| Speranta12 a întrebat:

Fratilor, am avut un telefon mai vechi Samsung Grand Neo Plus de aproape 6 ani care s-a stricat zilele astea. A ramas cu foarte putina baterie RAM si cand da sa se deschida, se tot blocheaza la sigla Samsung. Desi majoritatea datelor le aveam pe card, tot am pierdut niste date importante in el, cele de pe whatsapp, shazam, unele documente si poze. Backup n-am avut timp sa fac la toate datele ca erau prea multe. Am intrat in depresie din cauza pierderii lor, simt ca am pierdut o parte din mine. Desi inteleg ca nu mai pot fi recuperate, eu nu pot trece emotional peste. Sunt la pamant, zici ca a cazut cerul pe mine. Cum sa fac sa nu mai sufar dupa datele pierdute? Innebunesc. Tot la lipsa lor ma gandesc.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti incerca programul Smart Switch, descarcabil de aici:
https://www.samsung.com/ro/support/smart-switch
Il instalezi pe un calculator, conectezi telefonul cu un cablu de date si dai drumul programului.

Daca nu reusesti sa salvezi datele necesare, atunci incearca sa-i contactezi pe cei de la reprezentanta Samsung Romania si intreaba-le daca pot extrage datele din telefonul tau (mai mult ca sigur au aceasta posibilitate) si costul, respectiv procedura de urmat.

Bafta!

| Speranta12 explică (pentru Bula):

Am dat mesaj la Samsung Customer Support si au zis "Referitor la solicitarea dumneavoastra, dorim sa va informam ca din pacate daca telefonul nu se mai deschide, nu se mai pot recupera datele pe care le aveati in el." Doar ca telefonul vrea sa se deschida, doar ca ramane blocat la sigla Samsung. Sa le mai trimit un mesaj in care sa-i rog sa extraga datele?

| Bula a răspuns (pentru Speranta12):

Am completat raspunsul anterior, citeste-l.

| Speranta12 explică (pentru Bula):

Am conectat telefonul cu laptopul prin cablul de date, dar nu recunoaste telefonul. Nu poate intra sa vada datele. Cum fac cu aplicatia asta?

| Bula a răspuns (pentru Speranta12):

Deci:
Daca pe telefonul tau apare sigla Samsung, atunci inseamna ca boot-eaza si hardware este functional.
E foarte important de spus acest aspect la cei de la reprezentanta!

Din acel moment, cei de la reprezentanta pot extrage continutul memoriei, asemanator unui hard disk din calculator (conectat la un calculator exterior). Au programe cu care se poate accesa memoria, chiar la nivel de celule.

| Speranta12 explică (pentru Bula):

A, inteleg acum. Atunci, o sa le mai trimit un mesaj.

| Bula a răspuns (pentru Speranta12):

Ti-am mai gasit o firma specializata pe recuperarea datelor din memoria telefonului, contacteaza-le si pe ei:
https://e-recuperaredate.ro/......fect-fizic

| Speranta12 explică (pentru Bula):

Multumesc mult. O sa ma interesez. Eu mai am o problema. Am scos cartela din telefonul asta si am bagat-o in altul mai simplu cu butoane pe care il aveam in casa si imi apare SIM blocked. De ce?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Speranta12):

Cartela ta ce companie de telefonie este? Vodafone Orange etc? Telefonul in care ai bagat tu cartela este codat pe o anumită rețea, acel telefon trebuie decodat ca sa i ti recunoască cartela.

| Speranta12 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Asta cred ca e problema, il am cumparat de la Vodafone si cartela e de la digi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Telefonul tau se poate repara poate trebuie schimbat displayul, du l la cei care repară telefoane, esti din Bucuresti? Vezi jos in pasajul Bucur Obor acolo ei il repară si i ti salvează datele pozele tot ce ai tu pe telefon, du te la ei cu telefonul si spune le problema ta si ei o sa ti l repare.Sa ai bani la tine ca ei in cîteva ore il repară si trebuie sa plătesti înainte reparatia ei o sa i ti zică te costă 100 lei sau 200 lei, sa ai bani la tine sa plătesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai tu e boot loop. https://appuals.com/samsung-phone-stuck-in-boot-loop-and-wont-turn-on/
Si tine minte: tot timpul activeaza sincronizarea in Google Photos si Drive. Iti va usura backup-ul semnificativ stocand in cloud mare parte din fisiere pe fundal.

| Speranta12 explică (pentru anonim_4396):

Am incercat solutiile din link, dar nu se deschide. Cineva a zis ca s-ar putea extrage memoria interna din telefon ca sa se recupereze datele. E adevarat?

| Speranta12 explică:

Memorie ram am vrut sa zic

| Hellboy96 a răspuns:

Salut, ar trebui să îți iei un telefon nou, acel telefon este vechi si mi se pare normal sa nu mai meargă. Ia-ți unul nou.
Cat despre date, poți să faci alte conturi nu e problema.
Gandeste-te ca alea sunt doar niste date virtuale, tu tot aceeași persoană ești.