care fiind adolescent avea acnee și-și spărgea coșurile, acum arată mai ceva ca deadpool fără mască, dar comunicăm, ne înțelegem și fetele curg după el, acesta fiind videoblogger are comentarii pline de hate referitor la cum arată acesta. Apoi el a compus o piesă unde se autocritica pentru ceea că este un slăbănog coșuros cu fața roasă de asfalt, etc. Un alt tip, băiat simplu, a căzut de pe motocicletă și și-a fărmat fruntea, acum când îl privești la dânzul se vede cum creierul pulsează, are prietenă, cântă la chitară nebunește și ce...e urât?

Da eu nu știu cum arăți, sunt oameni cu jumătate de cap, cu furuncule pe toată fața, cu cicatrici, fără ochi, nas strâmb și buze arse. Oare își bat ei capu de felul cum arată? Nu...luptă-te, întoarce-te pe teren și fă ceea ce-ți place, azi ești vestit, mâine la toți le este totuna, așa-i mereu, important tu să faci ceea ce vrei cu adevărat, pentru că asta te dezvoltă și-ți aduce fericirea.

Atât pot să-ți mai zic, nu te mai plânge și începe să faci ceva, la toți lii totuna cum arăți, arată-le frumusețea interioară. Succese bro.

| XxXFuCcckMyyyXxX explică:

Frate,la cei menționați au avut altfel de probleme
Eu sunt o persoana extrem de urâtă si pe interior si pe exterior.
In primul rând am o fața foarte nașpa, au mai fost persoane care nu le-a plăcut aspectul meu.
Mi s-a zis ca sunt urât de fete, mna.
Acum eu nu mai curaj sa incerc nimic las doar cioburi de sticlă pe unde umblu, nu cred ca nimeni nu ar sta cu mine.
Oricum mi-e nu-mi pasa de altele cât am pe cineva de care m-am atașat.
Cu toate că voi rămâne singur, sper ca se va termina rapid.
In al 2-lea rand eu nu mă pricep la nimic, nici la fotbal n-o mai fac bine, 2 ani de pauză,mi-a distrus poate viitorul.
+ Ca in ultimele zile melodia,, Jocelyn Flores" m-a tinut departe de rău, o ascult incontinuu.
Înțeleg ca tu ai fost singura persoană ce chiar pot sa zic ca tastat mult, dar a facut-o bine si sincer.
Dar n-ai ce salva la mine, nici multă viață numai imi dau si va fi mai bine.
Îți sfătuiesc sa-i ajuți mereu pe cei din jurul tău cu sfaturi, n-o faci deloc rău.
Oricum mulțumesc pentru ca ai încercat

| StevenMetalhead a răspuns:

Am înțeles. Nu voi mai încerca să te conving. Deja ce faci tu în continuare depinde doar de tine, însă nu uita. Ești creatorul vieții tale și fiecare decizie care o iai influențează la ceva. Baftă în continuare, fii bărbat!

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca o relatie nu e totul. La batranete doar tu ramai oricum. Daca e sa ai si o relatie, o sa ai. Nu iti face griji. Poate acum nu e timpul.
Legat de viata... poti sa faci ce vrei si singur zau asa. Nu ai nevoie de o fata
Nu trebuie sa intrii in depresie din cauza unei fete ca aceea care te-a pus in ipostaza asta.
Fai ceea ce iti place. Se vede ca esti o persoana care pune suflet si asta o sa te ajute in viata. O sa dai de ceea ce ai nevoie si o sa iti placa.
Lumea tinde sa vrea lucruri de care nu are nevoie. Dula ce pune mana pe acel lucru vrea altceva. Daca o sa iti faci o prietena dupa o sa vrei altceva oricum. Alte depresii, alte parereri.
Nu te gandii ca nu ai ceea ce vrei. Tu crezi ca asta vrei, dar poate nu este ceea ce ai nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"chestii de genul" rolling on the floor
Âh lasã frate mãcar la tine a fost una de vârsta ta. Nu ai cum sa scapi. Chiar chestii se numesc sunt una la 1milion esti condamnat nu poti scapa ghinion pe tine.

| Kerre a răspuns:

Totul se petrece in subconstientul tau. Nici un om nu este urat, multi cred asta dar fiecare are o frumusete aparte. Incearca sa stergi amintirile urate si sa traiesti amintirile frumoase, unice care trec pe langa tine fara sa le observi.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Mare chestie. Mi-au placut si mie fete care ma ignorau pentru ca eram fraier si timid (nici fața nu ma ajuta deloc). Asta este, am terminat scoala si am trecut peste. Poate hipnoza te-ar putea ajuta. Daca stergi amintiri din subconstient nu o sa mai existe nici in constient. Oricum mi se pare absurd sa fii atat de obsedat de o fată care a fugit de tine din cauza aspectului fizic. Merita s-o tratezi si tu la fel.

| XxXFuCcckMyyyXxX explică (pentru Subsemnatul123):

Pai da, am fugit.
Sa o scap de un fraier.
Nu vreau sa sterg nimic, eu cred că nu merită nimeni rău din partea mea.
Așa că nu o sa mai mai implic in viata ei, si voi rama rămâne asa cat mai duc

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru XxXFuCcckMyyyXxX):

Cauta pe alta. Ai sa vezi ve usor o sa-ti treaca.

| XxXFuCcckMyyyXxX explică (pentru Subsemnatul123):

