| InYourMind a întrebat:

Fraților ajutor deci nu mai pot, nu pot sa cred ca numai mie mi se întâmplă parca sunt blestemata, nu înțeleg cum crying
De dimineață nu avea nimic și deodată s-a dus crying
Nu pot sa trăiesc fără el, nu mai rezist, simt ca înnebunesc, vreau o soluție urgenta, nu mai știu ce sa fac crying
De dimineață mergea greu, abia răspundea și deodată s-a stins, deci nu pricep cum ieri nu avea nimic și azi s-a închis, pur și simplu nu se mai deschide, nu mai apare ca se încarcă nimic. Nu mai pot sa trăiesc, deci aveam tot pe telefon, absolut tot, conturi 2000+ poze, notițe, nr de telefon importante toate pierdute crying
Ai mei au zis ca nu-mi iau altul pana începe scoala o data cu rechizitele și pana atunci sa folosesc iPadul dar cum frate sa vorbești la tableta cum?
Simt ca nimeni nu ma înțelege, prietenii mi-au zis sa ma liniștesc dar ei nu înțeleg prin ce trec, pur și simplu sunt ignoranți, își bat joc de sentimentele mele, ei nu înțeleg ca telefonul era parte din viata mea, practic fără el sunt pierduta crying
Nu înțeleg cum s-a stricat, chiar nu pricep, ieri nu avea nimic și azi s-a închis fără vreun avertisment ceva, nu pot să-l deschid nicicum, nu știu ce sa fac fără telefon crying
Vreau un sfat ceva cum sa trec peste, cum să-i păcălesc pe ai mei să-mi ia telefon mai repede? Orice idee crying

Răspuns Câştigător
| AYKSSSSSSS a răspuns:

La disperarea cu care ai inceput mesajul asta am crezut ca ti-au murit cel putin trei membri ai familiei...

Daca telefonul are o importanta atat de mare in viata ta, poate ca ar trebui sa-ti revizuiesti putin viata.

| InYourMind explică (pentru AYKSSSSSSS):

Deci dacă ai chef de mișto și nu zici pe subiect poți pleca și tu și restul ignoranților care își bat joc de sentimentele oamenilor

| johnnny123 a răspuns (pentru InYourMind):

Daca tie ti se pare sanatos sa ai astfel de "sentimente" pentru un amarat de telefon, atunci cred ca tu ai probleme de ignoranta...

| InYourMind explică (pentru johnnny123):

Tu ești doar antisocial și nu înțelegi necesitatea unui telefon în ziua de azi

| johnnny123 a răspuns (pentru InYourMind):

Inteleg perfect si necesitatea telefonului, dar si excesul de telefon. Tu intelegi doar prima parte, nu si partea a doua.

Dintre un om care sta 15 ore pe zi cu ochii intr-un ecran de telefon (ca tine) si un om care sta de vorba cu prietenii prin viu grai si-i priveste in ochi (ca mine), care este cel antisocial?

| InYourMind explică (pentru johnnny123):

Tu evident lol cine a zis ca vorbim doar prin telefon

| johnnny123 a răspuns (pentru InYourMind):

"Tu evident lol"

Scrii exact ca un copil debusolat care si-a inlocuit viata reala cu o viata virtuala petrecuta cu ochii intr-o suta de aplicatii, numarand like-uri si inimioare de la cunoscuti si necunoscuti, de parca ar insemna ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru johnnny123):

Acuma fiecare om vede importanta lucrurilor diferit, nu putem generaliza ca e normal sau anormal sa sufere atat dupa un telefon.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu este deloc o generalizare si lucrurile nu stau tocmai asa. Da, fiecare om vede importanta lucrurilor diferit. Dar asta nu inseamna ca nu se poate merge prea departe.

Si un toxicoman vede heroina ca fiind ceva extrem de important. Trebuie sa spunem si in cazul lui "acum fiecare om vede importanta lucrurilor diferit"?

Atunci cand un om sufera in halul asta dupa ceva si simte ca nu poate trai fara acel ceva (desi in realitate poate trai foarte bine), asta se numeste dependenta. Iar in majoritatea cazurilor, dependentele sunt nocive.