Nu pot

| GabyT10 a răspuns:

Faptul ca tu te consideri urat(ai un complex), nu inseamna ca si fata respectiva te considera asa. Poate si ea are complexe, poate îi este mai usor sa vorbeasca pe Facebook decat fata in fata.Nu stiu daca i-ai spus fetei ce simti pentru ea, poate a crezut ca sunteti doar buni prieteni (de aceea avea incredere sa-ti spuna multe drespre ea). Daca o vrei pe ea si nu alta, eu cred ca ar fi cazul sa reiei legatura cu ea, sa-i spui ce simti, cel putin te vei simti mai usurat.Indiferent de decizia ei, tu ai toata viata inainte.Sigur exista undeva acolo o fata si pentru inima ta.

| XxXFuCcckMyyyXxX explică (pentru GabyT10):

Cica sa reiau legătură.
Ea a lasat clar ca nu mai vrea sa ma vadă, cum sa nu ma considere urât si alții daca așa sunt.
Nu am ce face la aspect nici daca îmi schimb freza pentru a 10-a oară,nici daca slăbesc nici daca ma ingras.
Eu sunt o persoana extrem de urâtă pe exterior.
Mai demult mai editam poze,mai nu știu ce,doar ca sa pot sociliza.
Eu când ma tund,nici nu ma uit in oglindă.
Frate,eu înțeleg că vrei sa înveselești o persoana,dar nu ai cum.
Fericirea nu ti-o poate da oricine (nu o lua ca pe insultă) fac referire că mie daca îmi place de ea, m-a atras mult Personalitatea si aspectul ei fizic.
Deci înainte sa încep să vorbesc, ne-am cunoscut din întâmplare, si cineva a zis ca e ziua mea, și fetele din clasa la ea imi ziceua la mulți ani, ziua mea era cu vreo 2 săptămâni in urmă.
Atunci ne-am văzut.
Si apoi era la o prietenă acasa cu care vorbeam, a zis ca mă salută.
Am intrebat-o care? Si mi-a zis aia care ti-a zis Lma
Trece un timp, i-am dat cerere, apoi vorbeam atâtea lucruri am zis ca frate, personalitatea m-a facut sa mă atașez pentru prima data si sa am un impact mare.
Apoi 7 martie,venise ora mea de Franceza,ea avea sportul, atunci ne-am văzut si oarecum ne-am cunoscut mai bine.
Gen eu jucam fotbal cu băieții din clasa ei, apoi i-am zis daca joacă, a jucat.
I-am făcut un compliment, a mulțumit.
Dar mi-am dat seama, că parcă nu era fata pe care eu o cunoșteam de vreo 2 luni.
Pe 8 martie i-am luat 2 ciocolati cu ultimii bani, i-am zis sa merg sa ii le duc, dar mereu lasa seen, vorbea în sictir și răspundea greu, când era s-o facă. I-am dat unei prietene din clasă la ea (am zis ca eram sociabil si vorbeam cu multe fete si aveam mulți prieteni) După daca dadeam mesaj nu răspundea, sau o facea odata la 2 zile.
O alta prietena,i-a zis că-mi place de ea,a zis ca nu vrea chestii.
Nu am luat-o ca pe ceva rău, daca n-ar fi fericita cu mine, e ok.
Trebuia sa mă gândesc si la dorințele ei, nu doar eu mare Don Juan sa fiu cu cine vreau.
Dar dupa un timp m-a scos de la prieteni.
A început sa ignore complet, si mi-am dat seama ca eu is de vină.
Am incercat oarecum sa-mi recapăt viața sociabila, însă fara mult succes. Mai am 3 prieteni adevărați,frate asa din senin aspectul meu m-a îndepărtat.
Mai de mult nu eram as urât,mai improvizam.
Îl știți pe Mbappe,cam ca el arăt, doar in variantă mai urâtă.
Nu zic ca Mbappe e urât, dar is varianta lui, dar mai urât.
Eu cred că nu prea mai ce face sa-mi recapăt zâmbetul, am vreo 2 luni in care n-am mai râs, zâmbit sau sa fiu vesel.
Zilnic citesc poveștiile altora sau pe Tumblr.
Câteodată imi petrec timpul pe Ask.fm dând întrebări cu un cont făcut fara numele meu si fara poze.
Si o rusine față de familie,de neamul meu.
Toți au iubiți/iubite,casniici relații frumoase,doar eu cu un verișor de suntem rușinea familii.
Când ți se zice in familie,tu când aduci pe cineva,nu vezi ca fete/băieți frumoși ne aduc ceilalți îți cam da un croșeu greu de suportat viața.
Bunicului meu care m-a crescut,un om respectat în toată viața lui, a zis că orice iubită/iubit sa-i prezentăm lui, o mică tradiție in familie.
El mai are puțin, din viața simt asta, are multe probleme de sănătate (asta iar ma face depresiv) simt ca il voi dezamăgii.

| GabyT10 a răspuns (pentru XxXFuCcckMyyyXxX):

In primul rand nu-mi spune frate, sunt femeie happy.Eu nu am incercat sa te inveselesc, doar am incercat sa te incurajez, sa-ti spun parerea mea(desigur atat cat am cunoscut situatie din intrebarea ta).Nu-s "mama omida", nu aveam de unde sa stiu toata povestea dintre voi.Nu uita, fiecare om este frumos in felul lui happy.O zi buna iti doresc.