Daca faptul ca telefonul nu-ti functioneaza iti "distruge" viata si te baga in depresie, atunci telefonul ala are mult prea multa putere asupra vietii tale.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru johnnny123):

De ex daca mie imi iei Nutella e jale tati! Jale rau, imi place f tare si daca nu mai pun mana pe ea mult timp nu mi-e bine deloc.
Se poate merge mai departe dar nu asa usor, fiecare are nevoile lui, in functie de psihism si felul de a fi vedem pe unele mai importante decat altele.

De ex eu il uram pe ceausescu din suflet ca nu se gaseau dulciuri ca in Germania, pare naivitate, dar asa eram, bine eram copil, dar nu conteaza, si acum l-as fi urat daca era situatia la fel.
Nu conta ca ne dadea case si altele cum a dat la preturi ok, ma int ca nu aveam eu ciocolata cu alune intregi.
Si sufeream ca nu aveam.

Bine, nici sa iti distruga viata, nici chiar asa. Era si ea suparata pe moment, dupa aia ii trecea.

Chiar ziceau astia ca dupa un eveniment pozitiv sau unul negativ, dupa un timp nivelul de fericire e acelasi!
Deci se ajunge oricum la echilibru.

53 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

La un service de telefoane mobile și dacă reușești să îl repari, pozele transferă-le pe un MicroSD, pe Google foto.
Poate să nu fie bateria, poate fi o infestare cu vreun virus sau pur și simplu a cedat.
Dar, ca o lecție, nu stoca doar în memoria telefonului poze, documente, folosește Google, Mega, MicroSD.
În rest, la nervi nu rezolci nimic.
Iar, referitor la părinți, vorba dulce mult aduce. Nu țipa, vorbește blând, negociază, eventual cere împrumut până la alocație.

| danbnz a răspuns:

Telefonul se poate repara, informatiile se pot recupera... dependenta de telefon se rezolva mai greu.
Poate ai invatat ceva din treaba asta: sa-ti faci backup la orice.
Daca il pierdeai sau iti era furat... ce faceai?

| Simpatic a răspuns:

"...de dimineață nu avea nimic și deodată s-a dus crying
nu pot sa trăiesc fără el nu mai rezist sunt ca înnebunesc..."

Am crezut ca e vorba despre un barbat nu despre un telefon laughing

| InYourMind explică (pentru Simpatic):

Amuzant ce pot sa zic

| Sara2 a răspuns:

Ești copilă rău. Du-te cu el la service. Vezi ce zic ăia, noi nu avem de unde să știm ce are. Dacă reușesc să ți-l deschidă măcar temporar îți poți transfera absolut toate datele de pe el. Plângi pentru niște date? Alții pierd mult mai mult în viață decât 3 poze...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fii fericită. Să te gândești cum ar fi fost dacă în loc de telefon îți pierdeai capul, sau acces la el, cu tot ce ai înregistrat în cap. Se întâmplă la AVC.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Un singur lucru l-ai spus adevarat de acolo, ca nimeni nu te intelege :/

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu am inteles-o f bine, de aia i-am dat si unica solutie care exista, sa isi repare telefonul.
Daca parintii ei nu vor sa-i plateasca asta sau o baterie, atunci ce sa zic de parintii aia?
Si daca nu vor, aia e, isi vede de viata si fara telefon, ce sa facem? Ca oricum nu i-ar putea convinge daca ei nu vor.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mosotti):

Si te felicit pentru asta, doar ca... daca verifici antecedentele, ne-am da seama ca persoana respectiva a pus intrebarea la misto si nu vorbeste serios big grin

| InYourMind explică (pentru DoarBogdan):

Ce mișto frate ce nu pricepi oamenii au probleme aici și voi râdeți de ei deci e incredibil ce se întâmplă în tara asta nu mai rezist cu oameni ca voi credeam.ca asta e site serios nu plin de mistocareala și de oameni care își bat joc de problemele altora deci e incredibil zău asa...

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu nu cunosc antecedentele, eu am luat subiectul ca serios si real, si am raspuns ca atare, ca mult sunt asa sa stii, am intalnit destui, si au vb f serios.

Mai ales cand e vb de fizic, e jale rau de tot. Pica in depresii, cum sa iasa in lume cand au nu stiu ce pe fata?!
Si eu am explicat de unde vine asta, vine din natura umana, iar in topicul deschis de mine dincolo azi, am aratat ca fizicul e eliminatoriu in societate in general.

La faza cu telul ce sa zic, pai ia-mi mie televizoru si calculatoru ca m-ai nenorocit, si f serios vb nu la misto, de aia am luat in serios.

| Mosotti a răspuns (pentru InYourMind):

E, a inteles ca si mine, e baiat bun DoarBogdan crede-ma, nu degeaba l-am votat ca userul anului.
A si zis "nu te-a inteles nimeni".
Faptul ca a banuit ca ai zis la misto, e altceva, dar eu consider ca ai vb serios.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hmm, pai intru si eu in randul lumii, aparent toata lumea iti raspunde asa big grin Nu pot sa fie toti "cersetori" de puncte tongue

| InYourMind explică (pentru DoarBogdan):

Toți de aici sunteți laughing dați răspunsuri complet departe de subiect

| DoarBogdan a răspuns (pentru InYourMind):

Aww, daca zici tu, inseamna ca asa este. Ce stim noi :-?

https://www.tpu.ro/......ligamente/

| InYourMind explică (pentru DoarBogdan):

Deci nu vad legătura cu link-ul

| DoarBogdan a răspuns (pentru InYourMind):

Pai cum nu? Avea legatura cu raspunsul tau "dați răspunsuri complet departe de subiect".

Adevarul ca tu ai dat un raspuns foarte folositor acolo.

Oh, si mai dam si evaluare "nefolositoare" sad Maturitate lvl 99.

| Salontanul a răspuns (pentru DoarBogdan):

Si aici a dat un raspuns care l-a ajutat pe bietul om de i-au sarit capacele: https://www.tpu.ro/......l-ales-de/ Vai si amar! Unii au probleme grave.

| InYourMind explică (pentru Salontanul):

Nu vad ce e în neregula, legal nu poți fi angajat dacă ai sub 16 ani...

| Salontanul a răspuns (pentru InYourMind):

Eu i-as fi raspuns asa: Codul muncii Art. 13 Alin. (2) spune: "Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională." In cazul tau nu te vor angaja pentru ca nu vor sa se complice cu minori. Minorii au alt program de lucru si trebuie sa-i plateasca la fel ca pe majori.
Faptul ca i-ai raspun scurt si fara explicatii nu l-a lamurit cu nimic.

| SkateFunk a răspuns (pentru DoarBogdan):

Lol laughing
Din ce vad acolo, probabil îi cere păsărica lapte de bărbat mai stii? tongue
Stai...am zis ceva? nu

| Mosotti a răspuns:

Poate a murit bateria! Te duci cu el la service si ti-l rezolva, e f simplu. Nu ai nevoie de altul.
Doar ca va dura cateva ore sau o zi pana e gata.

Prietenii tai nu ti-au zis chestia asta simpla?

| InYourMind explică (pentru Mosotti):

Au zis dar nu pot sa cred ca se întâmplă adică niciodată n-am pățit sa se strice bateria niciodată! Și ai mei nu mi-ar da bani pentru baterie zic sa iau din alocație dar alocația am cheltuito și nu știu cum sa ii conving sau ce sa fac crying

| Mosotti a răspuns (pentru InYourMind):

Si daca nu ai patit pana acum, inseamna ca nu poti pati de acum in colo? Ce leg are trecutu cu prezentu sau viitorul?
De ce sa nu crezi ca se intampla?
Se poate defecta pur si simplu brusc fara nici o problema, deci orice se poate intampla, si sa nu fie bateria neaparat.

Trebe vazut la service, altceva nu ai ce face oricum ar fi.
Pai ce parinti sunt aia care nu ti-ar da bani de o baterie sau de reparatie? Ca nu e vina ta ca s-a dus.
Desi cred ca e altceva si nu bateria, insa trebuie vazut.

Pai e de bun simti sa-ti dea bani de reparatie la telefon, hai ca altul nu are sens daca asta se repara, insa sa il repari e normal sa-ti dea.

| daculliber a răspuns (pentru Mosotti):

Nu e o idee bun a sa duci telefonul la service. De pe el pot afla toate datele tale. Telefonl stie aproape totul despre tine. Cu acele informatii pot deduce si ce gandesti si te pot manipula. NU uita ca daca folosesti google assistant ( sau altul) telefonul ascultă non stop ca sa stie cand zici tu „ok google"

| Mosotti a răspuns (pentru daculliber):

Trebe dus la service, nu ai ce face, doar nu arunci telefonul pentru atat, ca doar nu esti Putin sau Obama sa fi asa tu important sa-ti faca aia nu stiu ce, hai sa fim seriosi.
Hai ca esti si tu culmea!

Ce poate sa alfe? O sa vada activitatea unui om obisnuit, discutii banale cu altii, poze, filmulete, etc.

Ca sa te manipuleze si altele, trebuie sa fi ceva important la care sa conteze ca esti manipulat, nu asa oricine.
Lasa sa stie cum gandesc, si?

| SilentRain a răspuns:

Cu adevărat tragic

| InYourMind explică (pentru SilentRain):

Nu dai soluții, nu răspunzi

| SilentRain a răspuns (pentru InYourMind):

Îmi pare rau pentru pierdea ta, chiar empatizez
Voi merge la biserică să aprind lumânări pentru situația ta delicată

| InYourMind explică (pentru SilentRain):

Pleacă n-am nevoie de hateri în momentul asta crying

| SilentRain a răspuns (pentru InYourMind):

Faci parte din seria muscos/a extra sensibil/a, revin-o la realitate și nu mai dramatiza inutil, că o să te izbesti de realitate și te face praf

| Superior a răspuns:

Cumperi Xiaomi.
Nu te lasa la greu,

| InYourMind explică (pentru Superior):

Haha mai bine un nou iPhone decât o chinezărie care tine 2 luni

| Superior a răspuns (pentru InYourMind):

Uf?
Am un Xiaomi Note 4, fabricat din aluminiu (nu din sticla ca iFoanele, l-ai scapat si te costa sticla+manopera cat o masina SH, asta daca mai merge reparat), cumparat in 2017. Astazi merge impecabil, nu are pic de lag si se incarca bine. Doar bateria parca tine ceva mai putin, in rest e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așteaptă sa vină alocația.

https://altex.ro/......105DS19BK/

Cu acesta esti sigură.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Eu chiar asi plange dacă cineva Mi-ar șterge pozele din iPhone 6 plus lași și bate pe ăla toată viața lui om nu ar mai fi trebuie sa recunosc ca a-si face urâta rău de tot dacă asi pățit asa ceva sunt enorm de norocos ca nu am pățit ce ai pățit tu

Răspuns utilizator avertizat
| nuspuncinesunt2 a răspuns:

Vai, si mie mi s-a stricat telefonul. Eu nu sunt prea atasata de el, deci nu m-am strofocat mult. Dar te inteleg, era ca cel mai bun prieten pentru tine. Acolo aveai atatea date importante, poze una alta...Inteleg prin ce trec.
Dar stai calma.
Nu iti trebuie altul nou.
Service.Nu te lua dupa astialalti.
Nu iti fac nimic rau, doar ti-l repara.
Si daca iti fac ceva rau, ce ar putea face? Si in folosul cui?
Daca zici ca nu se incarca, ar putea fi incarcatorul. Incearca si cu alte incarcatoare sa vezi daca merge. Daca nu merge cu alte incarcatoare, sigur e mufa. Va costa pe undeva pe la 100 de lei.
Si mie mi s-a intamplat la fel...
Dar acum eu degeaba imi dau cu parerea. Nu am telefonul in fata sa-ti spun EXACT ce are.
Cam asta e solutia, service.
Sper din toata inima ca parintii tai sa-l duca la service, sa vedeti ce are, sa iti fie reparat, sa il iei acasa si sa revii la normal.
Imi pare rau pentru tine, sper ca totul va fi bine.
Fii tare!
Macar inca mai ai iPad-ul... Putin noroc ai si aici.

| InYourMind explică:

Ce vrei ba ce copiez ia vezi ca eu n-am cont făcut de 5 minute, ieși acasă laughing

| ReignForest a răspuns:

Dacă nu ai card ca să ai poze, video pe el degeaba.Ăia de la service îl repară, dar nu durează mult.Asta este data viitoare păstrează banii de alocație.

| nicunicu3 a răspuns:

Du-l la cineva care stie despre telefon zii ca ai problema la incarcator si sa desfaca sa il repare incarcatorul

| AYKSSSSSSS a răspuns:

TROLL categoric. Cel puțin sper să fie troll că dacă nu e atunci...Vai de viața ta domnișoară (chiar dacă e foarte posibil să fie cineva cu belengher(testicul) în spatele acestei întrebări tâmpite)